Parkovací dom na bicykle v Hradci Králové
Parkovací dom v centre Hradca Králové je európsky unikát. Nápad na jeho realizáciu sa zrodil v hlave Rudolfa Bernarta počas jeho cesty po Taiwane, kde sa s podobným zariadeniami stretol. Do Hradca Králové pozval tamojších skúsených inžinierov a tí na Reigrovom námestí vytvorili plno automatický parkovací dom na 116 bicyklov. Čoskoro bude úplne funkčný. O podobnú stavbu už prejavili záujem ďalšie české mestá, ale aj mestá v Nórsku či Taliansku.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Parkovací dom v Hradci Králové mal byť pôvodne v prevádzke už vlani v októbri, ale všetko sa zdržalo pre dôkladný prieskum realizovaný Štátnou skúšobňou. Na jej odporúčanie bolo doplnené zábradlie pri automatickom výťahu na bicykle a záložný zdroj energie, ak by došlo k výpadku prúdu. Parkovací dom je plno automatický, takže stačí bicykel umiestniť do vjazdovej drážky. Kamera skontroluje, či nemá na sebe príliš veľký náklad alebo príliš vysoko nasadené sedadlo. V priebehu ďalších 20 sekúnd ho automatický výťah umiestni do samostatnej kóje. Špecifický kód uloženého bicykla je zapísaný na čipovom žetóne, po ktorého vrátení a zaplatení požičovného sa bicykel do 35 sekúnd vráti majiteľovi.
Parkovací dom vytvorila a prevádzkuje súkromná spoločnosť. Mesto Hradec Králové vyšlo projektu v ústrety a zapožičalo jej pozemky na Riegrovom námestí. V rámci opráv ešte dodláždilo priestranstvo až k parkovaciemu domu. Majiteľ patentu na slovenskom a európskom trhu Rudolf Bernart už zaznamenal záujem nielen z českých miest. Vie si predstaviť, že v budúcnosti by sa podobný projekt využíval ako požičovňa bicyklov.
Veronika Benešová
foto: Dominika Záveská