Nová dominanta modernej Bratislavy
V obľúbenej lokalite na nábreží Dunaja, v blízkosti Slovenského národného divadla a nákupného centra, vznikol jedinečný projekt Panorama City. Polyfunkčný komplex úspešne ponúka bytové aj nebytové priestory výnimočné svojou dispozíciou i výhľadmi.
Projekt rozdelený na tri fázy pozostáva z dvoch monumentálnych, viac ako stometrových veží s unikátnym pôdorysom v tvare trojuholníka. Ten sa premieta aj do riešenia jednotlivých poschodí a čiastkovo do dispozícií bytov a polyfunkčných priestorov. Výhľady a natočenie oboch budov sú unikátne a vďaka svojmu tvaru si navzájom netienia. Naopak, spolupôsobia jedna s druhou a vytvárajú dominantný celok. Trojuholníkový tvar pomáha opticky zoštíhliť veže, takže nepôsobia ťažko ani masívne. Koncept dvoch obytných veží definoval katalánsky architekt Ricardo Bofill, s príchodom ekonomickej krízy však bolo potrebné projekt upraviť. Jeho ideu ďalej rozpracoval Ing. arch. Juraj Hermann.
Výškové budovy spoluvytvárajú siluetu mesta, preto je dôležité zachovať ich striedmosť a jednoznačnosť. Veže Panorama City to zvládli bravúrne. Jednoznačnosť výrazu z diaľkových pohľadov je vyvážená relatívne bohatým členením fasád vnímaných zblízka. Všetkým nárožiam oboch veží dominujú lodžie, pričom dve fasády orientované k Dunaju sú obohatené o tri rady zapustených lodžií.
Mestskosť objektu je podčiarknutá obchodným parterom zaberajúcim celé prízemie. Byty sa začínajú od 6. a pokračujú do 33. podlažia. Každá z veží má 303 bytov.
Pri zhotovovaní takýchto stavieb sa objaví množstvo otázok týkajúcich sa riešenia detailov. Špecifiká projektu si aj tu vyžadovali použitie materiálov a stavebných procesov tak, aby boli splnené aj tie najnáročnejšie požiadavky zo strany investora.
Niekoľko faktov o takýchto špecifikách v projekte Panorama City nám prezradil Ing. Martin Mihál, vedúci technického oddelenia spoločnosti Xella Slovensko: „V prvej fáze projektu sa riešili stavebné práce dvoch výškových budov, kde sa okrem iného použil aj systém Ytong hrúbky 250 mm, a to v prvkoch deliacich a obvodových stien v priestoroch parkovísk a skladov. Steny spĺňali tepelnotechnické a požiarne požiadavky. Z ekonomického hľadiska tu bola požiadavka na použitie materiálu bez omietok, len s náterom. Z dôvodu geometrie stavby v tvare trojuholníka vzniklo množstvo nepravouhlých napojení stien. To pre väčšinu murovacích prvkov predstavuje problém, ktorý je zosilnený tým, že sa nepoužijú omietky, ktoré by prípadné nedostatky mohli prekryť. Práve preto sa použil systém Ytong, ktorého výhodou bola možnosť presného rezania do požadovaného tvaru. Priečky rovnakého systému sa použili aj na chodbách. Vynikajúca požiarna odolnosť pri malej hrúbke stien, nízka hmotnosť a jednoduché spracovanie vedie k obľube zapracovať tento systém do podobných konštrukcií v tomto type stavieb.“
Panoráma Bratislavy dostala nový vzhľad a nábrežie Dunaja sa obohatilo o nové výškové budovy. Táto časť mesta sa teší obľube aj vďaka dobrej dostupnosti a v neposlednom rade možnosti rýchleho presunu do historického centra mesta. Vynikajúca strategická poloha ponúka aj športové vyžitie v podobe blízkosti hrádze či lužných lesov tiahnucich sa popri rieke. Dobrá dostupnosť a napojenie na trasy hromadnej dopravy či možnosť rýchleho presunu na diaľničný obchvat sú iste ďalšie z výhod lokality, ktoré obyvatelia ocenia.
Panorama City v číslach Lokalita: Landererova 6 a 8, Bratislava I Developer: J&T Real Estate, a. s. Celková výška stavby: 108 m Počet poschodí: 35 Celkový počet bytov v oboch vežiach: 605 Počet parkovacích miest: 928 Byty: 41 884 m2 Lodžie a terasy: 3 618 m2 Obchody a služby: 3 835 m2 Skladové priestory: 2 338 m2 Rozloha celého projektu: 51 675 m2 |
Text: Ing. Zuzana Mittelmann
Foto: Xella Slovensko