Okná a dvere do súčasných interiérov aj nízkoenergetických a pasívnych domov
Okná a dvere sú tie prvky architektúry, ktoré jej dávajú základnú funkčnosť, čiže zmysel komfortnej prevádzky. Zároveň prispievajú k tvarovej rozmanitosti objektu zdôrazňujúcej jeho estetické pôsobenie navonok.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Pri ich výbere sú dôležité tepelnotechnické hodnoty, ako aj správna montáž. Preto odborníci odporúčajú realizovať okná a dvere prostredníctvom stavebných výplní s použitím parotesných a paropriepustných pások. Niekde sa osvedčili plastové, inde zase hliníkové či drevené profily. Súčasne sme chceli predstaviť také okná a dvere, ktoré progresívnym spôsobom posúvajú súčasný interiér.
Je to tvorba obytného priestoru, ktorá sleduje súčasné trendy a zdôrazňuje farebné ladenie jednotlivých prvkov, ich dizajnovú čistotu a využitie prírodných materiálov. Za príkladmi sme išli na Slovensko aj do Čiech a snažili sme sa predstaviť realizácie, ktoré prinášajú účinnosť a estetiku v každodennom živote svojich užívateľov.
Hliníkové dvere – RD Devín, Záhorská Bystrica
Vchodové dvere tvoria dominantu pri vstupe do rodinného domu, a preto by mali byť esteticky atraktívne a zároveň funkčné. Patria k nim aj nové hliníkové dvere EVO 92, ktoré vďaka svojej účinnosti a tepelnoizolačným vlastnostiam (Uf > 1,3 W/m2K a Ud od 0,78 W/m2K) sú vhodné do nízkoenergetických a pasívnych domov. Ich vzhľad je možné variabilne prispôsobovať podľa individuálnych potrieb a vďaka špeciálne upevnenej výplne sa dajú vyrobiť maximálne veľkosti krídel bez straty funkčnosti.
K pozitívam patrí aj intuitívne ovládanie. |
K ďalším pozitívam patrí intuitívne ovládanie – biometrický snímač prstov –, čím sa zvyšuje komfort bývania. Na využitie všetkých predností dverí je dôležitá ich kvalitná montáž bez tepelných mostov (detail osadenia na obrázku). Správne osadenie dverí zabezpečí ich funkčnosť a dlhú životnosť bez straty kvalít používania.
Detail osadenia dverí |
ZDROJ: KALYPSO
Hliníkové okná a dvere – Karloveské rameno II, Bratislava
V susedstve projektu Karloveské rameno sa nedávno dokončilo jeho voľné pokračovanie, ktoré tvoria dva objekty: päťposchodová budova s 35 apartmánovými bytmi a šesť apartmánov v blízkosti Dunaja. Súčasťou projektu sú promenáda, cyklistická trasa a detské ihrisko. V Karloveskom ramene II sú dvoj- až päťizbové apartmány. Všetky majú juhozápadnú orientáciu dennej časti smerom na rieku, nočnou časťou sú orientované na sever.
Väčším objektom projektu Karloveské rameno II je päťposchodová budova s 35 apartmánovými bytmi.
Na objekte sú použité hliníkové okná a dvere systému Heroal W/D 72, fasádneho systému Heroal C 50 a protipožiarnych konštrukcií Ponzio NT 78EI s odolnosťou triedy EI45. Kvalitné hodnoty tepelnej izolácie použitých okien a dverí sú dosiahnuté aj vďaka stopercentnému vypeneniu strednej komory v ráme a krídle okna po celom obvode PUR penou, hlbšiemu zapusteniu dištančných rámikov do profilu, viackomorovému stredovému tesneniu a ďalším patentovaným technológiám.
Súčasťou projektu je aj komplex šiestich apartmánov v blízkosti Dunaja.
