Nové mestské rekreačné centrum na brehoch Oravskej priehrady v Námestove
Námestovo roky žilo svoj vlastný život bez kontaktu so susediacou Oravskou priehradou. Až nový mestský rekreačný areál priviedol obyvateľov Námestova späť k miestam, kde kedysi ležalo historické centrum.
Brehy Oravskej priehrady Námestovčanov vždy lákali. Dlhé roky však jediným prístupom k vode zo strany mesta boli iba bahnité a trávnaté pásy zeme. Dnes je všetko inak. Nový mestský rekreačný areál prilákal život z okolitých rekreačných oblastí späť do Námestova.Takmer gól do vlastnej brány
Revitalizovať zanedbaný breh vodného diela s rozlohou jeden hektár umožnila Námestovu pomoc z prostriedkov Európskej únie. Projekt revitalizácie bol spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 95 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Zvyšok dofinancovalo mesto z vlastných zdrojov. „Napriek tomu, že sa nám už podarilo zrekonštruovať centrálne námestie, nechceli sme premárniť šancu vytvoriť nové mestské rekreačné centrum. Keď prišla výzva na predkladanie projektov, rozhodli sme sa naplno rozvinúť potenciál tejto časti mesta,” hovorí Milan Rentka, prednosta Mestského úradu Námestovo.
Veľmi krátky reakčný čas na predloženie projektu však nebol v celom procese najväčším problémom. Architekt Marián Goč z ateliéru Gam pripravil kvalitný projekt mestskej rekreačnej zóny, ktorej súčasťou sú aj oddychové plochy realizované systémom Twinson O-Terrace+. Okrem spevnených brehov, amfiteátra, detského ihriska a cyklochodníka tu tiež pribudla verejná zeleň aj osvetlenie. „Najproblematickejšie bolo presvedčiť mestských poslancov, aby projekt odsúhlasili. Obávali sa, aby z návrhu nevznikla betónová džungľa. Napokon sa však na poslednú chvíľu podarilo projekt schváliť. Dnes sú všetci spokojní s výsledkom,” dodáva Milan Rentka.
Najlepší spoločník k vode
Stupňovité riešenie brehu Oravskej priehrady poskytuje dostatok priestoru pre milovníkov oddychu pri vode.
Kompozícia priestoru pracuje s previazaním dvoch hlavných prvkov priestoru – agorou s hľadiskom a lagúnou vodnej plochy. „Priestor námestia sa chápe ako stupňovitý prechod od pravouhlej spevnenej plochy cez natáčané línie až k vodnej hladine,“ približuje architekt Dávid Goč z ateliéru GAM. Pre ich pohodlie sa na betónový podklad osadili plochy z kompozitného materiálu v rôznych veľkostiach. Architekt zvolil na realizáciu oddychových plôch spomenutý exteriérový podlahový systém v marhuľovom farebnom odtieni.
Výhodou kompozitného materiálu je jeho charakter, ktorý vzniká vyváženým pomerom dreva (50 %) a PVC (50 %). Spojením výhod obidvoch zložiek v jedinom materiáli poskytuje systém to najlepšie z oboch svetov – prírodný vzhľad, hrejivý pocit dreva a trvanlivosť PVC s minimálnou údržbou.
Plochy sú príjemné na dotyk a nehrozí záder triesky, preto ich rekreanti využívajú ako pohodlné ležadlá. Nebezpečenstvo pre materiál nepredstavuje ani vysoká prevádzková záťaž alebo vtáčí trus. Pri znečistení stačí plochu jednoducho očistiť vysokotlakovým čističom.
„Pre riešenie povrchov terás okolo lagúny sme hľadali materiál, ktorý by svojimi vlastnosťami spĺňal požiadavky na prevádzku, komfort a estetiku. Terasové dosky Twinson vyhovujú po všetkých stránkach. Dôležitá pre výber bola aj bezproblémová montáž vo vzťahu k betónovým prefabrikovaným obrubníkom a dlažbe,“ hodnotí architekt Dávid Goč.
Prímestské rekreačné centrum Miesto: Námestovo Architekt: Ing. arch. Marián Goč – ateliér Gam Rozloha námestia: 15 333 m2 Investor: mesto Námestovo Začiatok výstavby: máj 2011 Ukončenie výstavby: december 2011 Generálny dodávateľ: Furmet Group |
Test v extrémnych podmienkach
Oravská zima je veľmi tuhá a preverí tvarovú stálosť a pevnosť materiálu. „Túto realizáciu čiastočne považujeme aj za skúšku kompozitného materiálu v našich podmienkach. Očakávame niekoľkonásobne nižšiu starostlivosť o údržbu a vyššiu životnosť ako pri dreve,” opisuje prednosta. „Extrémne poveternostné podmienky preveria kvalitu realizácie i odolnosť výrobku. „Prvú zimu, ktorá bola skutočne krutá, materiál vydržal,” potvrdzuje Milan Rentka.
Druhým špecifikom výberu materiálu bola nevyspytateľná vodná hladina priehrady, ktorá klesá a stúpa v rozdieloch niekoľkých metrov. Zregulovanie výšky hladiny Oravskej priehrady je náročné. Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že aj časti určené na oddych sa z času na čas dostanú pod vodu.
Suchý rok prial výstavbe
Podmienky pre udelenie finančnej pomoci z Európskej únie stanovili šibeničný časový rámec realizácie. Nový mestský areál vznikol v priebehu niekoľkých mesiacov. „Sme vďační, že nám prialo počasie. Minulý rok bol relatívne suchý, vďaka čomu bola nízka hladina priehrady a práce mohli bežať naplno,” vysvetľuje Karol Staroň z realizačnej spoločnosti Furmet Group.
Podľa slov vedúceho stavby bolo najťažšie začať, resp. zvoliť si správny systém práce. Systém ukladania prefabrikovaných betónových vložiek do polomeru oblúka na podkladový betón sa napokon ukázal ako najvhodnejšie riešenie. Od prvého radu sa postupovalo vyššie a vyššie. „Najväčšou skúškou správnosti realizácie bola práve voda. Keď po zime ustúpila, všetko zostalo na svojom mieste. To je dôkaz, že práca bola urobená precízne,” hodnotí Karol Staroň.
Hra s detailmi
Plochy, na ktoré sa osadil exteriérový podlahový systém mali rozlohu vyše 600 m2. Samotná montáž prebehla v priebehu troch týždňov na prelome októbra a novembra. Pri ich inštalácií bolo nevyhnutné vyriešiť najmä spoľahlivý odvod vody z podkladu terasy. Dosky z kompozitného materiálu sa montovali priamo na vyspádovaný betónový podklad, do ktorého sa vyhĺbili kanáliky na odvádzanie vody z podkladu plošiny.
Dosky sa ukladali na nenosný podkladový hliníkový profil. Montážnici si dávali pozor na dodržiavanie dilatačných škár a na správny smer drážok. Poloblúkový pôdorys jednotlivých stupňov si vyžadoval úpravu dosiek do požadovaného zakrivenia pomocou bežných nástrojov. Všetky oddychové plochy Twinson O-Terrace+ na námestovskej promenáde sú zakončené hliníkovou lištou.
Predstavitelia mesta majú ambíciu pokračovať vo zveľaďovaní tohto areálu. Okrem nového skateparku by tu v budúcnosti mohla pribudnúť plaváreň s celoročným využitím či multifunkčná športová hala.
Ondřej Fridrich
Foto: Inoutic / Deceuninck
Autor je marketingový manažér v spoločnosti Inoutic / Deceuninck
Článok bol uverejnený v časopise ASB.