Podkrovie vo francúzskom štýle
Moderný trend odhalených tehál a betónových stien či imitácie kameňa dnes mnohí kritizujú kvôli tomu, že pôsobí priveľmi chladne. Tento príjemný priestor na Šumave však ukazuje pravý opak. Harmóniu do interiéru dodáva drevo, teplé a mäkké detaily, bodové svetlá. Česť histórii a prírode!
Ako „ocmúľaný cukrík“
Pôvodný dom bol postavený v roku 1730 a mal kamenné základy. Vopred bolo jasné, že zachrániť tento dom, respektíve aspoň jeho genia loci, nebude jednoduché. Na prvý pohľad už vyzeral ako „ocmúľaný cukrík“ – desaťročná fasáda a lososová farba neveštili nič dobré.
Nakoniec sa ho však podarilo zachrániť, ako hovorí dizajnérka Monika Lněničková, keď už prebiehala rekonštrukcia: „Dom si ma zavolal v pravý čas, doslova na poslednú chvíľu. Požiadal o iný prístup a podarilo sa mi ho zachrániť. Zastavila som všetky stavebné práce, ktoré mohli negatívne ovplyvniť výsledok. Tak som získala čas na úpravu dispozície.“
Pôvodný krov je výhrou
Hlavnou črtou nového prístupu bolo viac odkrývať. Pre dizajnérku je najväčšou satisfakciou za nie ľahkú prácu fakt, že sa na pôjde podarilo ponechať odkrytý krov. Tak tento priestor nestratil pôvab originálu. Krov bol totiž, ako jedna z mála častí staručkého domu, v prekvapivo dobrom stave. Samozrejme, zopár úprav vrátane izolácie bolo treba urobiť.
Šanca na druhý život
Premeniť starý pôjd na moderné bývanie nie je jednoduchou záležitosťou i keď môže mnohé problémy vyriešiť. Výnimočným na tejto realizácii je intenzívny vzťah autorov nielen k prírode, ale aj k minulosti objektu. Priestor dostali viaceré repasované súčasti zariadenia, napríklad liatinová vaňa v kúpeľni a komoda z bazáru v spálni. Sivé steny maľovky imitujú betón.
Teplo a chlad
Je prekvapivé, ako na pohľad fádne farby a studené prvky môžu v interiéri vytvoriť harmonizujúci a elegantný priestor. Sivá, hnedá v rôznych odtieňoch dreva, tehlová a medená farba kovu doplnené mäkkými tkaninami pôsobia prívetivo a útulne. Sú použité v celom dome, ktorý je oslavou konfrontácie kameňa, dreva a minulosti. Historický nábytok sa prelína s moderným, čo vytvára zvláštnu vnútornú dynamiku priestoru.
Aj detaily robia veľa
Tento dom v mystickej krajine Šumavy využíva podobné farby aj na fasáde. Odtieň bielej kávy, sivé drevené eurookná, strešná krytina pripomínajúca starú. Po rekonštrukcii k podkrovnému bytu pribudla pavlač. Dom dostal dokonalú atmosféru – skrytú do malých detailov – aj vďaka svojim majiteľom.
Dom v Rejštejně v skratke
Architektonický ateliér: Miramari Design – Prague s.r.o.
Lokalita: Šumava, ČR
Sabína Zavarská