V projekte boli stanovené zvýšené požiadavky na akustické parametre uvedených konštrukcií a súčasťou dodávky boli aj doplnkové konštrukcie, ako sú zábradlia z ťahokovu a skla, ako aj systémy zabezpečujúce automatické vetranie požiarnych úsekov chránenej únikovej cesty.
Detail dverí na vstupoch do apartmánových objektov v parteri
ZDROJ: SLOVAKTUAL
Sklenené a hliníkové dvere – RD, Kroměříž
Svetlému a vzdušnému interiéru rodinného domu v moravskom meste Kroměříž dominuje sklo v kombinácii s hliníkom na dverovom krídle. Minimalisticky riešený priestor nerušia ani dverové obložky, ktoré boli nahradené skrytou zárubňou. Čistotu priestoru evokuje biela farebnosť výmaľby, ako aj ďalších svetlo ladených interiérových prvkov – schodiska či dverí. V rámci dverových systémov sa využili dvere MASTER s hliníkovou konštrukciou.
Sklo v kombinácii s hliníkom na dverovom krídle dominuje svetlému a vzdušnému priestoru.
Tá na dverovom krídle umožňuje opláštenie bielym kaleným sklom, ktoré v spojení s kovom prezentuje rýdzi minimalizmus. „Vnútornú výplň dverí tvorí extrudovaný polystyrén, ktorý spolu so spodným mechanickým prahom zaisťuje zvukovú izoláciu až 34 dB. Tieto dvere tak nie sú len dizajnovou záležitosťou, ale aj funkčným zvukovoizolačným prvkom,“ vysvetľuje Petr Paksi, výkonný riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia, ktorá dodávala dverové systémy.
Sklo a svetlé farby sú aj na oblúkovom schodisku so skleneným zábradlím. |
„Investor chcel bezobložkové riešenie so zachovaným subtílnym hliníkovým rámčekom, a preto sa zvolil systém EMOTIVE.“ Sklo a svetlé farby sa nachádzajú na všetkých dominantných prvkoch interiéru, ku ktorým patrí aj oblúkové schodisko so skleneným zábradlím. Pre pocitové zateplenie sa využil svetlý drevodekor bieleného duba.
Rez dverami Master s hliníkovou konštrukciou |
ZDROJ: J.A.P. SLOVAKIA
Plastové okná – RD Levín u Berouna
K prednostiam drevostavieb patrí rýchlosť a čistota výstavby a zároveň môžu byť aj ultranízkoenergetické. Sú pri nich veľmi dôležité okná a ich bezchybná montáž. Odborníci ju odporúčajú realizovať prostredníctvom stavebných výplní s použitím parotesných a paropriepustných pások. Aby pásky plnili svoju funkciu, musí sa zvoliť vhodný typ a všetko vykonať maximálne precízne.
Drevostavba postavená v pasívnom štandarde.
„Drevostavby, najmä tie postavené v ultranízkoenergetickom štandarde, musia mať okná s adekvátnymi tepelnoizolačnými vlastnosťami,“ hovorí Lukáš Černík zo spoločnosti Lucern. „Na drevostavbách sa nám osvedčili okná s plastovými profilmi Inoutic. Tie majú prefarbené aj jadro profilu, a tak verne napodobňujú moderné sivé odtiene hliníka. Zákazníci ich vyhľadávajú, a preto sme v drevostavbe v Levíne použili profily Inoutic Eforte s trojitým zasklením a v drevodekore írsky dub.“
Veľkoryso dimenzované zasklenia sprostredkujú solárne zisky a kontakt so záhradou.
Pre drevostavbu nie sú problém ani veľké zasklené plochy. Dokonca aj ultranízkoenergetická drevostavba môže mať veľké okná či zasklené terasové dvere. Pri výbere týchto okien či dverí je dôležité myslieť na normu STN 73 0540-2, ktorá stanovuje pre ultranízkoenergetické domy hodnotu súčiniteľa prechodu tepla otvorovej výplne Uw ≤ 1,0 W/(m2 . K).
Boli použité okná s trojitým zasklením a plastovými profilmi – Inoutic Eforte.
