Od revitalizรกcie brownfieldu po pasรญvny ลกtandard: Zelenรฉ รกtrium
Vyลกลกia kvalita bรฝvania a vysokรก energetickรก efektรญvnosลฅ pripravovanรฉho projektu Zelenรฉ รกtrium v Trnave boli od poฤiatku hlavnรฝm zรกmerom projekฤnรฉho tรญmu. Nรกstrojom na jeho dosiahnutie sa stali pasรญvny ลกtandard budovy na zรกklade energetickej optimalizรกcie vรฝpoฤtovรฝm programom PHPP a environmentรกlne hodnotenie schรฉmou LEED. Vรฝsledkom je projekt vรฝnimoฤnรฝ nielen v slovenskรฝch podmienkach.
Polyfunkฤnรฝ bytovรฝ komplex, ktorรฝ sa stavia neฤaleko centra v Trnave, sa skladรก z dvoch objektov โ zo zrekonลกtruovanรฝch bรฝvalรฝch polygrafickรฝch zรกvodov a z novostavby. Prรญnosom projektu bolo vytvorenie nรกvrhรกrskeho tรญmu v ฤase, keฤ uลพ sรญce nebolo moลพnรฉ ovplyvniลฅ architektonickรฉ rieลกenie, ktorรฉ by zohฤพadnilo koncept pasรญvneho ลกtandardu, avลกak dostatoฤne zavฤasu na to, aby Zelenรฉ รกtrium dosiahlo vรฝnimoฤnรฉ vรฝsledky, a to najmรค ฤo sa tรฝka roฤnej mernej potreby tepla na vykurovanie a tepelnej straty obidvoch objektov. Energetickรบ optimalizรกciu obidvoch ฤastรญ, novostavby aj rekonลกtrukcie, spracoval Inลกtitรบt pre energeticky pasรญvne domy osvedฤenou vรฝpoฤtovou metodikou pre pasรญvne domy PHPP (Passive House Planning Package). Projekt sa sรบฤasne hodnotรญ aj environmentรกlnou schรฉmou LEED.
Zelenรฉ รกtrium zohฤพadลuje aspekty tvorby ekologickej vรฝstavby โ poฤรญnajรบc revitalizรกciou brownfieldu cez recyklรกciu aลพ po zber daลพฤovej vody a vyuลพรญvanie obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie. Aลพ 95 % materiรกlov z pรดvodnej budovy bolo moลพnรฉ recyklovaลฅ alebo spracovaลฅ na poลพadovanรบ frakciu a nรกsledne pouลพiลฅ pri vรฝstavbe.
Koncepcia stavby
Architektonickรฝ vรฝraz zrekonลกtruovanรฉho objektu zachovรกva pรดvodnรฝ tvar vรฝrobnej budovy so snahou dosiahnuลฅ jednoduchรฝ konzervatรญvny architektonickรฝ detail a farebnosลฅ inลกpiroยญvanรบ modernou z 30. rokov 20. storoฤia. Spolu je v obidvoch ฤastiach naprojektovanรฝch 46 byยญtovรฝch jednotiek, 460 m2 obchodnรฉho priestoru, 160 m2 administratรญvneho priestoru a 63 parkovacรญch miest v podzemnรฝch garรกลพach.
Zelenรฉ รกtrium pozostรกva z niekoฤพkรฝch funkฤnรฝch celkov. Sรบ tu byty, obchodnรฝ priestor, administratรญvny priestor, parkovanie v suterรฉne objektu a priestory, ktorรฉ slรบลพia na spoloฤnรฉ aj sรบkromnรฉ aktivity, ako sรบ stretnutia a oslavy. V suterรฉne sa nachรกdza podzemnรก garรกลพ, ako aj skladovรฉ priestory pre byty (pivnice) a energetickรฉ jadro objektu.
Na prvom poschodรญ sรบ v troch krรญdlach navrhovanรฉ byty a spoloฤenskรก miestnosลฅ s kuchyลou a detskรฝm ihriskom v galรฉrii nad obchodnรฝm priestorom. Na poslednรฝch dvoch podlaลพiach sรบ navrhnutรฉ iba byty. Na obytnej streche objektu sa nachรกdza priestor na spoloฤnรฉ aktivity s malou kuchyลou a pergolou.
Energetickรก efektรญvnosลฅ
Veฤพmi dรดleลพitou strรกnkou projektu je jeho energetickรก efektรญvnosลฅ, ktorรบ sa podarilo dosiahnuลฅ vฤaka energetickej optimalizรกcii vรฝpoฤtovรฝm programom PHPP.
