Oaks Prague: bývanie od svetoznámych architektov
Smerom na juhovýchod od Prahy vzniká pod taktovkou spoločnosti Arendon Development Company zaujímavý rezidenčný celok, ktorý klientom ponúkne 220 domov a bytov rôzneho typu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Hlavným investorom Oaks Prague je londýnsky investičný fond. V prvých správach developer komunikuje najmä celkový koncept a nie celkom bežné zloženie tímu projektantov a architektov. Na území s rozlohou 134 hektárov dostali príležitosť zhmotniť svoje predstavy o mimoriadnom a mimoriadne kvalitnom bývaní hneď niekoľkí svetoznámi architekti.
Zámoček ako klub
Master plán projektu vytvorila americká firma EDSA v spolupráci s pražskou pobočkou Chapman Taylor a britským štúdiom John Thompson & Partners. Centrom rezidencie bude Country klub, ktorý nájde svoje zázemie v renovovanom zámočku z 19. storočia. Jeho rekonštrukcie a návrhu priľahlého viacúčelového areálu sa zhostil anglický ateliér John Pawson Architects. John Pawson má už s realizáciami v Českej republike viac ako 15-ročné skúsenosti, napríklad výnimočný je areál cisterciánskeho kláštora Nový Dvůr. Keďže funkčná náplň klubu si okrem obnovy historickej budovy vyžiada aj ďalšie nové objekty, John Pawson veľmi citlivo pracuje s objemami aj s kombináciou tradičných a moderných materiálov.
Byt od Meiera či vila od Jiřičnej?
Projekt má ambíciu ponúknuť bývanie rôzneho typu. Návrh bytového domu s rôznymi výškami podlaží, ktoré korešpondujú s okolitým členitým terénom, pripravili architekti zo štúdia Richard Meier & Partners. O tom, že aj byty budú mať v Oaks Prague svoju kvalitu, svedčí budúce vybavenie bytového domu, napríklad vlastná recepcia, wellness centrum s krytým bazénom a fitness či veľkoformátové okná s výškou až 8 metrov. Aj Richard Meier sa so svojím tímom snažil využiť možnosť kombinovať súčasnú estetiku s miestnymi prvkami a citlivo objekt zasadiť do krajiny.
Ďalším zvučným menom, ktoré sa podpíše pod architektúru rodinnej vily, je Eva Jiřičná s kolegami z AI-Design štúdia. Architektka vo svojom návrhu pracuje s menšími hmotovými celkami, ktoré rozčleňujú celkový priestor rodinného bývania na samostatné objekty. Ostávajú však prepojené, rôzne zákutia a otvorené priestory umožňujú variabilitu využitia. Typológiou exteriéru ostáva vila doma v Českej krajine, strecha je sedlová, avšak s nadčasovým titánzinkovým plechom, ktorý v kombinácii s bielou štukovou fasádou vytvára modernú materiálovú aj farebnú kombináciu. O tom, že projekt si za cieľovú skupinu vyberá náročnú klientelu, svedčí aj doplnkové vybavenie vily: vínna pivnica a telocvičňa, prepojené sklenenými lávkami.
Rešpekt k českej krajine
Tvorivý tím vzišiel zo súťaže, ktorú zorganizoval developer. Okrem spomínaných architektov ho dopĺňa sedem britských architektonických štúdií: Coffe Architects, Duggan Morris Architects, Eldridge Smerin, Hall McKnight, Haptic, John Pardey Architects a McGarry – Moon Architects. Z Českej republiky sa na projekte podieľajú aj ADR a Cigler Marani Architects. Rezidenčný projekt Oaks Prague už výberom architektov naznačuje, že pôjde o developerský zámer orientovaný na mimoriadne náročnú klientelu. Hoci rozloha územia aj vybavenosť projektu sú viac než veľkorysé a investorsky aj projekčne ide o medzinárodnú spoluprácu, sympatickou črtou projektu je rešpektovanie krajiny a daného prostredia. Prvky vidieckej architektúry sa v návrhoch jednotlivých objektov vyskytujú v moderných náznakoch, navyše, cenné je, že nemajú len dekoratívnu funkciu, ale sú plnohodnotne začlenené do celkového konceptu.
text: Mária Nováková
vizualizácie: Arendon Development Company
Článok bol zverejnený v časopise ASB.