Polyfunkčný apartmánový dom Enzo
Červené, biele a čierne plochy plynú po oblých líniách polyfunkčného apartmánového domu Enzo, ktorý svojím pôdorysom vytvára malé námestie a v danom prostredí pôsobí moderne, osviežuje okolitú historickú zástavbu. Atraktívny exteriér je v súlade s funkciou objektu, ktorá sa odvíja od blízkosti mestskej a kúpeľnej zóny Piešťan. Zvýšená prítomnosť zahraničných turistov podnietila aj vyšší štandard realizácie objektu i výberu materiálov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Koncept budovy polyfunkčného apartmánového domu Enzo vznikal vo dvoch fázach, pretože počas projektovania budovy sa zmenil investor. V septembri 2004 získal Ing. arch. Marcel Zachar spolu s Ing. arch. Liborom Chmelárom zákazku od spoločnosti F.M.V. na projektovanie dvoch stavieb v areáli starého trhoviska na Nálepkovej ul. v Piešťanoch. Prvá z nich sa volá Cylinder (kolaudácia v roku 2006) a druhú pomenovali Enzo.
„Od začiatku sme mali asi päť rôznych tvarových konceptov, ale ani s jedným mesto Piešťany nesúhlasilo,“ hovorí architekt Marcel Zachar. „Mesto totiž chcelo v tejto lokalite vybudovať námestie a požadovalo taký pôdorysný tvar budovy, ktorý by budúce námestie dotvoril. Po dlhých konzultáciách s mestom sme dospeli k súčasnému pôdorysu. Trochu sme sa však obávali reakcie budúcich klientov na atypicky oblé byty, ktoré nakoniec boli prijaté pozitívne. Budovu sme vypracovali do fázy územného rozhodnutia, ktoré bolo vydané v júni 2006. A vtedy sa zmenil investor…“
{video_start}
UserFiles/File/architektura/stavba-roka/stavba-roka-2011/polyfunkcny-apartmanovy-dom-enzo-novostavba-piestany-nalepkova-ul-5229/devi_446x360.swf,6,
UserFiles/File/architektura/stavba-roka/stavba-roka-2011/polyfunkcny-apartmanovy-dom-enzo-novostavba-piestany-nalepkova-ul-5229/ASB-enzo_1_1.flv
{video_end}
Projekt aj s pozemkami odkúpila spoločnosť ENZO – Apartmány Piešťany, ktorá prišla s novými požiadavkami. Z pôvodného konceptu ostal len pôdorysný tvar, červeno-čierno-biela farebnosť fasády a z pôvodnej dvojice architektov len Marcel Zachar. Na stavbu bolo nanovo vydané územné rozhodnutie a v novembri 2007 aj stavebné povolenie.
„Základným cieľom vzniku našej spoločnosti bolo nadobudnúť nehnuteľnosti vo vybraných centrách veľkých miest Slovenska a vytvoriť projekty s vyšším štandardom a pod identickým názvom ENZO building,“ približuje investorský zámer Rastislav Ilčík, konateľ spoločnosti ENZO – Apartmány Piešťany.
Polyfunkčný apartmánový dom ENZO Miesto: ul. kpt. Nálepku, Piešťany Investor: ENZO – Apartmány Piešťany, s. r. o. Architekt: Ing. arch. Marcel Zachar Spoluautor: Ing. arch. Libor Chmelár Úžitková plocha: 7 540,3 m2 Zastavane územie : 924,4 m2 Počet apartmánov: 39 (2. – 6. NP) Počet nebytových priestorov: 11 (9 – na 1. NP, 2 – na 2. NP) Počet parkovacích státí: 35 (1. PP) Obostavaný priestore: 5 746,4 m3 Výška stavby nad terénom: 19,4 m Začiatok výstavby: 12 / 2007 Koniec výstavby: 6 / 2010 Generálny dodávateľ hrubej stavby: INGSTEEL, spol. s r. o. Dlažby, obklady, kuchynské linky, biela a čierna technika: DOMOSS TECHNIKA, a. s. Dlažby: KAMENE SLOVAKIA, s. r. o. Zariaďovacie predmety: AMEJ, spol. s r. o. Interiérové dvere: GRYFF, spol. s r. o. Elektroinštalácie: LEGRAND Slovensko, s. r. o., Ján Melicher Podlahové vykurovanie: DEVI Bezpečnostné dvere: SHERLOCK, s. r. o. Zateplenie obvodového plášťa: Stavhit, s. r. o. |
Aj počas krízy s vyšším štandardom
Výstavba apartmánového domu Enzo sa uskutočňovala v období, keď dôsledky hospodárskej krízy spôsobili všeobecne menší záujem o kúpu nehnuteľností. Opatrná bola aj väčšina klientov, ktorí sa zaujímali o projekt Enzo, a reálny záujem mali iba klienti, ktorí boli presvedčení o tom, že kúpený apartmán budú skutočne využívať na častý oddych v kúpeľoch alebo na trvalé bývanie. „Investovanie finančných prostriedkov do nehnuteľností nebolo jedným zo základných cieľov ľudí, pretože všetky dostupné informácie v médiách zneisťovali realitný trh,“ vysvetľuje Rastislav Ilčík. „Záujemcovia veľmi citlivo reagovali na každú informáciu, čo spôsobilo, že v uplynulom roku bola predajnosť bytov nižšia aj o 80 %. Aj tak sme v projekte Enzo už pred kolaudáciou dosiahli predajnosť približne tri štvrtiny priestorov. V tomto roku je podľa nás pri predaji nehnuteľností lepšia situácia, ale napriek určitému oživeniu trhu nie je optimálna najmä pre projekty s väčším počtom bytov.“
Developeri sa počas krízy rozhodovali, ako vo svojich projektoch dosiahnuť dostatočnú predajnosť bytov. Niektorí sa rozhodli zmeniť štandard na nižší, resp. predávať byty v štandarde „holobyt“, pretože sa reálne dosiahne ich nižšia kúpna cena. Spoločnosť ENZO – Apartmány Piešťany sa rozhodla úplne inak.
