Pasívne domy pre I. zimné OH mládeže 2012
Aj nedávno skončené OH 2012 v Londýne ukázali snahu architektov vybudovať stavby, ktoré po skončení podujatia nezapadnú prachom. Úmerne k veľkosti akcie si riešitelia ubytovacieho zázemia pre športovcov I. zimných OH mládeže 2012 mohli dovoliť zájsť ešte ďalej. Postavili tu 13 budov v štandarde pasívnych domov s bytovou plochou 29 600 m2.
Prvé zimné olympijské hry mládeže sa uskutočnili v rakúskom Innsbrucku v januári tohto roka. Na historicky jedinečnej športovej udalosti, ktorú si však verejnosť príliš nepovšimla, sa zúčastnilo 1 059 športových nádejí vo veku od 14 do 18 rokov zo 70 krajín. Mladí športovci súťažili v 63 disciplínach. Postavilo sa tu pre nich 13 budov v štandarde pasívnych domov s bytovou plochou 29 600 m2, ktoré po ukončení hier slúžia ako obytné domy.Olympijská dedina s pasívnymi domami
V tretej olympijskej dedine v Innsbrucku, vybudovanej pre I. zimné olympijské hry mládeže 2012, sa uplatnila koncepcia pasívnych domov. Komplex „O3“ tvorí 13 obytných kociek s piatimi až siedmimi podlažiami a veľkoplošným solárno-termickým zariadením na plochých strechách. Prípravu pitnej vody zabezpečujú decentralizované bytové stanice.
Budovy tak majú prípojku diaľkového tepla v kombinácii so solárnymi kolektormi. Každý byt má na vykurovanie a prípravu teplej vody vlastnú bytovú stanicu, ktorá pracuje na prietokovom princípe. Súčasťou stanice je aj evidencia spotreby tepla.
Koncepcia decentralizovaných bytových staníc zjednodušuje vodovodné inštalácie, zlepšuje hygienu pitnej vody a znižuje nároky na údržbu. Straty vo vykurovacích rozvodoch možno mimo vykurovacej sezóny pokryť do značnej miery solárnym zariadením.
V čase konania hier sa olympijská dedina mládeže v Innsbrucku stala najväčším rakúskym hotelom. Mladým športovcom bolo v tom čase k dispozícii spolu 444 apartmánov, o ktoré sa delilo vždy tri až šesť dievčat alebo chlapcov. Ako zdôraznila spoločnosť Innsbruck-Tirol Olympische Jugendspiele 2012 GmbH vo svojom tlačovom prehlásení, nové, niekoľkopodlažné obytné domy ponúkli športovcom a ich sprievodu to najlepšie možné ubytovanie.
Kocky na dobrej adrese
Dnes už olympijská dedina nie je útulkom účastníkov hier, podľa vopred stanoveného plánu sa stala dobrou adresou pre moderné bývanie v obytnom objekte vybudovanom podľa ekologických pravidiel.
Tirolské hlavné mesto Innsbruck určilo túto „štvrť“ na ďalšie užívanie. Byty ostali nájomné alebo prešli do osobného vlastníctva, ako potvrdila aj starostka Christiane Oppitz-Plörer: „Dôkladne sme zvažovali, ako budovy a infraštruktúru využiť po zimných olympijských hrách. Nechceli sme stavať nič, čo by aj v budúcnosti neprinieslo obyvateľom veľký úžitok.“
Zodpovedný investor Neue Heimat Tirol ako jeden z najväčších investorov v oblasti výstavby sociálnych bytov západnom Rakúsku kladie veľký dôraz na kvalitu a životnosť. Sídlisko s pasívnymi domami bolo postavené len za dva roky od okamžiku, keď Innsbruck získal koncom roka 2008 príspevok na YOG (Youth Olympic Games) 2012. V októbri 2011 bolo 13 domov v hodnote 61,7 mil. eur hotových na kľúč.
–>–>
Olympijská dedina pre I. zimné OH 2012 Miesto: Innsbruck, Rakúsko Stavba: 13 pasívnych domov s počtom 444 bytov Bytová plocha: 29 600 m2 Ukončenie výstavby: október 2011 Čas výstavby: 2 roky Investor: Neue Heimat Tirol Investícia: 61,7 mil. eur Bytové stanice: typ LOGOtherm, Meibes Potreba energie na vykurovanie na budovu: 18 kWh/(m2 . rok) |
Hygienická príprava teplej vody
Hospodárne zásady projektovania orientované na ochranu životného prostredia sa uplatnili aj v oblasti technického vybavenia budov. Všetkých 13 obytných domov sa vyhrieva miestnym, diaľkovo dodávaným teplom. Potrebu energie na prípravu teplej vody z veľkej časti pokrýva termické solárne zariadenie. Namiesto prípravy teplej vody v zásobníkoch sa pitná voda ohrieva decentralizovane teplom z vyrovnávacích solárnych zásobníkov a podľa potreby aj diaľkovým teplom.
