image 77204 25 v1

Nové číslo časopisu ASB 10/2015: menej je niekedy viac

Partneri sekcie:

Architektonickí cézarovia sú odovzdaní, ťažké ceny v podobe bronzových domčekov sú už vystavené, bujarosť z oslavy vyprchala, Stará tržnica je už pozametaná. Medzi nominovanými stavbami bolo až podozrivo veľa malých objektov, najviac zjavné to bolo najmä v kategórii exteriér.

Na druhej strane bol zaujímavý postreh Marlies Breuss, predsedníčky poroty, ktorá si všimla, že slovenská architektúra si popri výraznom vplyve konštruktivizmu nesie v sebe dedičstvo Karpatských drevených kostolíkov, najmä čo sa týka výberu materiálov, konštrukcie aj celkovej formy. Je to síce drobný detail, ale v podstate dobrá správa o výnimočnosti slovenskej architektúry.
 
To, že menej je niekedy viac, sa nám vinie celým októbrovým číslom. Začína sa mimoriadnym interiérom kníhkupectva v Mexiku, kde na zariadenie celého interiéru stačia drevené police.
 
Grécki architekti sa pohrali s fantastickým návrhom domu na brehu Egejského mora ako vystrihnutého z nejakej budúcej bondovky. Bazén nad hlavou, morské vlny na dne útesu a medzitým kúsok interiéru z pohľadového betónu vtesnaný do skaly.

Menej áut, viac bicyklov – to je jeden z mnohých atribútov bývania vo viedenskom Seestadte, tamojšie nájomné byty sú nadštandardné v úplne inom zmysle, ako to vnímame u nás. Kvalite bývania sa vôbec v Rakúsku venuje veľká pozornosť , s novými bytmi rastie v obytnej štvrti zároveň aj infraštruktúra.

O menšej spotrebe s väčším komfortom hovorí téma o (nielen energeticky) úsporných opatreniach. Vyzerá to tak, že investori na Slovensku dostali chuť certifikovať. Popri tom však stále riešia otázku, koľko do zelenosti investovať a či vôbec.

Tomáš Gramblička, nový riaditeľ Závodu Pozemné staviteľstvo SK zo Skanska priznáva, že firma sa nevyhýba ani menším projektom, keď stoja za to. V rozhovore hovorí aj o tom, prečo už firma nedevelopuje vlastné projekty a prečo sa im páči BIM.

Predplatné časopisu ASB