ZDROJ: INOUTIC
Plastové okná – RD Hrubý Šúr
Pri tepelnej izolácii okien sa často hovorí o hodnote U, ktorú však treba vnímať v správnom kontexte. Napríklad, hodnota U pri plastových profiloch len veľmi málo napovie o celkovej izolačnej schopnosti okenných a dverných výplní v konkrétnom projekte. Preto treba skúmať hodnotu Uw na 1 m2 okenného otvoru.
Pri tepelnej izolácii okien treba hodnotu U skúmať na 1 m2 okenného otvoru.
BRUVO Slovakia vyrába okná v spolupráci s celosvetovým producentom plastových profilov, firmou VEKA. Tá má profil so stredovým tesnením „Softline ´82“, do ktorého sú vo výrobe vkladané dodatočné oceľové výstuhy na absolútnu elimináciu deformácií plastových profilov. Kľúčová súčasť okien potom dosiahne overenú hodnotu Uf = 0,92 W/(m2 . K).
Tieto okná sú svojimi vlastnosťami vhodné aj do pasívnych domov. |
Ak sa do toho zaráta aj izolačná schopnosť trojskla Ug = 0,60 W/(m2 . K), ktoré sa do týchto okien dáva štandardne, dosiahne celková izolácia okna s rozmermi 1 m × 1 m Uw = 0,84 W/(m2 . K). Tento výsledok sa dá prekonať už iba izolačným trojsklom plneným kryptónom.
Podobné parametre majú aj dvere. |
Vtedy by celkový izolačný parameter uvedeného okna dosiahol hodnotu Uw = 0,66 W/(m2 . K). Pri väčších oknách, väčších zasklených plochách, sa hodnota Uw zlepšuje. A práve preto je vždy potrebné prepočítať Uw okna na 1 m2 konkrétneho okenného otvoru. Tieto okná sú tak svojimi vlastnosťami vhodné aj do pasívnych domov.
Profil okna Softline ´82 |
ZDROJ: BRUVO SLOVAKIA
Drevené okná – RD, Stupava
Pôvodne stál na pozemku s veľkosťou 308 m2 neobývaný dom z nepálenej hliny so stodolou. Dom bol však už nefunkčný, preto sa ho majitelia rozhodli zbúrať a postavili jednopodlažný dom s plochou strechou, ktorý má úžitkovú plochu 103 m2. Charakteristickým prvkom, ktorý zjednocuje spoločenskú zónu, je obklad z preglejky.
Jednopodlažný dom s plochou strechou má úžitkovú plochu 103 m2.
Nemá len estetickú funkciu, oddeľuje tiež nočnú zónu domu. V súkromnej časti sa nachádza kúpeľňa, spálňa so šatníkom a budúca detská izba. Nielen z obývačky, ale aj zo spálne a detskej izby možno vyjsť rovno na terasu a do záhrady. V celom dome badať dostatok denného svetla. Majiteľ a architekt v jednej osobe zámerne umiestnil portál na juhozápad. Drevené profily HS portálu s dĺžkou 2,5 m majú osadené izolačné trojsklá, ktoré v zime pomáhajú maximalizovať solárne zisky.
Na terasu a do záhrady sa dá vyjsť priamo z obývačky, ale aj zo spálne a detskej izby. |
„Drevo sa osvedčilo pri takýchto veľkých rozmeroch. Udržiava si stály tvar a nedochádza k jeho deformovaniu. Pri správnej údržbe ho bez obáv možno použiť aj pri orientácii domu na juhozápad. HS portál možno doplniť aj o plisovanú sieťku proti hmyzu, ako sme to urobili aj v tomto prípade,“ vysvetľuje Ľubomír Svetlík zo spoločnosti Mirador.
Drevo si udržuje stály tvar. |
ZDROJ: MIRADOR
TEXTY a redakčná úprava: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
Článok bol uverejnený v časopise ASB 4/2017.