„Neznížili sme ceny apartmánov, pretože projekt už bol realizovaný nadštandardne a stojí na hodnotnom mieste,“ hovorí Rastislav Ilčík. „Rozhodli sme sa projekt zrealizovať ešte vo vyššom štandarde ako sme pôvodne plánovali, pretože materiály z kategórie luxusné boli v čase krízy cenovo dostupnejšie.“ Apartmány sú navrhnuté podľa požiadaviek zahraničných klientov, ktorí tvoria až 20 % našich zákazníkov. Apartmány majú veľké a priestranné izby navodzujúce pocit komfortu, pričom väčšinu z nich tvoria dvojizbové apartmány s výmerou približne 90 m2.
Dispozíciu určil oblý tvar
Špecifikum výstavby Enzo bolo aj v tom, že na stavbe nebol jeden hlavný dodávateľ. Od začiatku až do kolaudácie boli na stavbe iba architekt s investorom. Investor mal na starosti financie, výber firiem a povrchových materiálov a architekt sa zameral na konštrukcie, koordináciu firiem a výber materiálov. K zaujímavostiam areálu bývalého trhoviska patrí, že sa na ňom nachádzajú dve budovy spoločného autora (M. Zachar), no s rozdielnym investorom. Oproti apartmánom Enzo stojí bytový dom Cylinder, pričom realizáciu tretieho projektu s názvom Gallery (architektom je opäť M. Zachar) zabrzdila kríza, a tak má iba stavebné povolenie.
„Nebol to zámer, jednoducho to tak vyšlo,“ vysvetľuje situáciu Marcel Zachar. „V strede mesta mi to však umožnilo vytvoriť nové námestie, ktoré budú vytyčovať tri moje stavby. V prípade apartmánov Enzo som sa nemusel príliš viazať na okolitú zástavbu, lebo v tesnom dotyku s budovou nebol takmer žiadny objekt.“
Oblému tvaru budovy najviac vyhovoval konštrukčný systém železobetónového skeletu s výplňovým tehlovým murivom. Objekt je založený na pilótach a má jedno podzemné podlažie, kde sa nachádza parkovisko s rozlohou takmer 1 000 m2. Dispozíciu bytov v budove určil jej tvar a konštrukčný systém. Ten sa vhodne prispôsobil klientským zmenám, ktoré sa uskutočňovali najmä počas realizácie. Povrchové materiály exteriéru vyberali architekt s investorom tak, aby čo najvernejšie vystihli ich predstavy z pôvodných vizualizácii. Pri interiéroch si klienti mohli vyberať z danej skupiny povrchových materiálov.
Súčasťou budovy Enzo je deväť obchodných priestorov, ktoré sa nachádzajú na 1. NP. Prvé podzemné podlažie tvorí priestor pre garážové státia. Celá budova je vykurovaná elektricky kombináciou podlahového sálavého vykurovania Devi a teplovzdušného vykurovania za pomoci tepelných čerpadiel Mitsubishi.
Pravdivosť prevádzky
Polyfunkčný apartmánový dom Enzo je uvedený do života. Stará múdrosť hovorí, že pravdivosť konceptu overí až prevádzka. Tá spolu s reakciami klientov naznačuje, že projekt by mohol byť úspešný. Ostatne, aj samotná farebnosť spolu s motívom čierneho koníka v logu spoločnosti Enzo evokuje asociáciu so slávnou talianskou automobilkou Ferrari, ktorá nechce hrať druhé husle…
V každom prípade apartmány Enzo v Piešťanoch dokázali, že projekty z oblasti výstavby polyfunkčných alebo bytových domov na Slovensku môžu priniesť diela, ktoré budú invenčné nielen z pohľadu architektúry, ale aj príťažlivé pre bežného užívateľa.
Situácia
Rez
Pôdorys 4. NP
Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský
Článok bol uverejnený v časopise ASB.