Plickova je v cieľovej rovinke: Rača ukázala, ako obnoví upadnuté okolie supermodernej školy
Základná škola Plickova v Rači už vyše roka slúži ľuďom – žiakom, učiteľom aj verejnosti. Bývalá ruina, ktorá prešla generálnou rekonštrukciou v rokoch 2021 až 2023, bola nominovaná na ocenenie CE ZA AR. Patrí tak medzi najlepšie architektonické skvosty Slovenska i vlajkové projekty mestskej časti. Rača dnes ukázala záverečnú fázu projektu, ktorý má zlepšiť neupravené okolie supermodernej školy.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
O projekte rekonštrukcie Základnej školy Plickova v Rači sme napísali mnohokrát. A právom. Rekonštrukcia z pera známeho ateliéru Pantograph prekonala štandardy obyčajných rekonštrukcií a stala sa významnou v celobratislavskom, dokonca celoslovenskom kontexte. A to z niekoľkých dôvodov.
Škola bola najskôr dlhé roky v katastrofálnom stave. Na dekádu ju zatvorili, budova chátrala, ničili ju vandali a upadla do zabudnutia. Objekt, postavený v roku 1971, sa nakoniec dočkal iniciatívy zo strany mestskej časti, ktorá ju získala do správy v roku 2019. Rača sa rozhodla školu podrobiť rozsiahlej rekonštrukcii, na čo získala eurofondy, ako aj ďalšie mimorozpočtové zdroje v miliónoch eur.
Mestská časť zadala obnovu prestížnej architektonickej kancelárii Pantograph, ktorá navrhla atraktívny a na slovenské pomery nadštandardný projekt. Premena sa začala v roku 2021, keď objekt prevzal zhotoviteľ stavby, spoločnosť Kami Profit. Podľa Rače išlo o najväčší a najnáročnejší zámer mestskej časti za posledných 30 rokov.
Z neatraktívneho betónového skeletu napokon vzišla jedna z najmodernejších škôl na Slovensku. Práce trvali vyše dvoch rokov a svoje brány otvorila po 16 rokoch od vyradenia zo siete škôl – v septembri roku 2023. Vzdelávacia inštitúcia disponuje 25 triedami, 10 špecializovanými učebňami, je bezbariérová, inkluzívna a študovať tu môžu žiaci s poruchou autistického spektra.
V neposlednom rade rekonštrukcia zahŕňa požiadavky na vyššiu zážitkovosť výuky, podporu kreativity žiakov a rešpektuje súčasné trendy vo vzdelávaní. Pri rozsiahlej obnove sa podarilo zachovať aj výtvarné dielo – mozaiku Kocúr z roku 1972 od Ivana Vychlopena, ktoré dodáva budove jedinečnú identitu. Škola pojme až 600 žiakov, čím sa stáva modelovou školou pre ostatné mestské časti, ale aj ďalšie slovenské mestá.
Všetky tieto aspekty vyústili do veľkého úspechu – rekonštrukciu ZŠ Plickova nominovali na prestížne ocenenie CE ZA AR v kategórii Občianske a priemyselné stavby. Tým sa to ale nekončí. Rača začala pracovať aj na športovom areáli, ktorého premenu rovnako navrhla architektonická kancelária Pantograph.
Začalo sa to komplikáciami – na pozemkoch športového areálu našli kanalizáciu, ktorá nebola zakreslená v dokumentácii. Rovnako bola nájdená studňa, ktorá na danom mieste nemala existovať. Aj napriek tomu sa začal športový areál v roku 2024 viditeľne formovať, pričom je rozdelený na niekoľko zón.
Pozrite si fotogalériu rekonštrukcie ZŠ Plickova od ateliéru Pantograph:
Prvou je šport a vyučovanie – k dispozícii je atletický ovál, multifunkčné ihrisko, doskočisko a tribúna s petangom. Nechýba vonkajšia učebňa s tabuľou, lavicami a pergolou. Druhá zóna slúži na oddych a voľný čas, keďže areál ponúka niekoľko možností na relax. Jednotlivé zóny sú oddelené vizuálne, a to separačnou zeleňou. Naopak, všetky zóny zase spája trailová bežecká dráha, ktorá je pokračovaním atletickej bežeckej dráhy.
Tieto priestory sú dnes dokončené a Rača ich otvorila v októbri tohto roka. Starosta Rače Michal Drotován tento slávnostný akt poňal svojsky: „A otvorenie gde?“. Výrokom narážal na zľudovený cítat slovenskej ministerky kultúry, ale aj na to, že sa v Rači rozhodli dokončené projekty sprístupniť pre verejnosť „bez cirkusu prestrihávania pásky”. „Jednoducho sa urobilo, skolaudovalo a slúži pre ľudí,“ vysvetlil Drotován.
