Nová tvár Národnej galérie
Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave sa posunula do ďalšej fázy. Architekti BKPŠ nedávno odovzdali vykonávací projekt celej rekonštrukcie. Na ťahu je Ministerstvo kultúry SR, ktoré pripravuje tender na dodávateľa stavby. Ten bude uskutočnený na základe vykonávacieho projektu.
O tom, že veci by sa konečne mohli dať do pohybu, svedčia aj vyjadrenia predstaviteľov našej prvej výstavnej scény, podľa ktorých je na jeseň tohto roku naplánované presťahovanie SNG do Hurbanových kasární v Bratislave. Návrh rekonštrukcie od Architektov BKPŠ pochádza z výsledkov druhej súťaže z roku 2005.Stratégie prístupu
„Náš koncept vychádza zo skutočnosti, že súbor objektov SNG je veľmi heterogénny súbor stavieb rôzneho obdobia – a to od barokovej stavby Vodných kasární cez neoklasicistické prístavby až po etapu architekta Vladimíra Dedečka z konca 70. rokov minulého storočia, ktorá je však len torzom pôvodných predstáv,“ hovorí Ing. arch. Pavol Paňák z kancelárie Architekti BKPŠ. „Tieto rôznorodé štruktúry objektov sme sa pokúsili organizovať a hierarchizovať, aby začali vzájomne spolu fungovať. V rámci tejto stratégie sme sa nesnažili o silné architektonické gesto. To už urobil Dedeček vo svojom premostení. Snažili sme sa spojiť nádvoria, ktoré navzájom nekomunikovali a vplývali na nekompaktnosť a cudzosť areálu.“ Ďalšou ambíciou architektonického prístupu bolo, aby sa objekt stal pre ľudí priateľský. Jestvujúca štruktúra mala potenciál verejnej prístupnosti, bolo ju však treba odkryť. K dispozícii bude voľne prístupný parter takmer v celom rozsahu areálu. Vstupenka bude potrebná až na prvom poschodí. „Tretia stratégia vychádzala zo situovania Národnej galérie v blízkosti Hviezdoslavovho námestia,“ približuje Pavol Paňák. „Tam je najväčšia koncentrácia ľudí, ale zároveň je námestie obrátené ku galérii chrbtom. Väčšinou sa do galérie vchádzalo len z Rázusovho nábrežia, ale my sme chceli vytvoriť spojenie s Hviezdoslavovým námestím. Odkryli sme mŕtvu fasádu bývalých Vodných kasární, čím sme sa dostali do osi historického krídla. Takéto prepojenie bude sčasti umožnené cez novú pasáž pod administratívnou budovou a v budúcnosti aj cez os historického krídla. Premostenie bude znova prepláštené a zo strany nábrežia bude z neho umožnený priehľad na rieku.“
Amfiteáter a knižnica
Modernizácia areálu SNG sa však neodohráva len na úrovni rekonštrukcie. Architekti navrhli aj nový obsah – depozitár za administratívnou budovou na mieste terajšieho kina. Nové kino sa vybuduje v parteri nového depozitu. Krídlo dnešnej knižnice je len torzom pôvodného kompozično-funkčného zámeru Dedečkovej koncepcie. Jeho pozícia je spolu s priestorom amfiteátra potenciálom na rozšírenie výstavných priestorov.
„V takejto pozícii sú nové expozície dispozičnou súčasťou jestvujúcich výstavných okruhov historického objektu i premostenia,“ hovorí Pavol Paňák. „Zároveň ochodzami a lávkami priestorovo súvisia s novou ústrednou viacúčelovou výstavnou halou. Priestor amfiteátra bude prestavaný na vnútornú dvoranu – výstavnú halu s transparentnou strechou. Veľkými posuvnými sklenenými vrátami je prepojiteľná so vstupnými priestormi do jedného celku na usporiadanie veľkých podujatí.
TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
VIZUALIZÁCIE, DOKUMENTÁCIA: ARCHITEKTI BKPŠ
Článok bol uverejnený v časopise ASB.