Pasívna drevostavba, ktorá vyrobí o 50 % viac energie, než sama spotrebuje
Aj keď jeho autor hovorí, že ide o taký úplne obyčajný domček, pravdou je, že táto zdanlivo obyčajná stavba získala zaslúžené prvenstvo v súťaži E.ON Energy Globe Award ČR 2013 v kategórii Kutil.
Projekt energeticky aktívneho domu v Plzni-Bolevci ovládol kategóriu Kutil ostatného ročníka prestížnej súťaže E.ON Energy Globe Award ČR. V tejto kategórii, zastrešujúcej projekty z oblasti ekológie, úspor energie a využívania obnoviteľných zdrojov, porazil konkurenčný nízkoenergetický dvojdom aj solárny slnečník. Dom je maximálne šetrný k životnému prostrediu a je jedným z prvých príkladov svojho druhu v Českej republike. Podľa investora projektu pritom jeho cena nijako zásadne neprevyšuje náklady na klasickú stavbu. „Ak by sa ľudia zbavili predsudkov, mohli by sa podobné energeticky úsporné domy stať v budúcnosti úplne bežnou záležitosťou,“ konštatuje Jan Řežáb. Dom v Plzni-Bolevci staval pre svoju mamu a chcel, aby okrem komfortu spĺňal aj náročné technologické a environmentálne požiadavky. Výsledkom je energeticky pasívna drevostavba s pozitívnou bilanciou oxidu uhličitého a vyrobenej energie na úkor spotrebovanej.
Nízka energetická náročnosť vo všetkých fázach života domu
Akákoľvek stavba znamená veľký zásah do životného prostredia. Záťaž však možno znížiť už počas samotnej výstavby využitím materiálov z demolácie predchádzajúceho objektu alebo nulovou bilanciou zemín. „Pri stavbe sme ako základ zvolili prírodné, obnoviteľné alebo recyklované materiály. Konštrukcia je z dreveného skeletu, vonkajší plášť tvoria drevovláknité dosky s prevetrávanou fasádou zo smrekovca. Ako tepelná izolácia sa použila fúkaná celulóza,“ vysvetľuje Jan Řežáb.
Nízka energetická náročnosť a šetrnosť k životnému prostrediu tak spája v tomto prípade všetky fázy života domu – výrobu, dopravu stavebných materiálov, výstavbu, prevádzku aj prípadnú demoláciu. Na stavbu sa zároveň využila aj väčšina materiálu z demolácie predchádzajúceho objektu.
Dom, ktorý šetrí hneď dva razy
Ocenený energeticky pasívny dom ponúka vysoko komfortné a zdravé bývanie s minimálnou spotrebou energie, ktorú si sám zabezpečuje, a svojou výstavbou a prevádzkou takmer nezaťažuje životné prostredie. To všetko funguje vďaka ucelenému systému vetrania, vykurovania, chladenia a prípravy teplej vody. V objekte sa použilo teplovzdušné vykurovanie vzduchotechnickou jednotkou, ktorá zároveň zabezpečuje vetranie objektu so spätným získavaním tepla rekuperáciou.
Zdrojom tepla na vykurovanie a prípravu vody je kozubová vložka doplnená solárnymi termickými kolektormi umiestnenými na streche. Ďalej sú tam tepelné čerpadlá so zemným kolektorom v hĺbke 2 m pod úrovňou terénu a podzemné zberné nádrže zachytávajúce dažďovú vodu aj vodu z čističky odpadových vôd na zavlažovanie záhrady. Dom spotrebuje za rok zhruba 6 000 kWh, zatiaľ čo priemerná ročná produkcia fotovoltických článkov, ktoré sú na ňom umiestnené, je 9 000 kWh. To potvrdzuje, že dom vyrobí o polovicu viac elektrickej energie, než sám spotrebuje. Tú spätne dodáva do siete a tak ďalej minimalizuje náklady na svoju prevádzku. Vďaka tomu celkové náklady na prevádzku nepresiahnu v priemere 2 000 Kč mesačne (asi 73 €). A ak by sa započítal aj fotovoltický systém, boli by prevádzkové náklady (s prihliadnutím na investíciu) z pohľadu časového horizontu približne 15 rokov dokonca v pluse.
(sf)
Článok vznikol z podkladov E.ON Energy Globe Award ČR.
Viac info na www.energyglobe.cz
Foto: E.ON Energy Globe Award ČR
Ekonómia aj ekológiaAutor prezrádza, že hlavnými motiváciami boli úspora financií a ochrana životného prostredia. Prečo ste sa vlastne pustili do stavby takzvaného energeticky aktívneho domu? Rozhodovala snaha ušetriť za energiu alebo ste ako stavebný inžinier chceli proste vytvoriť niečo unikátne, čo ešte nikde v Česku nestojí? Jedna vec je úspora peňazí za energiu, druhá však veľkosť investície, ktorá tieto úspory umožní. Koľko vlastne stojí energeticky aktívny dom? V čom vlastne spočíva hlavné kúzlo projektu, s ktorým ste zvíťazili v kategórii Kutil súťaže E.ON Energy Globe Award ČR 2013? Väčšinu záujemcov o podobnú stavbu však bude zaujímať zrejme najmä vykurovanie. Takže, ako sa dom vykuruje? Váš dom je však deklarovaný dokonca ako energeticky aktívny. Kde teda vznikajú energetické prebytky? Cena stavby pasívneho domu podľa vás nijako zásadne neprevyšuje cenu klasickej stavby, pritom však výrazne, rádovo v desiatkach percent, šetrí financiami za energiu. Ponúka sa preto celkom prirodzene otázka, prečo sa teda takých domov nestavia v Českej republike viac. Čo pre vás znamená úspech v súťaži E.ON Energy Globe Award ČR? Zaznamenávam obrovský záujem zo strany novinárov a všetkých priaznivcov energeticky úsporných stavieb. Denne nám niekto volá, píše, pýta sa na informácie. V rámci Dní pasívnych domov, ktorých majitelia 9. a 10. novembra otvárajú dvere na prehliadku, sme sprístupnili aj tento náš dom v Plzni-Bolevci. A aj keď sme sa striedali v sprevádzaní záujemcov s mojou sestrou a čas prehliadky skrátili na pol hodiny, záujem vysoko prevyšoval našu kapacitu. Za deň sa nám ohlásilo asi 100 záujemcov a museli sme časť aj odmietnuť. Ľudia sú pritom asi najviac prekvapení tým, že v našom prípade nejde o žiadnu futuristickú, na prvý pohľad nápadnú stavbu, ale o úplne obyčajnýdedinský domček. |
Článok bol uverejnený v TZB Haustechnik.