Perspektívy drevostavieb na Slovensku
Drevostavby každým rokom získavajú čoraz viac na pozornosti. Aspoň takýto trend zaznamenali predstavitelia spoločnosti, ktoré sa realizácii drevostavieb na Slovensku a nielen tu venujú. Jednou z takýchto spoločností je aj ForDom. Jej riaditeľ Ing. Igor Kuzma nám prezradil viac.
Zaznamenali ste v tomto roku v porovnaní z minulým nárast záujmu o drevostavby?
V tomto roku evidujeme pokračovanie zvýšeného záujmu o realizáciu rodinných domov na báze drevostavieb. Rast záujmu sa prejavuje vo zvýšenom dopyte na spracovanie cenových ponúk a samozrejme aj v náraste počtu zrealizovaných rodinných domov. Zvýšený reálny záujem sme zaznamenali aj v našich expozíciach na výstavách Coneco a Domexpo, kde sme prezentovali naše produkty a služby.Tento trend sa vlastne prejavuje už celé desaťročie. Podiel moderných drevostavieb na celkovom počte novo postavených rodinných domov stúpol odvtedy z približne 1 až 2 % na dnešných približne 10 %. Reálny potenciál v SR však odhadujeme a vidíme na 40 %.
Aký je trend tohto vývoja na Slovensku v porovnaní napríklad s Českom alebo Rakúskom a Nemeckom?
Na základe skúseností z nášho pôsobenia na Rakúskom a Českom trhu možno povedať, že ešte stále dobiehame v tejto oblasti okolité vyspelejšie krajiny.
Tento trend vnímame v dvoch rovinách. Jednak v rovine rozširovania pozitívneho povedomia o prednostiach drevostavieb a následne zvýšeného záujmu o využitie výhod drevostavieb.
Každopádne dobehnúť Rakúsko so 43 %-ným podielom drevostavieb alebo nebodaj spolkovú krajinu Bavorsko, kde sa tento podiel pohybuje na úrovni viac ako 50 % je takmer nemožné.
Aké sú ďalšie perspektívy pokiaľ ide o drevostavby z vášho pohľadu?
Moderné drevostavby vnímame ako rozvíjajúcu sa oblasť s perspektívou podstatne širšieho uplatnenia v stavebníctve. Medzi hlavné podporné argumenty v prospech drevostavieb patria vynikajúce tepelnotechnické parametre, rýchlosť výstavby, variabilita, nízka ekologická stopa. Tieto predurčujú tento konštrukčný systém na masívnejšie využitie.
Drevostavby sú zároveň v súlade s národohospodárskym záujmom Slovenska. Veď exportovať takmer 30 % vyťaženej drevnej hmoty vo forme nezhodnotených výrezov alebo guľatiny je holý nezmysel. Zvýšením podielu drevostavieb na celkovom množstve novo postavených stavieb napríklad na 20 % možno vytvoriť približne 7 000 pracovných miest. To je benefit, ktorý sa nedá prehliadnuť. Preto očakávame podporu zo strany štátu predovšetkým v podobe zmeny technickej legislatívy, konkrétne vyhlášky o požiarnej bezpečnosti stavieb a súvisiacich noriem. Moderné drevostavby na Slovensku by mohli byť aj bytové domy, hotely, školy, materské škôlky či administratívne budovy. Dnešná legislatíva umožňuje realizovať tento typ stavieb len vo veľmi obmedzenej podobe.
Aký typ konštrukcie používate?
Používame viacero štandardných konštrukčných systémov: 1. nízkoenergetický konštrukčný systém, 2. energeticky pasívny systém ale tiež 3. nízkonákladový tzv. energeticky úsporný. Naša spoločnosť spolupracuje s viacerými významnými architektonickými kanceláriami a v portfóliu máme tiež individuálne konštrukcie šité klientom na mieru. Väčšinou sa pri nich uplatňuje konopná izolácia, zelené konštrukcie s použitím prírodných materiálov, ako sú drevovláknité a celulózové izolácie, ale aj celodrevené konštrukčné systémy na báze CLT panelov. Navrhnutý typ konštrukcie vychádza vždy zo zámeru a požiadaviek investora a technických možností. Stavebná fyzika, statika, požiarna bezpečnosť a v ostatnom čase aj stavebná biológia sú základné technické odbory, ktoré určujú kvalitu našich stavieb.
Je záujem o drevostavby v nízkoenergetickom alebo v pasívnom štandarde?
V súvislosti so stále rastúcim povedomím o prevádzkových nákladoch na bývanie rastie aj záujem o nízkoenergetické a energeticky pasívne rodinné domy. Spoločnosť ForDom realizuje vlastne len stavieby v týchto energetických štandartoch. Potenciál drevostavieb v tejto oblasti je veľmi vysoký v porovnaní s inými silikátovými stavebnými systémami. Nahráva tomu aj skutočnosť, že každým rokom potešiteľne narastá skupina architektov, ktorí sa „neboja“ dreva a tiež projektantov, ktorí zvládajú návrhy technické zariadenia budov zodpovedajúce požadovaným štandardom. Koniec koncov legislatíva EÚ vo forme záväznej smernice nám jednoznačne udáva smer, ktorým sa energetický štandard najbližších 6 až 7 rokov bude uberať – k takmer nulovým domom.
Koľko času trvá zrealizovanie drevostavby?
Je to veľmi individuálne a závisí to od veľkosti stavby, ale aj od toho, v ktorom ročnom obdobia sa stavba realizuje. V princípe možno drevostavbu zrealizovať v relatívne krátkom čase od 4 do 6 mesiacov od zahájenia zemných prác. Samozrejme pri dodržaní všetkých nevyhnutných zásad výstavby. V tejto oblasti je veľkou výhodou drevostavieb možnosť prefabrikácie a následnej rýchlej montáže na stavbe a takisto možnosť takmer vylúčiť mokré procesy.
Máte skúsenosti aj s inými typmi drevostavieb ako sú rodinné domy, napríklad administratívne budovy?
Drevostavby sú vhodné na realizáciu administratívnych priestorov, hotelových kapacít, bytových nadstavieb, škôl, prevádzkových budov a podobne. Máme reálne skúsenosti s výstavbou a rekonštrukciou hotela aj s rekonštrukciami rodinných domov. V našom katalógu môžete nájsť energeticky pasívnu multifunkčnú telocvičňu, výrobnú halu, bytové domy.
Ako náročné sú drevostavby na ochranu proti škodcom a požiaru?
Drevo je materiál organického pôvodu. Má množstvo pozitívnych vlastností, ale je charakteristické aj požiadavkami na zvýšenú ochranu podľa miery expozície.
Ochranu proti škodcom možno zabezpečiť jednoduchými konštrukčnými opatreniami. Chemickú ochranu treba využívať v minimálnej miere.
Požiarna odolnosť drevených prvkov je paradoxne lepšia ako pri mnohých iných tradičných materiálov. Otázkou je len ako formou obmedziť horľavosť dreva a znížiť predpoklady na vznietenie konštrukcie. Väčšinou využívame oplášťovacie materiály a izolačné materiály, ktoré tomu zamedzujú. Sofistikované a experimentálne odskúšané výpočtové postupy v odbore požiarnej ochrany nám umožňujú navrhnúť a dimenzovať bezpečné drevené konštrukcie.
Máte jasno v otázke drevostavba alebo murovaná stavba?
Na jasnú otázku existuje jasná a priama odpoveď: Samozrejme Moderná Drevostavba.
Rozhovor pripravila Andrea Dingová
Ilustračné foto: ForDom