Nové planetárium v Nórsku
Celosvetovo uznávaná architektonická kancelária Snøhetta z Nórska opäť predstavila jeden zo svojich konceptov. Doslova vizionárskych. Miestne solárne observatórium (Solobservatoriet) bude po rozšírení najväčším planetáriom a astronomickým zariadením na sever od Álp, ktorého sedem objektov určených na výskum bude v pôdoryse projektu pripomínať planéty v slnečnej sústave.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Harestua je 2,5-tisícové mestečko zasadené do hustého lesa, vzdialené asi 45 kilometrov severne od Osla a jeho význam je najmä v tom, že plní funkciu aktívneho predmestia hlavného mesta Nórska. Druhý rozmer jeho významu je v prítomnosti 12 metrov vysokého solárneho observatória, ktoré vzniklo v roku 1954. Počas studenej vojny odtiaľto americká armáda sledovala pohyb sovietskych satelitov.
Po roku 1986 prestalo observatórium, nachádzajúce sa v nadmorskej výške 580 m, slúžiť na špionáž a dostalo sa pod správu Univerzity v Osle. V roku 2008 ho získala spoločnosť Tycho Brahe Institute, pomenovaná podľa známeho dánskeho astronóma zo 16. storočia. Spoločnosť chce novým projektom zdôrazniť význam observatória a zároveň spopularizovať astronómiu v širokom publiku vrátane žiakov a študentov zo škôl.
Planetárium
Filozofický koncept Snøhetty prejavujúci sa v architektonickom dizajne vychádza z hľadania zmyslu ľudskej zvedavosti a nových objavov, pričom skúma, ako sa môže samotná architektúra pýtať, odkiaľ pochádza vesmír. „Aj preto sme začali študovať zákonitosti okolitého vesmíru, najmä pohyb planét v slnečnej sústave,“ uvádza sa v texte architektov zo Snøhetty. „Nové planetárium bude mať 1 500 m2 podlahovej plochy, kde sa pohodlne zmestí okolo 120 hostí.
Nové planetárium bude vďaka svojej veľkosti prvým viditeľným objektom pre ľudí prichádzajúcich k nemu z lesa.
Vďaka svojej veľkosti bude aj prvým viditeľným objektom pre ľudí prichádzajúcich k nemu z lesa. Okolo planetária, evokujúceho pomyselné Slnko, je rozmiestnených sedem objektov – planét, ktoré budú slúžiť pri názornom sprítomnení slnečnej sústavy, ako aj pri najnovších výskumoch z oblasti astronómie. Je len prirodzené, že aj sledovanie severnej polárnej žiary bude ,highlight‘ pri pozorovaní oblohy.“
Okolo planetária je sedem objektov.
Strecha s oblými líniami a so zlatou kupolou bude husto zarastená trávou, divokým vresom, ale aj čučoriedkovými a brusnicovými kríkmi. Bude slúžiť ako rozhranie medzi okolitou krajinou a samotným objektom, ktorý budú návštevníci vnímať pri prechádzke a pozeraní sa na hviezdnu oblohu.
Vizualizácia idylky planetária s vegetačnou strechou.
Trojposchodové planetárium bude sčasti zasadené do zeme, a keď sa táto strecha poodhalí, bude pripomínať akési hľadisko, z ktorého možno vychutnávať nebeské divadlo. V rámci planetária bude recepcia, kaviareň, výstavná plocha a subtílne pôsobiaca rampa vedúca po obvode planetária k mezanínu a ďalej až k streche. Na najnižšom poschodí, nachádzajúcom sa pod povrchom zeme, bude priestor na detské ihrisko.
V rámci planetária bude recepcia, kaviareň, výstavná plocha a subtílne pôsobiaca rampa vedúca po obvode planetária k mezanínu a ďalej až k streche.
Planéty
Okolo planetária bude „obiehať“ sedem planét či medzihviezdnych kabín, každá s unikátnym dizajnom. Aj podľa skutočného charakteru planét bude ich fasáda z hladších či drsnejších materiálov. Architekti dali prednosť takémuto spôsobu prezentácie planét pred umelými modelmi alebo imaginárnymi objektmi, pričom každá kabína-planéta má svoje meno.
Trojposchodové planetárium bude sčasti zasadené do zeme.
Ich priemer sa pohybuje od 8 do 10 metrov, zmestí sa do nich od 10 – 32 ľudí a v najmenšej s názvom Zolo je len dvojposteľová izba. Ideálne miesto na romantické hľadenie na oblohu. Nové planetárium a kabíny-planéty vyjadrujú ambície súčasnej vedy a poznania, ale veľmi zrozumiteľným spôsobom približujú širokému publiku taje vesmíru.
K „highlightom” bude patriť aj pozorovanie severnej polárnej žiary.
NOVÉ PLANETÁRIUM
Miesto: Harestua, Nórsko
Investor: Tycho Brahe Institute
Architekti: Snøhetta
Štúdia: 2018
TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
PODKLADY: SNØHETTA
VIZUALIZÁCIE: SNØHETTA/PLOMPMOZES
Článok bol uverejnený v časopise ASB 5/2018.