Obklopená končiarmi. Rozhľadňa Ötzi Peak ponúka výhľad na ľadovec, kde našli múmiu

Partneri sekcie:

Človek sa na vrchole hory môže cítiť osamotený, ale zároveň uchvátený majestátnosťou horského masívu a ľadovca starého tisícročia. Výstupom nahor hľadá cestu späť nielen k sebe, ale aj k prírode. Architektúra je v tomto prípade doslovnou platformou na dosiahnutie polovičnej nirvány.

Ötztalské Alpy, súčasť Východných Álp, ležia na pomedzí hraníc dvoch štátov – Rakúska a Talianska. Ľadovce tu zaberajú plochu viac ako 350 km2. Jeden z nich odkryl v roku 1991 pozdrav z doby medenej. Najlepšie zachovaná prirodzená múmia v Európe dostala meno po horskom masíve – Ötzi. Tento rok pribudla v blízkosti náleziska na vrchole hory Grawand rozhľadňa otvárajúca sa do doliny Schnalsal.

Organický tvar plošiny v kombinácii s lamelami dáva vyniknúť polopriehľadnému efektu zábradlia.
Vďaka jedinečnej polohe obklopujú tiché končiare rozhľadňu po celom jej obvode.
Rozhľadňa Ötzi Peak.
Rozhľadňa Ötzi Peak.
Vrchol rozhľadne.
Priezor smeruje na miesto ľadovca, kde bol nájdený Ötzi.
Od hotela vedie k rozhľadni krátky chodník.
Pôdorys.

Splynúť s horami

50 metrov pod vrcholom štítu sa nachádza rovnomenný hotel, ktorý je jedným z mála európskych hotelov položených nad 3 000 m n. m. S cieľom komunikovať históriu lokality pravidelným návštevníkom aj sezónnym turistom bol kríž na vrchole doplnený unikátnym architektonickým dielom.

Vyhliadková plošina pozostáva z ľahkej, ale odolnej oceľovej konštrukcie, ktorá napriek modernému výrazu zapadá do prostredia. Jej podstava sa dotýka zeme, len keď to je staticky nutné, vďaka čomu pôsobí objekt vzdušne a takmer sa vznáša.

Konštrukcia kopíruje prirodzenú topografiu terénu – reaguje na ňu rastrom kompaktných nosníkov, ktoré však pri nezvyčajnom zábradlí zanikajú. To je tvorené vertikálnymi lamelami husto lemujúcimi krivku okraja plošiny. S pohybom pozorovateľa sa tak otvárajú a zatvárajú priezory na opačnú stranu.

Organický tvar plošiny v kombinácii s lamelami dáva vyniknúť polopriehľadnému efektu zábradlia.
Organický tvar plošiny v kombinácii s lamelami dáva vyniknúť polopriehľadnému efektu zábradlia. | Zdroj: Alex Filz

Prelet údolím

Zvlnený okraj plató dopĺňa „priezor“ v tvare lievika. Corten, z ktorého sú aj lamely lemujúce vyhliadku, počíta s vytvorením patiny čiernej, sivej a tmavohnedej farby, ktorá objekt vizuálne spojí s krajinou. Pohľad návštevníka smeruje na miesto v ľadovci, kde našli Ötziho.

K ničím nerušenému výhľadu prispieva aj zasklené zábradlie, vďaka ktorému sa pozorovateľ chvíľami vznáša v nehostinnej horskej krajine. „Stavať v nadmorskej výške 3 251 m nie je štandardný proces,“ poznamenal hlavný architekt projektu Andreas Profanter.

„Extrémne podmienky na štítoch hôr spolu s exponovaným miestom stavby sú faktory, ktoré významne ovplyvnili limity nielen výberu materiálov a priamo súvisiacu štruktúru plató, ale tiež stavebníkov a stavebné nástroje. Každý detail musel byť koncipovaný s ohľadom na možnosti výroby, transportu a konštruovania. Bola to však jedinečná výzva, ktorú sme radi prijali,“ dodal.

Vďaka jedinečnej polohe obklopujú tiché končiare rozhľadňu po celom jej obvode.
Vďaka jedinečnej polohe obklopujú tiché končiare rozhľadňu po celom jej obvode. | Zdroj: Alex Filz

ROZHĽADŇA ÖTZI PEAK 3251 m

Miesto: Schnalsal, južné Tirolsko, Taliansko
Investor: Schnalstaler Gletscherbahn AG
Architekt: noa* network of architecture
Zastavaná plocha: 80 m2
Realizácia: 2020

TEXT: Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 10/2020.