Oranžová kocka v Lyone
Historické mesto Lyon, ktoré leží takmer na polceste medzi Parížom a Marseille, netreba zvlášť predstavovať. Polmiliónová metropola regiónu Rhône-Alpes má dobré meno nielen medzi obchodníkmi s hodvábom, jeho futbalisti sa tiež nemusia hanbiť a, navyše, je to pupok Francúzska v oblasti gastronómie. V posledných rokoch si získava uznanie aj odvážnym prístupom k modernej architektúre. Medzi najčerstvejšie prírastky patrí Le Cube Orange.
Oranžový experimentÚzemie lyonského prístavu plného žeriavov a skladísk sa stáva v rámci revitalizácie prostredia živnou pôdou pre experimenty. Projekt z dielne parížskych architektov Dominique Jakobovej a Brendana Macfarlana prináša sviežosť do oceľovej a sivej, ktorá vládla na brehu rieky Saôny. Skúsení architekti majú za sebou kus práce v oblasti projektovania kancelárskych aj obytných budov, škôl a športovových centier. Zúčastnili sa nespočetných súťaží a Macfarlane, ktorý je nositeľom viacerých prestížnych francúzskych ocenení, prednáša ako hosťujúci profesor na univerzitách v Nemecku, Holandsku, Veľkej Británii, v Spojených štátoch a na Novom Zélande.
Le Cube Orange, oranžová kocka, aký jednoduchý názov pre budúce sídlo vedenia developerskej spoločnosti! Nenechajte sa názvom zmiasť, architekti sa s kockou pohrali a dosiahli neopakovateľný a originálny efekt, ktorý vyvoláva rozmanité, čiže nielen kladné emócie. Oranžová farba je typická pre priemyselné nátery. Teda v prístavnej zóne žiadna novinka, ale použitím na fasáde administratívnej budovy robí z jednoduchého architektonického konceptu neprehliadnuteľný objekt. Vo svojej podstate je návrh naozaj jednoduchý. Korpus budovy tvorí päťúrovňová konštrukcia z betónových stĺpov. Rozmery obdĺžnikovej základne sú 29 × 33 metrov. Ostávalo vyriešiť problém presvetlenia kancelárskych priestorov a ako osviežiť vzťahy v budove a tiež medzi jej užívateľmi. Autori koncipovali svoj projekt ako príspevok k udržateľnému rozvoju, rešpektujúc zásady presvetlenia kancelárskych priestorov denným svetlom a prirodzenej regulácie tepelnej pohody vnútorného prostredia pomocou tepelných čerpadiel.
Efektné átrium
Architekti pracovali s celou sériou rôznych objemových prienikov. Napokon do objektu nechali vniknúť tri zrezané kužele voľného priestoru. Najväčší „zásah“ dostal roh nábrežnej fasády. Vytvára jedinečný a takmer až apokalyptický efekt v podobe originálneho átria. Vizuálne nečakane prepája protiľahlé interiéry pomocou balkónov a lodžií, ktoré sú vítaným osviežením kancelárskej rutiny. Kužeľový tvar priam vťahuje vonkajšieho pozorovateľa do diania v interiéri budovy. Podobne, kónickým oblúkom, je vytvarovaný aj vstup do budovy. Architekti sa snažili docieliť dojem odsadenia ich kocky od susedného trojoblúkového objektu. Posledný objemový zásah je na veľkorysej strešnej terase s panoramatickým výhľadom na celé mesto. Komínovým efektom napomáha prevetrávaniu vnútorných priestorov.
Samostatným príbehom budovy je jej predsadená ľahká fasáda. Vytvára hravý čipkový ornament zdanlivo náhodných kruhových otvorov. Doplnený je jemnou štruktúrou výplne rámovej konštrukcie. Perforácia rozpixlováva pohľady na dianie vonku, najmä obrázky pracovného ruchu na vodnej hladine.
Autorský interiér
Architekti pracovali aj na návrhu interiéru výstavnej siene spoločnosti RBC. Ich zámerom bolo spojiť svet architektúry a dizajnu s jedinečnosťou genia loci do výnimočného zážitku. Výstavné priestory poňali ako analógiu k riečnym vlnám a nechali ich plynúť celým interiérom. Otvory vo vlnách, jednotlivé alveoly, sú vytvorené na mieru každému zo šesťdesiatich dizajnových kúskov nábytku.
Lyonský hranatý pomaranč je odvážnym, a najmä osviežujúcim spestrením kovovo-skleneného sveta kancelárskych budov. Samozrejme, realizácia takéhoto diela si vyžaduje, aby autori mali v partnerskom dialógu na druhej strane investora, ktorý vie, čo chce a zároveň nechá architektom dostatočný tvorivý priestor na zrealizovanie ich požiadaviek.
Interiér výstavných priestorov je logickým pokračovaním architektonického konceptu celého objektu. Foto: Nicolas Borel
Oranžová kocka v Lyone Klient: Rhône Saône Développement Súťaž: 2005 Koniec výstavby: September 2010 Plochae: 6 300 m2 Miesto: Quai Rambaud, Lyon Rozpočtový konzultant: Michel Forgue Elektroinštalácie: Alto Ingénierie Akustika: Avel Acoustique Konštrukcia: RFR GO+ Fasády: T.E.S.S |
Mária Nováková
Dokumentácia: Jakob+Macfarlane
Foto str. 80: Nicolas Borel
Článok bol uverejnený v časopise ASB.
–>–>