Nová Zámocká ulica v Bratislave vyvoláva diskusie
Koncom roka 2005 sa dokončila nová zástavba na Zámockej ulici v Bratislave. Na celý súbor boli počas prípravy realizácie aj dnes, po dokončení rôzne názory – od odsudzujúcich, neutrálnych až po súhlasné. Záleží na pohľade architekta, historika, občana mesta a samotného užívateľa.
Ako to vznikalo
Začiatkom deväťdesiatych rokov vznikol koncept, ktorý bol replikou pôvodnej zástavby pod Hradným vrchom. Architekt Kachlík a kolektív zo spoločnosti HUMA sa prezentovali zámerom výstavby bytov a vybavenosti vo väzbe na historickú zástavbu centra mesta. Po prerušení prípravy a realizácie sa v druhej polovici deväťdesiatych rokov ujala zámeru spoločnosť AVANT, architekt Juraj Dobrocký a kolektív. Jednotlivé časti aj budovy majú rôznych autorov, architektov a projektantov.
Cieľom tohto príspevku nie je skúmať, dokumentovať kto, kedy atď. Je tu výsledok a ten má určité vlastnosti a charakter. Realizovaná zástavba je síce kompaktná, má relatívne homogénny výraz, mierku, ale možno ju členiť na niekoľko častí. Architektúra realizovaných objektov je súhrnom ideových, estetických, etických, funkčných a konštrukčných faktorov. Uvádzaný opis možno pomôže lepšie rozpoznať pozitíva a negatíva tejto realizácie.
Klady a zápory
Najzaujímavejšia je dostavba dvomi objektmi od prof. Rastislava Janáka medzi ulicami Palisády a Zámocká. Polyfunkčný dom na Zámockej č. 3 má prízemie. Prízemie objektu je riešené ako gastronomické zariadenie. Zo strany Zámockej je vstup do domu, ktorý bol navrhnutý ako penzión, dnes sa využíva na kancelárske účely. Na streche objektu je posledná úroveň – prekrytá terasa so zeleňou, zimnou záhradou.
Južnejšie situovaný dom na Zámockej ulici č. 7 má takisto podzemnú časť prístupnú z ulice Palisády a nachádzajú sa tu garáže. Malou rampou sa dá peši dostať priamo z chodníka na galériu, kde je ešte jeden parter, ktorý je na strane Zámockej ulice. Celé podlažie je navrhnuté pre obchodnú činnosť. Hlavnou náplňou nadzemných podlaží sú byty rôznych veľkostí a s orientáciou do okolitých ulíc. Architektonický výraz domu je oproti väčšine nových domov na Zámockej ulici sviežejší, moderný, viac nadväzuje na južného suseda, budovu školy z tridsiatych rokov minulého storočia.
Autori južnej a východnej časti zástavby ulice smerom k tunelu sú profesori Rastislav Janák a Miroslav Mudrončík, spolupracoval architekt Ján Krížik. Členenie objektov zo Zámockej ulice naznačuje pôvodnú štruktúru a mierku zástavby Podhradia v zmysle daných regulatívov pamiatkarov. Výškovo na Hradný vrch nadväzujú objekty átria v tvare podkovy s balkónmi, lodžiami a terasami. Kontakt horných bytov so zeleňou je pozitívom riešenia. Zámer autorov dokumentujeme aj axonometriou z projektu a fotografiou z realizácie.
V parteri sú situované obchody a služby, vstupy k dvom schodiskám do bytovej časti a vjazd do parkovacej garáže. Ostatné poschodia a podkrovia sú riešené pre byty rôznych veľkostí. Dispozície jednotlivých funkčných celkov sa v projektovej i realizačnej fáze prispôsobovali požiadavkám budúcich užívateľov. Vhodnosť lokalizácie bytov v strednej časti domov je problematická vzhľadom na orientáciu sever – juh a svahovitosť.
Hotel – priznanie kompromisov
Riešenie fasád priznáva pôvodne štyri objekty. Architektonický výraz je výsledkom kompromisu projektanta a Pamiatkového ústavu. Hotel, najmä jeho vstupná časť, nepôsobí v danom prostredí priaznivo, je príliš vysoká. To už určite nie je remake pôvodnej zástavby na Zámockej.
A čo etika?
Architekt zostal bokom, a to nielen jeho koordinačná, ale aj tvorivá činnosť. V dnešnej mediálnej dobe sa stáva akousi samozrejmosťou neprofesionálnosť – hocikto dokáže takmer hocičo. Možno sa dá z ulice nájsť cez esemesky nový takmer hotový spevák, ale kvalitná architektúra len zásahmi amatérov a potlačením profesionálov nemôže vzniknúť. Superstar sme tu mali dvakrát a iste bude tretie kolo. Zámockú ulicu asi ťažko zbúrame a postavíme znova.
Ing. arch. Peter Žalman
Foto: Petra Bošanská