pohranicna kontrolna stanica snulovou spotrebou energie
Galéria(11)

Pohraničná kontrolná stanica s nulovou spotrebou energie

Partneri sekcie:

Pohraničná kontrolná stanica v meste Van Buren v štáte Maine sa nachádza na hranici medzi USA a Kanadou. Pri jej návrhu sa muselo zohľadniť množstvo prísnych bezpečnostných pravidiel a požiadaviek, ktoré vyplývajú z povahy vykonávaných činností v takomto type stavebného objektu. Súčasťou sú aj skladovacie priestory. Bez ohľadu na povahu zariadenia, museli architekti zohľadniť požiadavku investora na vytvorenie príjemného prostredia pre návštevníkov. Kontrolná stanica mala zároveň vyhovovať vysokým nárokom z hľadiska efektívnej spotreby energie.

03 big image
04 big image
05 big image
06 big image
07 big image
10 big image
pohranicna kontrolna stanica s nulovou spotrebou energie 6658 big image
08 big image
Pohľad na hlavnú budovu a konzolovú strechu, ktorá umožňuje kontroly aj počas nepriaznivých poveternostných podmienok

Vytvoriť budovu, z ktorej by bol zabezpečený dostatočný výhľad na okolie, a na prevádzku ktorej by stačili iba dvaja operačný dôstojníci, predstavovalo poriadnu výzvu. Kontrolu vozidiel a osôb prechádzajúcich cez hranice v drsnom zimnom období umožňuje dlhá konzolová strecha. Projekt bol náročný nielen z hľadiska technických požiadaviek. Z architektonického hľadiska ide o hmotu, ktorá je v súlade s okolitým prostredím a kultúrnym kontextom, ako aj so štruktúrou a vertikalitou lesa.

Pri návrhu technologických zariadení na zásobovanie budovy energiou sa vychádzalo zo zámeru vytvoriť objekt s nulovou spotrebou energie. Návrh sa zakladá na využívaní obnoviteľných zdrojov energie na kúrenie a chladenie budovy, solárnych panelov na ohrev vzduchu na vetranie vnútorného prostredia. Súčasťou systému je aj tepelné čerpadlo, bojler na bionaftu či LED osvetlenie.

Pri výbere materiálov sa kládol dôraz na životnosť, obsah recyklovaných častí a pôvod, pričom sa uprednostnili materiály z produkcie miestnych firiem, resp. pochádzajúce z miestnych zdrojov. Dôraz sa kládol aj na efektivitu obstarávacích nákladov – kvalita za príslušnú cenu. Volili sa materiály s nízkym obsahom prachových častíc, bez obsahu formaldehydov a alergénov, odolné proti tvorbe plesní.

Na zhotovenie nosnej konštrukcie budovy sa použili prefabrikované betónové prvky. Obvodovú konštrukciu tvorí kombinácia hliníkových recyklovaných fasádnych prvkov a zasklených plôch. Na vytvorenie zasklených plôch sa použili sklá so špeciálnou low-e fóliou. Táto fólia slúži buď na odrážanie alebo na pohlcovanie infračerveného svetla. Hrúbka a pozícia fólie ovplyvňujú výsledné vlastnosti zasklenia. Ak sa umiestni na tretiu sklenú tabuľu v rámci zasklenia bude odrážať teplo späť do vnútorného prostredia, čím sa zníži spotreba energie na vykurovanie počas zimy. Ak sa umiestni na druhu sklenú tabuľu bude odrážať alebo absorbovať teplo z exteriéru, čo prispeje k zníženiu tepelných ziskov a nákladov na chladenie budovy počas letných mesiacov.

Typ projektu: pozemná stavba
Začiatok výstavby: november 2011
Vedúci autor: Julie Snow, Julie Snow Architects, Mineapolis, MN, USA
Spolupracujúci autor: Matthew Kreilich, Julies Snow Architects, Mineapolis, MN, USA
Umiestenie stavby: Van Buren Maine, USA
Projekt získal v roku 2011 bronz v kategórii projekty Severnej Ameriky a patril medzi finalistov Holcim Award 2012.


Pohľad na budovu z parkovacej plochy pre zamestnancov


Architektonická štúdia


Štruktúra územia, 1867


Pohľad z St. John Avenue

Národná a regionálna mapa

Situácia


Energetické stratégie
Vakurovanie a chladenie pomocou tepelných čerpadiel zem – zem
Solárne termálne panely
Solárne panely na ohrev vody
Strešná ventilácia

Prívod vonkajšieho vzduchu
Sálanie tepla z tmavých kovových panelov
Privádzací otvor
Prirodzené konvekčné vykurovanie


Pôdorysné riešenie


Pohľad na hlavný colný priechod

TEXT a FOTO: www.holcimfoundation.org