Palác Motešických priniesol harmóniu starého a nového
Galéria(6)

Palác Motešických priniesol harmóniu starého a nového

Partneri sekcie:

Na začiatku bol nápad súkromného investora zmeniť chátrajúci objekt na reprezentačné sídlo mesta s veľkorysými bytmi. Hoci sa najprv uvažovalo len o nadstavbe, logika vecí nasmerovala investora k celkovej rekonštrukcii. Reč je o paláci Motešických na Gorkého ulici v Bratislave, ktorý pochádza z prvej polovice 19. storočia a je chránený ako národná kultúrna pamiatka. Jeho nedávna kolaudácia ho predstavila ako budovu, ktorej architektonické hodnoty fungujú aj na začiatku 21. storočia.

Nová kultúrna vrstva
Vo výberom konaní si súkromný investor vybral návrh Ing. arch. Iľju Skočeka, ktorý je aj autorom oceňovanej rekonštrukcie Hotela Albrecht na Červenom kríži v Bratislave. „Chceli sme, aby riešenie rekonštrukcie bolo nezvyčajné, no zároveň rešpektovalo historické hodnoty šľachtického paláca,“ hovorí Ing. Miroslav Svoboda, riaditeľ spoločnosti CDC. „Riešenie Iľju Skočeka sa nám zdalo najvhodnejšie, lebo harmonicky skĺbil starú budovu a novú nadstavbu do jednotného celku a nepoňal ju ako kontrastný moderný prvok. Samozrejme, pri rekonštrukcii sme postupovali na základe jasných regulatívov a zámerov pamiatkarov.“

Nadstavba paláca Motešických sa deklaruje ako nová kultúrna vrstva nadväzujúca na pôvodnú historickú časť stavby. Architektonické riešenie využíva citáciu klasických architektonických článkov a interpretuje ich v novom architektonickom jazyku.

„Pri nadstavbe malo byť zrejmé, že vznikla nie v 19., ale v 21. storočí,“ hovorí Iľja Skoček. „Na Slovensku je tento prístup možno ojedinelý, ale podobných moderných nadstavieb historických budov sú v susednej Viedni desiatky a sú jednoznačne obohatením. Súčasné tvaroslovie umožnilo aj použitie balkónov a lodžií, ktoré by pri replike architektúry 19. storočia nebolo možné, ale ktoré sú pre komfort bývania nevyhnutné a zároveň v centre Bratislavy unikátne.“

Rekonštrukcia a nadstavba paláca Motešických
Miesto  Gorkého ul. 5, Bratislava
Autor:  Ing. arch. Iľja Skoček
Spolupráca:  Marián Krajči
Investor:  CDC, s. r. o.
Začiatok rekonštrukcie:  január 2008
Koniec rekonštrukcie:  október 2010
Plocha pozemku:  2 055,16 m2
Zastavaná plocha: 1 515,38 m2
Obstavaná plocha 5. NP / Enclosed space:  1 201,05 m2
Obstavaná plocha 6. NP / Enclosed space:  1 148,21 m2
Obstavaná plocha 7. NP / Enclosed space:  911,41 m2
Obstavaná plocha 8. NP – strecha:  728,22 m2
Obstavaná plocha spolu / Enclosed space: 3 988,89 m2

rekonštrukcia,nadstavba,palác Motešických,Iľja SkočekArchitektúra
Piate podlažie, čiže 1. podlažie nadstavby, sa do priečelí premieta ako rad stĺpov s fasádou lodžií členenou stĺpikmi. Ide o akúsi balustrádu vytvárajúcu líniu medzi starým domom a ďalšími dvomi podlažiami nadstavby. Tie svojím zošikmením a aj materiálovým riešením tvoria akoby hmotu strechy s dvomi radmi vikierov. Oddeľujúci pás dáva vyznieť tympanónu priečelia na Gorkého ulici, v ktorom sa nachádza kovovo-sklenená plastika českého dizajnéra a architekta Bořka Šípka.

