image 87375 25 v2
Galéria(6)

Osobná architektúra Zdeňka Fránka na Kamennej

Partneri sekcie:

Osobnosť Zdeňka Fránka netreba predstavovať. Rovnako je zbytočné hľadať nálepky v podobe rôznych „izmov“ pre jeho dielo. Je charakteristické tým, že výsledné tvarové riešenie je odrazom miesta, do ktorého je zasadené, osobnosťou zadávateľa a autorovým cítením priestoru. Kombinuje aj množstvo materiálov, ktoré sa podieľajú na výslednom architektonickom vyznení. Jedným z materiálov, ktorý sa v jeho riešeniach vyskytuje v priereze celej tvorby, je pórobetón Ytong. Dve stavby, obe výrazne späté s jeho osobnosťou, vznikli práve z neho.

Family house on the Cerveny kopec 07
foto Kamenna 420x106mm 300dpi
House with a studio 01
House with a studio 02
kamenna rd 04

Osobnosť Zdeňka Fránka netreba predstavovať. Rovnako je zbytočné hľadať nálepky v podobe rôznych „izmov“ pre jeho dielo. Je charakteristické tým, že výsledné tvarové riešenie je odrazom miesta, do ktorého je zasadené, osobnosťou zadávateľa a autorovým cítením priestoru. Kombinuje aj množstvo materiálov, ktoré sa podieľajú na výslednom architektonickom vyznení.

Jedným z materiálov, ktorý sa v jeho riešeniach vyskytuje v priereze celej tvorby, je pórobetón Ytong. Dve stavby, obe výrazne späté s jeho osobnosťou, vznikli práve z neho.Stavby na Kamennej sa začali budovať v polovici 90. rokov a obe sú pre autora veľmi osobné – vo vile na Kamennej býva autorova sestra, druhá stavba je jeho vlastným ateliérom.

„Domy na Kamennej sú spriaznené v mnohých ohľadoch. Sú typologicky späté, majú rovnakú architektúru a každý zodpovedá svojmu stanovišťu. Jeden leží slobodne na zelenom pozemku, druhý vtesnaný do medze. Stavali aj dokončili sa naraz. Sú rovnaké, no zároveň je každý iný,“ hovorí o realizáciách Zdeněk Fránek.

„Sestrin dom je stavbou, ktorá reaguje na slnko. Prudký severný svah sa využil v prospech architektúry. Panoramatické kruhové okno nasáva kosáčik svetla do kužeľového obytného priestoru od východu do západu slnka. Toto okno ponúka nádherné pohľady jednak na panorámu mesta, jednak do agátovej džungle za domom,“ približuje svoj projekt vily pre sestru.

„Ateliér je vlastne takým kontajnerom na myšlienky. Čisto funkčná budova s rovnakými pôdorysmi na šiestich podlažiach je určená na tvorbu, prácu s najnutnejším komfortom potrebným na sústredenie. Je vstavaná do parcely, ktorá určuje jej tvar. Voľná dispozícia umožňuje rýchle a pružné zmeny účelu a usporiadania pôdorysov,“ hovorí o stavbe ateliéru autor. Ateliér sa stále modernizuje, aby bol z energetického hľadiska čo najviac nezávislý, a je praktickou ukážkou práce architektonického ateliéru pre klientov.

Ytong – materiál, ktorý tvorcovi prešiel rukami

Od projektu k hotovej realizácii uplynulo desať rokov – výstavba prebiehala čiastočne svojpomocne. Aj z tohto pohľadu sú teda obe stavby dielom, ktorého sa architektova ruka dotkla doslovne. Materiál Ytong zvolil pre jeho jednoduchú opracovateľnosť – atypické tvary z neho možno realizovať bez zbytočného stavebného odpadu, teda veľmi úsporne.

Ďalším dôvodom bola nenáročnosť Ytongu pri výstavbe. V prípade vily sa Ytong použil na obvodové murivo a vnútorné deliace konštrukcie domu. „Atypické tvary vyradili z výberu mnoho ďalších materiálov. Druhým kritériom bola ľahkosť,“ dopĺňa Zdeněk Fránek. Zaujímavé je využitie Ytongu v ateliéri.

Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti sa tu dosiahli vymurovaním tvárnic na šírku 60 cm a objekt nebolo potrebné dodatočne izolovať. „Ytong som vybral ako ekonomické riešenie. Aj preto, že sme stavbu realizovali vlastnými silami, bola pre nás dôležitá jednoduchá montáž a ľahkosť. Z hľadiska samotného architektonického návrhu to bola ľahká tvarovateľnosť pri atypických tvaroch,“ uvádza k voľbe stavebného materiálu Zdeněk Fránek.

Rodinný dom na Kamennej (Vila na Červenom kopci)

Autor: Fránek Architects/ Zdeněk Fránek
Adresa: Kamenná 13, Štýřice, Brno, Česká republika
Zastavaná plocha: 191 m2
Štúdia: 1994
Projekt: 1995
Realizácia: 1996 – 2005

Dom na Kamennej (Ateliér)

Autor: Fránek Architects/Zdeněk Fránek
Adresa: Kamenná 13, Štýřice, Brno, Česká republika
Zastavaná plocha: 183 m2
Štúdia: 1994
Projekt: 1995
Realizácia: 1996 – 2005

Zdroj: Ytong
Foto: Filip Šlapal, Ester Havlová