Základná škola Plickova tak má za sebou ďalší dôležitý míľnik. Ním sa to ale nekončí. Rača pred pár dňami oznámila dôležitú novinku. „Rada partnerstva na Bratislavskom samosprávnom kraji schválila medzi projekty, ktoré sa budú financovať z fondov Európskej únie, aj zámer vybavenia ZŠ Plickova. Znamená to, že sa môžeme uchádzať o preplatenie vybavenia kuchyne, tried či časti 2. etapy vonkajšieho areálu až do výšky 850-tisíc eur. Za projekt ZŠ Plickova boli všetci hlasujúci,“ priblížil starosta Michal Drotován.
Na poslednú etapu ale škola stále čaká. Je ňou priestor medzi základnou a materskou školou a stacionárom na Plickovej ulici. V tomto prípade sa odstráni časť plota, ktorý bude nahradený drevenými pergolami s popínavými rastlinami. Zlepší sa aj bezbariérovosť od nadväzujúcej Kafendovej ulice, pričom celý priestor má byť vydláždený vodopriepustnou dlažbou.
Novinky o záverečnej etape sprostredkoval len pred niekoľkými hodinami starosta Michal Drotován. „Ako poslednú – štvrtú etapu – pripravujeme v spolupráci so ZAAN architects projekt predpolia školy, ktorý plánujeme realizovať cez letné prázdniny 2025,“ oznámil. Architekti z ateliéru ZAAN sa pritom postarali aj o zeleň v časti športového areálu a pri mozaike Kocúr z bočnej strany školy.
Okrem už opísaných zmien v predpolí školy Drotován priblížil aj ďalšie vylepšenia. Pribudnú tu lavičky, vybuduje sa nájazdová rampa pre imobiliných a kontajnerové stojisko pre stacionár pre seniorov. „Týmto bude projekt ZŠ Plickova ukončený ako celok,“ uzavrel.
Vizualizácie ukazujú dramatickú zmenu verejného priestoru, ktorú škola nutne potrebuje. Dnes ide o nešťastné miesto plné betónu a parkujúcich áut v minulosti pravidelne zasahujúcich do chodníka. Namiesto toho bude použitá dlažba z tehlového materiálu a celý priestor viditeľne ožije.
Čo ale vizualizácie neukazujú, je to, či budú zachované parkovacie miesta na križovaní ulíc Plickova a Kafendova. Teda pri buste Vladimíra Plicku, spisovateľa, dejateľa a propagátora kultúrneho dedičstva Bratislavy, po ktorom je miesto pomenované. Z tohto priestoru by bolo ideálne autá úplne vylúčiť a navhrnúť tu akési menšie námestie so zeleňou a parkovými úpravami.
*Podľa Antonína Němca z ateliéru ZAAN táto časť nie je v riešenom území architektonickej kancelárie. „Vzhľadom na finančnú náročnosť rekonštrukcií sa okolie obnovuje postupne. V blízkosti parkingu rekonštrukcia počíta s výmenou povrchov chodníka pred ZŠ Plicková až po hlavnú cestu,“ vysvetlil. Je teda zrejmé, že obnova predpolia školy vynechá betónovú plochu parkoviska.
„Radi by sme do územia dostali čo najviac zelene. Preto aj pergola bude obrastená rôznymi druhmi popínavých rastlín. Máme v pláne pokračovať v tvarosloví, materiáloch a farebnosti, ktorú sme použili v areáli základnej školy Plickova,“ povedal Antonín Němec k obnove.
Nakoľko projekt vznikal ešte v čase, keď neboli známe princípy a štandardy, podľa ktorých sa opravuje verejný priestor v meste, obnova pred Plickovou sa nimi neriadi. „Sme v prípravnej fáze, zatiaľ sme rekonštrukciu nekonzultovali s Metropolitným inštitútom Bratislavy. Samozrejme, sú nám oporou princípy a štandardy verejných priestorov MIB,“ pozitívne uzatvoril Antonín Němec z ateliéru ZAAN.
Projekt, ktorý začal písať svoj príbeh v roku 2021, keď sa do ruiny zahryzli prvé ťažké stroje, sa dočká svojho konca už v budúcom roku. Plickova je pre Bratislavu raritou. Ide o precízny zámer pod dohľadom kvalitných architektov, ako aj zhotoviteľov stavby, čo potvrdzuje naše tvrdenia z predchádzajúcich článkov. Rača nastavila rekonštrukciou Plickovej latku veľmi vysoko.