Iลกlo pritom nielen o jednotlivรฉ skladby energetickej obรกlky budovy, posรบdenie okien (rรกmov a zasklenia) a ich vplyvu na mernรบ potrebu tepla, ale hlavne o posรบdenie a optimalizรกciu tepelnรฝch mostov โ a to aj napriek tomu, ลพe mnohรฝm z nich sa nedalo vyhnรบลฅ. ฤi uลพ z dรดvodov zachovania pรดvodnรฉho funkฤnรฉho konceptu, alebo zachovania architektonickรฉho vรฝrazu. Podrobnรฉ kvantifikovanie vplyvu tepelnรฝch mostov tvorilo dรดleลพitรบ ฤasลฅ celรฉho vรฝpoฤtu. Vรฝsledkom je, ลพe tepelnรฉ mosty sa na celkovej tepelnej strate podieฤพajรบ aลพ 15 %.
Vรฝsledky vรฝpoฤtu PHPP
Rekonลกtrukcia
roฤnรก mernรก potreba tepla na vykurovanie: 24,5 kWh/(m2โ.โa)
primรกrna potreba energie: 92,0 kWh/(m2โ.โa)
Novostavba
roฤnรก mernรก potreba tepla na vykurovanie: 14,9 kWh/(m2โ.โa)
primรกrna potreba energie: 85,0 kWh/(m2โ.โa)
Zvyลกkovรบ potrebu tepla bude pokrรฝvaลฅ tepelnรฉ ฤerpadlo s energetickรฝmi pilรณtami, fotovoltickรฉ panely a kogeneraฤnรก jednotka, ktorรก spaฤพovanรญm plynu vyrรกba elektrickรบ energiu. Zvyลกkovรฉ teplo sa pouลพรญva na prรญpravu TV a vykurovanie. V kaลพdom byte sa plรกnuje vetracรญ systรฉm s rekuperรกciou tepla, ฤo je ลกtandardnou sรบฤasลฅou pasรญvnych budov.
Environmentรกlny prรญstup
Udrลพateฤพnosลฅ miesta
Z hฤพadiska udrลพateฤพnosti miesta vรฝstavby je pri realizรกcii zรกmeru kฤพรบฤovรฝ vรฝber brownfieldu. Rovnako aj umiestnenie stavby v oblasti, ktorรก disponuje obฤianskou vybavenosลฅou a je dostupnรก viacerรฝmi linkami MHD. Do celkovej environmentรกlnej koncepcie pribudla aj infraลกtruktรบra pre cyklistov.
Elektromobilita
V sรบฤasnosti sa zvaลพuje viacero variantov podpory elektromobilizmu. Nabรญjacia stanica s univerzรกlnym pripojenรญm je plรกnovanรก na veยญrejnรฝch parkovacรญch miestach, ฤo by rozลกรญrilo infraลกtruktรบru pre elektromobily v rรกmci celej SR. Registrรกcia v aplikรกciรกch pre Android, iOS, Windows umoลพnรญ nรกjsลฅ a vyuลพiลฅ stanicu prostrednรญctvom smartfรณnu aj uลพรญvateฤพom elektroยญmobilov, ktorรญ cestujรบ cez Slovensko.
Hospodรกrenie s vodou
V oblasti hospodรกrenia s daลพฤovou vodou je cieฤพom udrลพaลฅ maximum zrรกลพkovej vody na mieste vรฝstavby. K tomu prispieva zelenรฉ strecha, ktorรก zadrลพiava zrรกลพkovรบ vodu. Sรบฤasลฅou hospodรกrenia je aj systรฉm zberu daลพฤovej vody na jej neskorลกie pouลพitie na zavlaลพovanie, ฤo prispieva k zniลพovaniu objemu odtoku zrรกลพkovej vody do kanalizรกcie.
V kategรณrii รบspory vody ฤelรญme v naลกich podmienkach viacerรฝm vรฝzvam. Oproti zรกpadnรฝm krajinรกm je dostupnรฝch menej technolรณgiรญ a narรกลพame aj na spornรฝ vรฝklad noriem. Cieฤพom je minimalizovaลฅ spotrebu pitnej vody v objekte. Najjednoduchลกou stratรฉgiou je vรฝber sanitรกrnych predmetov s nรญzkou spotrebou vody, priฤom je potrebnรฉ, aby tieto zariadenia dosahovali aspoล o 20 % niลพลกiu spotrebu neลพ uvedenรฉ limity, ktorรฉ predstavujรบ sรบฤasnรฝ ลกtandard.
Obnoviteฤพnรฉ zdroje
Jednรฝm z hlavnรฝch prvkov udrลพateฤพnej architektรบry je pouลพitie obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie. Na streche budรบ umiestnenรฉ fotovoltickรฉ slneฤnรฉ panely na vรฝrobu elektrickej energie, ktorรก bude zรกsobovaลฅ tepelnรฉ ฤerpadlรก a pokrรฝva nezanedbateฤพnรฉ percento energetickej spotreby. Umiestnenie fotovoltickรฝch panelov na zelenej streche zvyลกuje podฤพa rรดznych zdrojov ich รบฤinnosลฅ o 3 aลพ 6 %, keฤลพe nedochรกdza k veฤพkรฝm teplotnรฝm vรฝkyvom medzi dลom a nocou, ฤรญm sa takisto predlลพuje ลพivotnosลฅ zariadenรญ.