Nadstavba 6. a 7. podlažia akoby spočíva na tejto subtílnej konštrukcii. Jej fasáda je opláštená hliníkovým farbeným plechom, aby sa čo najviac zdôraznil strešný charakter. Ten podporujú aj šambrány francúzskych balkónov, ktoré majú ráz vikierov. Ten istý princíp s drobnou obmenou je použitý aj na priečelí do Laurinskej ulice, ako aj vo dvorovej časti. Tu sa vzhľadom na svetlotechnické požiadavky využívajú aj zalomené šikmé strešné okná, čo však strešný charakter nadstavby iba podporuje. Kazetový plechový obklad je členený tak, aby čo najviac zjemnil hmotu nadstavby. Takisto výplne balkónov využívajú ornamentálnu výzdobu pôvodnej fasády.

rekonštrukcia,nadstavba,palác Motešických,Iľja SkočekSymbióza bývania
Palác Motešických slúži aj po rekonštrukcii a nadstavbe najmä na bývanie, len v parteri sa nachádzajú obchody a služby. V pôvodnej aj novej časti vzniklo dvadsaťjeden 3- až 5-izbových nadštandardne vybavených bytov na ploche 200 až 350 štvorcových metrov, z ktorých sedem je mezonetových.

Ich stabilnú teplotu zabezpečuje použitá technológia chladených stropov inštalovaných priamo do železobetónovej konštrukcie. Rovnako efektívne sa pristúpilo aj k odhlučneniu obytných priestorov vzhľadom na dynamický život v centre. „Akustický komfort zabezpečuje dispozičné riešenie bytov prirodzene napojené na pôdorys pôvodného objektu, ktorý umožňoval oddeliť dennú a nočnú časť bytov,“ približuje dispozíciu jednotlivých miestnosti Skoček. „Dobové okná vypĺňa trojsklo s výraznými tepelnoizolačnými vlastnosťami, čím sa vytvára v dome optimálna klíma a znižuje spotreba energie. Balkóny i strešné terasy nadstavby ponúkajú pôsobivý výhľad na panorámu Bratislavy.“ K unikátom patria aj repliky historických dverí, ktoré súčasne plnia aj bezpečnostnú funkciu. Tým sa splnili požiadavky investora na výrobu replík historických dverí, či už išlo o kvalitu, dizajn a zároveň funkčnosť.

Súčasťou architektovej práce bol aj návrh podzemnej garáže, ktorá mala podporiť nadštandard bývania. „Od investora sme dostali náročné zadanie, aby sme ju umiestnili do pôdorysu dvora,“ hovorí architekt Skoček. „Bolo to však technicky náročné rozhodnutie, pretože sme museli ísť do hĺbky 13,5 metra, čím sme sa dostali 6,5 metra pod hladinu spodnej vody. Samozrejme, malo to vplyv na statiku celej budovy, pričom garáž chráni pred spodnou vodou hydroizolačná biela vaňa. V garáži je 58 garážových státí a nechýba ani autoumývareň.“

Iľja Skoček hovorí o výsledku rekonštrukcie ako o symbióze bývania v centre mesta s vymoženosťami bývania v rodinnom dome. „Znamená to mať bohato dimenzované vnútorné priestory, dobre presvetlené, s terasou, záhradou, s dobrým parkovaním a moderným technickým štandardom bývania, a to všetko na skok od pulzujúcej pešej zóny centra,“ dodáva Iľja Skoček.

Rekonštrukcia a nadstavba paláca Motešických je teda realitou a do organizmu Bratislavy prichádza s ambíciou viesť dialóg medzi starým a novým, medzi prostredím a obyvateľmi, ale aj zdôrazniť vedomie súvislostí…

rekonštrukcia,nadstavba,palác Motešických,Iľja Skoček

rekonštrukcia,nadstavba,palác Motešických,Iľja Skoček

Ľudo Petránsky
Foto: Iľja Skoček, archív spoločnosti Prefa ­Aluminiumprodukte Ges.m.b.H.

Článok bol uverejnený v časopise ASB.