Tuto úlohu preberajú decentralizované bytové stanice, ktoré sa osadili do všetkých bytov a zásobujú ich teplom aj teplou vodou. Stanice sa integrovali do inštalačných stien, aby sa ušetrilo miesto. Wolfgang Koch, vedúci odbytu týchto bytových staníc výrobcu Meibes System-Technik k tomu hovorí: „Bytové stanice ohrievajú pitnú vodu priamo na mieste a teda čo najbližšie pri spotrebičoch. Takéto riešenie ušetrilo investorovi nákladnú centralizovanú prípravu teplej vody, na ktorú treba pri viacpodlažných obytných objektoch veľký akumulačný objem a aj dlhé rozvody.“
Legionella nestraší
Použitá systémová technika ohrieva pitnú vodu podľa potreby a bez hygienických rizík. Stanice pripravujú teplú vodu prietokovým spôsobom – ihneď ako sa v byte otvorí kohútik teplej vody. Hydraulický ventil pritom prepne prednostne na prípravu teplej vody. Horúca voda preteká integrovaným panelovým výmenníkom z ušľachtilej ocele a ohrieva studenú pitnú vodu na teplotu, ktorá sa požaduje na mieste odberu. Na prestavenie na prednostné spínanie tlakovo ovládaným mechanickým proporcionálnym regulátorom množstva (regulátor PM) sa nevyžadujú žiadne ďalšie ovládače, takže netreba počítať s ďalšími nákladmi na elektrickú energiu.
Pri konštantnej teplote na prívode vykurovania zabezpečí proporcionálna regulácia množstva vždy rovnakú teplotu vody bez ohľadu na odoberané množstvo. Trvalo spoľahlivú funkciu regulátora PM zabezpečuje aj povrchová úprava, ktorá chráni pred usadeninami vápnika. Decentralizovaná príprava teplej vody rieši zároveň aj problém legionelly. Opatrenia proti jej rozmnožovaniu sa nevyžadujú, pretože systém nepotrebuje žiadne zásobníky vody. Odpadajú tak aj náklady na kontrolu teploty vody v zásobníku a na zabezpečenie cirkulácie.
Ako to vyzerá, keď sa stavia pre ľudí a budúcnosť „Dôkladne sme zvažovali, ako budovy a infraštruktúru využiť po zimných olympijských hrách. Nechceli sme stavať nič, čo by aj v budúcnosti neprinieslo obyvateľom veľký úžitok.“ starostka Christiane Oppitz-Plörer |
Integrované zisťovanie spotreby
Časovo nenáročná montáž bytových staníc predstavuje značné výhody pre firmu, ktorá vykonáva inštalačné práce. Navyše, systém uľahčuje aj realizáciu vodovodných inštalácií mimo bytov: namiesto potrubí studenej, teplej a cirkulovanej vody stačí položiť iba rozvod studenej vody dimenzovaný na celkovú potrebu pitnej vody. Každá bytová stanica zabezpečí pri prenosovom výkone tepla 46 kW prietok teplej vody až 17 l/min. Spotrebu v 444 bytoch merajú integrované merače tepla a vodomery na studenú a teplú vodu. V tomto prípade bolo meranie na výstupe teplej vody požiadavkou zákazníka, bežne sa bytové stanice vybavujú len meračom tepla a vodomerom na studenú vodu.
Innsbruck ako vzor
Priemerná potreba energie na vykurovanie v obytnej budove postavenej ako pasívny dom je približne 18 kWh/(m2 . rok). „Olympijská dedina je svojím štandardom pasívneho domu vzorom pre ďalšie olympijské dediny kdekoľvek na svete“, zdôraznil Hannes Gschwentner, referent pre bytovú výstavbu a šport mesta Innsbruck počas slávnostného odovzdávania kľúčov prvým 65 majiteľom bytov vo februári tohto roku. Do apríla 2012 bolo nájomníkom a majiteľom v štvrti nazývanej „O3“ odovzdaných už 444 bezbariérových bytov.
Článok vznikol z podkladov Wolfganga Heinla, špecializovaného novinára pre odbor sanity, vykurovania a klimatizácie, a spoločnosti Meibes, ktorá dodala na stavbu bytové stanice LOGOtherm.
Foto: archív Meibes
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.