Zaujรญmavรฝm konceptom je sรบฤasnรฉ pouลพitie fotovoltickรฝch panelov ako tienenia nad vonkajลกรญmi parkovacรญmi miestami, ฤo je nielen prรญjemnรฉ pre motoristov poฤas leta, ale zรกroveล to umoลพลuje napojiลฅ fotovoltiku na nabรญjaciu stanicu pre elektromobily.
Recyklรกcia materiรกlov
Odvรกลพnym cieฤพom projektu bolo odviezลฅ na sklรกdku max. 5 % stavebnรฉho odpadu a znovu pouลพiลฅ alebo recyklovaลฅ 90 % materiรกlu z pรดvodnej budovy. To sa vฤaka prรกci architekta a dodรกvateฤพov podarilo, priฤom kฤพรบฤovรฝm bolo prรกve to, ลพe sa vรฝkopovรก zemina uplatnila v inom projekte v okolรญ.
Zachovanie pรดvodnรฝch konลกtrukciรญ ฤi nรกjdenie ich novรฉho vyuลพitia v novom zรกmere takisto znรญลพilo potrebu novรฝch materiรกlov. Prednosลฅ dostali vรฝrobcovia z regiรณnu, ฤo zniลพuje spotrebu energie na transport a sรบฤasne tento prรญstup prinรกลกa do projektu aj spoloฤenskรฝ rozmer.
Kvalita vnรบtornรฉho prostredia
Kvalita vnรบtornรฉho prostredia predstavuje pri obytnรฝch budovรกch veฤพmi dรดleลพitรบ kategรณriu. Prioritou sa stala eliminรกcia zdraviu ลกkodlivรฝch prchavรฝch organickรฝch lรกtok (formaldehydy, benzรฉn atฤ.), ktorรก prebieha na troch รบrovniach. Prvรฝm opatrenรญm je vรฝber dodรกvateฤพov, ktorรญ laboratรณrnym testom preukรกลพu, ลพe materiรกly ponรบkanรฝch vรฝrobkov sรบ hlboko pod prรญstupnou hranicou obsahu prchavรฝch organickรฝch lรกtok, prรญpadne ich neobsahujรบ vรดbec. Druhรฝm opatrenรญm je prevetranie novostavby po osadenรญ zariaฤovacรญch predmetov prostrednรญctvom vzduchotechniky. Tretรญm opatrenรญm je vykonanie merania obsahu prchavรฝch organickรฝch lรกtok. V prรญpade, ลพe sa nedosiahne hranica koncentrรกcie formaldehydu na รบrovni 10 ฮผg/m3, zopakuje sa prevetrรกvanie.
Medzi ฤalลกie opatrenia sa radรญ zvรฝลกenie prรญstupu ฤerstvรฉho vzduchu nad hodnotu stanovenรบ normou ฤi pouลพitie filtrov รบrovne F7 a ich periodickรก vรฝmena.
Vysokรฝ ลกtandard vฤaka integrovanรฉmu navrhovaniu
Vysokรฝ ลกtandard energetickej efektรญvnosti a poลพadovanรฉ environmentรกlne ciele bolo moลพnรฉ udrลพaลฅ aj vฤaka tomu, ลพe nรกvrhรกrsky tรญm vyยญuลพรญval metodiku integrovanรฉho navrhovania.
Projekt Zelenรฉ รกtrium sa vzhฤพadom na svoje vysokรฉ ambรญcie stal jednรฝm z pilotnรฝch projektov, ktorรฉ sรบ sรบฤasลฅou medzinรกrodnรฉho projektu MaTrID. Viac informรกciรญ nรกjdete na strรกnke www.integrateddesign.eu.
Text vznikol v rรกmci realizรกcie projektu MaTrID, ktorรฝ sa uskutoฤลuje s podporou programu Inteligentnรก energia โ Eurรณpa.
Obrรกzky: Ing. arch. Miroslav Marko, M.Arch
Ing. ฤฝubica ล imkovicovรก, Ing. Vladimรญr ล imkovic, Ing. Samuel Sura
ฤฝ. ล imkovicovรก pรดsobรญ v Inลกtitรบte pre energeticky pasรญvne domy, V. ล imkovic v spoloฤnosti Energy Concept, s. r. o., a S. Sura v spoloฤnosti e-Dome, s. r. o.
ฤlรกnok bol uverejnenรฝ v TZB Haustechnik.