Nová dominanta Trenčína: Polyfunkčný dom na predmestí po obnove zapadol medzi historické domy

Bývalý Unidom na Námestí sv. Alžbety prešiel rozsiahlou transformáciou. Dnes ho mnohí považujú za najkrajší dom v Trenčíne. Na predmestí tak (ne)nápadne ukazuje, ako je možné elegantne spojiť minulosť so súčasnosťou, zaujať estetikou a funkčnosťou.

Objekt sa nachádza v prostredí s výraznými architektonickými prvkami – na ľavej strane stojí zrekonštruovaná pôvodná zástavba, oproti budova súdu a neďaleko Kaplnka sv. Alžbety. Táto časť mesta si stále zachováva charakter historickej štruktúry, čo architekti zohľadnili nielen v proporciách fasády, ale aj v jej materiálovom a výtvarnom riešení. Pri začlenení objektu do historického kontextu kládli dôraz na plasticitu fasády a rytmus okenných otvorov.

Súčasťou revitalizácie bolo aj pretvorenie všetkých spevnených plôch v exteriéri, ale aj plochy strechy, ktoré premenili na terasu, námestie či pobytové átrium, čím vznikli exteriérové priestory určené na oddych a stretávanie návštevníkov aj nájomníkov v maximálnej možnej miere.

unidom trencin (8)
unidom trencin (9)
unidom trencin (5)
unidom trencin (7)
unidom trencin (12)
unidom trencin (1)
unidom trencin (2)
unidom trencin (3)

Náročný proces revitalizácie

Súťažné zadanie, ktoré riešili ateliéry Hubinsky a Kuklica + Smerek architekti zahŕňalo komplexné riešenie funkčno-prevádzkových vzťahov objektu vrátane návrhu nových vertikálných komunikácií.

„Proces revitalizácie spočíval v kompletnej prestavbe budovy – odstránení všetkých vnútorných priečok až na samotný železobetónový skelet so stropnými konštrukciami. Výsledkom bola nová prepracovaná dispozícia, nadstavba ustúpeného piateho nadzemného podlažia a v neposlednom rade návrh novej fasády,“ vysvetľuje základnú ideu riešenia Hubinský.

Pre investora bolo podľa architekta kľúčové maximalizovať kancelárske priestory na prenájom a zároveň vytvoriť sídlo spoločnosti v budove. „Keďže na piatom podlaží sa pôvodne nachádzala len výťahová kabína bez plnohodnotného priestoru, dokončil sa objekt tak, aby bolo sídlo prepojené vnútorným schodiskom medzi štvrtým a novovytvoreným piatym ustúpeným podlažím,“ vysvetľuje Juraj Hubinský.

unidom trencin (12)
Hlavným prvkom fasádnej konštrukcie je exteriérový obklad vyrobený z vápenca s matnou úpravou. | Zdroj: Matej Hakár

Z výsledku vyzvanej súťaže vznikol autorský kolektív, ktorý sa podieľal na ďaľšom riešení budovy. Spracovateľom interiérov bolo štúdio Hausler & Hausler, Hubinsky atelier riešil architektúru objektu a okolia.

Ekonomické reflexie

Keďže sa lokalita nachádza mimo historického centra Trenčína, už v popoludňajších a najmä podvečerných hodinách nie je pohyb ľudí taký intenzívny. Architekti sa preto rozhodli vytvoriť na prízemí obchodné prevádzky, ktoré by prispeli k oživeniu okolia a zároveň posilnili funkčnosť objektu.

Vzhľadom na charakter lokality bolo dôležité nájsť stabilného nájomcu, ktorý by v budove zotrval dlhodobo. Investor nechcel, aby sa prevádzky často menili, a napokon priestory jednej z nich prenajal kozmetickému salónu. Ten navrhol Juraj Hubinský a svojou eleganciou prirodzene zapadá do koncepcie budovy.

unidom trencin (1)
Pre investora bolo kľúčové maximalizovať kancelárske priestory na prenájom a zároveň vytvoriť sídlo spoločnosti v budove. | Zdroj: Matej Hakár

Jednou z hlavných výziev projektu bolo navrhnúť vnútornú dispozíciu tak, aby optimálne reagovala na investorove požiadavky a zároveň rešpektovala ekonomický model projektu. Architekti využili variabilitu pôvodného skeletu a zlepšili ju osadením vertikálnych jadier do najtmavších (krajných) častí objektu. Zmenou polohy výťahu sa podarilo vytvoriť kompaktnejšie komunikačné jadro a flexibilnejšie dispozičné možnosti.

„Výsledné riešenie architektúry objektu po zmenách vyžadovaných investorom postráda určité prvky, ktoré pôvodne v návrhu boli, napríklad pobytovú strechu nad 2. NP v dvornom trakte, vzdušnejšie vstupné priestory či prepracovanejšie detaily v parteri alebo obkladový materiál na fasáde, navyše namiesto otvorenej dispozície s recepciou bola uprednostnená jednoduchá chodba so vstupmi do jednotlivých priestorov,“ vysvetľuje Hubinský.

Ako doplnil, z ekonomického pohľadu však takýto variant spĺňa investorove očakávania: „Aj keď nejde o prístup, ktorý by sme preferovali, v tomto prípade bolo nutné upustiť od architektonických ambícií v prospech efektivity a výnosnosti projektu.“

unidom trencin (3)
Jednou z hlavných výziev projektu bolo navrhnúť vnútornú dispozíciu tak, aby optimálne reagovala na investorove požiadavky. | Zdroj: Matej Hakár

Kvalitný základ pre budúce zmeny

Riešením fasády, ktorá okoloidúcich hneď upúta, nielenže pripravili objekt na jeho nový účel, ale nechali aj priestor na prípadnú neskoršiu zmenu dispozície súvisiacu s akoukoľvek inou funkciou.

„Zachovanie pôvodného skeletu vnímame ako výborné rozhodnutie z pohľadu udržateľnosti a chceme naň nadviazať vytvorením fasád, ktoré to ešte viac podporia. Plnšia fasáda domu je odkazom na historické mestské domy v okolí, charakteristické svojím murovaným vizuálom murovaných s okennými otvormi. Dom využíva variabilitu pôvodného skeletu, ale skelet samotný sa stáva iba čisto nosným prvkom, ktorý sa implementuje do nového vizuálu tak, aby nenarúšal charakter mestského paláca.

Revitalizácia verejných objektov z obdobia moderny v historických centrách prináša často mnoho otáznikov. Napriek charakteristickým nedostatkom, ako je napríklad osadenie mimo uličnej čiary, chýbajúce kontextové spojenie fasád a okolitých historických objektov či výšková nesúrodosť, majú mnohé svoje kvality oceniteľné aj v dnešnej dobe. Použitím nových riešení docielil architekt variabilitu a flexibilitu vnútorných priestorov. A to môže slúžiť aj ako príklad ich potenciálu pri revitalizácii na moderné budovy.

unidom trencin (9)
Moderné a nadčasové prvky výrazne obohatili architektúru predmestia Trenčína. | Zdroj: Matej Hakár

Unidom, Trenčín

Výška investície: 3,1 mil. €
Developer: STAT-KON property
Architekt: Hubinsky ateliér – Juraj Hubinský, Alexandra Kotrusová
Interiér: Hausler & Hausler
Spolupráca pri súťažnom návrhu: Peter Kuklica, Martin Smerek, Erik Hornáček, Katarína Siváková
Celková podlažná plocha: 2 500 m2
Realizácia: 2021 – 2024

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2025