Originálny hotel v kolíske čínskej civilizácie
Súčasná Čína je občas dosť kontrastnou kolážou moderného a historického, ale sú v nej miesta, kde sa tento kontrast zmäkčí v prospech harmonizácie obidvoch fenoménov. Platí to aj o novom dizajne interiéru Hyatt Place Hotel v meste Luoyang, ktorý odkazuje na bohatý historický kontext mesta.
Mesto Luoyang sa nachádza v provincii Henan v strednej Číne, ktorá je treťou najľudnatejšou provinciou. Samotný Luoyang má dnes takmer 7 miliónov obyvateľov a je neuveriteľne dynamicky sa rozvíjajúcim mestom ležiacim na rieke Luo, ktorá je prítokom národnej Žltej rieky (Chuang-che).
Luoyang má siahodlhú históriu a je považovaný za kolísku čínskej civilizácie. Medzi jeho pamiatkami dominuje najznámejší shaolinský chrám na svete vybudovaný v období Rímskej ríše a okolo roku 60 tu bol postavený úplne prvý budhistický chrám v celej Číne.
Súčasťou starobylej kultúry sú aj Grotte Longmen, ktoré sa nachádzajú len 12 km od mesta a patria do svetového dedičstva UNESCO. Sú formou budhistickej architektúry a majú jedny z najrozsiahlejších jaskynných systémov na svete s tisíckami jaskýň a s ďalšími desiatkami tisíc do kameňa vytesaných sôch, pričom najväčšia socha Budhu má až 17 m.
Duch miesta
Aj tento historický kontext sa odráža v dizajne hotela Hyatt, ktorý stavil na ducha miesta s originálnym rukopisom. Je zároveň vyjadrením základných hodnôt Hyatt Place, ktoré spočívajú v tvarovej čistote a využití sviežich prírodných prvkov. Obkladové kamene a dlažba prevažne v hnedých odtieňoch, tmavá meď, textúrované sklo a hrejivé drevo vytvárajú zemitý architektonický základ, z ktorých je utkaná dizajnérska štruktúra interiérov.
Sochársky tvarované priehradky sú zase sofistikovaným zjednocujúcimi prvkom medzi jednotlivými zónami otvoreného lobby baru, ktoré zároveň nenásilne provokujú zvedavosť hostí pozrieť sa za ich druhú stranu.
Sochársky tvarovaný dizajn lobby baru
„Pri lobby sme sa snažili o vytvorenie autentickej atmosféry, ktorá by bola otvorená, povznášajúca a plná zážitkov,“ hovorí dizajnérka Honglei Liu z kancelárie BLVD, ktorá patrí k najoceňovanejším dizajnérkam v Číne a svoje realizácie má na viacerých prestížnych miestach sveta. V jej dizajnérskom koncepte sa spája šarm čínskej kultúry založenej na harmonickej mysli v spojitosti s nadčasovými prvkami z čínskeho dizajnu a moderným priemyslom v súčasnom interiérovom dizajne.
Prechod medzi lobby barom a kongresovou časťou odkazuje na čínsku históriu
Komfortné obývacie zóny
„Na zdôraznenie užšieho sociálneho kontaktu hostí a personálu sme pozdĺž steny v lobby bare umiestnili viacfunkčný pult, ktorý slúži ako bar, ale aj ako recepcia či ako obslužné priehradky na vybavovanie bežnej hotelovej agendy,“ upozorňuje autorka dizajnu.
Bar na prízemí
„Zvyšok lobby priestoru pozostáva z komfortných obývacích zón, pohodlnej kombinácie stolov a stoličiek, farebných kobercov, hravých svietidiel a umeleckých diel vinúcich sa od podlahy až po strop.“
Pozdĺž steny v lobby bare je viacfunkčný pult, ktorý slúži ako bar, ale aj ako recepcia či ako obslužné priehradky na vybavovanie bežnej hotelovej agendy
Na úrovni poschodia so „sky lobby barom“ sa nachádza veľké kongresové centrum, ktoré sa dá rozdeliť na štyri zasadacie miestnosti, a nechýba ani priestranná multifunkčná „pre-function“ sála, v ktorej sa nachádza panoramatické okno umožňujúce vstup intenzívneho prirodzeného svetla do týchto verejných priestorov. Samotné izby pokračujú v koncepte lobby baru a vyznačujú sa dizajnom s čistými a minimalistickými líniami, ktoré hostí priam pozývajú na dokonalý oddych a regeneráciu.
Izby pokračujú v koncepte lobby baru s čistými líniami a teplými zemitými tónmi
Celkový koncept interiéru je kontextuálnou fúziou bohatého miestneho dedičstva a súčasného dizajnu. Staroveký duch Luoyangu sa zaodel do rúcha z tretieho tisícročia a Hotel Hyatt sa stal novým signálnym bodom danej lokality.
Prevládajú minimalistické tvary
HYATT PLACE HOTEL LUOYANG
Miesto: Luoyang, provincia Henan, Čína
Klient: Luoyang Buynow Electronics Information Co., Ltd.
Autor dizajnu: BLVD
Šéfdizajnér: LIU Hong-lei
Spolupráca: HUANG Jian, XING Yi-sheng, LiANG Xiao-mei
Celková plocha: 20 695 m2
Návrh: 2014
Realizácia: 2016
Počet izieb: 250
Pôdorys prízemia
Text: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY, FOTO: DIRK WEIBLEN, SUN XIANGYU
Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2017.