448941794 771341158519096 5229865363860127081 n
Galéria(10)

Prechádzka v korunách stromov: Mesto pokračuje v zlepšovaní bratislavského lesoparku novou lávkou na Partizánskej lúke

Partneri sekcie:

Bratislavský lesopark je poklad mesta. Dotvára obraz Bratislavy ako jedného z najzelenších hlavných miest na svete a poskytuje obyvateľom metropoly jedinečný priestor na oddych. Aj napriek týmto faktom bol roky prehliadaný. Mení sa to až v poslednom období, keď mesto vylepšuje jeho funkčnosť a po kúskoch mestské lesy revitalizuje. Jedno z dôležitých vylepšení prichádza aj dnes.

„Bratislavský lesopark, zelený poklad nášho hlavného mesta, ktorý nám môžu závidieť mnohé svetové metropoly, sa teší obrovskej obľube. Potvrdili to aj dáta z nedávno spracovaného prieskumu, podľa ktorého ročne navštívi lesopark až milión ľudí,” napísalo hlavné mesto v minuloročnom stanovisku, v ktorom ukázalo najnovšie dáta návštevnosti mestských lesov.

Údaje o počte návštevníkov bratislavského lesoparku zozbierali počas rokov 2021 a 2022 Bratislava Tourist Board (BTB) v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave. Prieskum ukázal, že bratislavský lesopark priťahuje veľký počet návštevníkov počas celého roka, pričom najsilnejšími sú letné mesiace. Najväčšiu skupinu tvoria peší, až 61 percent, nasledujú cyklisti s 24-percentným podielom. Ďalšie skupiny tvoria psíčkari – 9 percent, pričom 6 percent bolo bežcov.

Prieskum tiež poskytol informácie o konkrétnych lokalitách vstupu návštevníkov do lesoparku. Hlavnými vstupnými bránami sú Cesta mládeže, Partizánska lúka a Horáreň Krasňany. Prieskum celkovo potvrdil obrovský záujem obyvateľov i návštevníkov Bratislavy o toto miesto. Ide zároveň o podklady pre tvorbu ďalších projektov, zlepšujúcich mestské lesy.

03 chodnik
Vizualizácia novej lávky na Partizánskej lúke | Zdroj: plusminusarchitects

Tento rozsiahly zelený priestor však bol dlhodobo prehliadaný. Okrem slabej ochrany a zanedbaných cestičiek sa tu nachádzalo aj niekoľko schátraných budov. Zmena nastala až po založení Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) a programu Živých miest, ktorých cieľom je zrevitalizovať prehliadané a zanedbané miesta v metropole. Mnohé projekty boli pritom navrhnuté aj pre bratislavský lesopark, pričom vyše polovica realizácií je už ukončených.

Príkladom je hájovňa na Peknej ceste, ktorej rekonštrukcia trvala 2 roky a ukončená bola vlani. Z pôvodného objektu vznikol voľnočasový pavilón s ohniskami na grilovačku, zázemím pre turistov aj cyklistov či ihriskom na pétanque. Unikátnym a obľúbeným sa stala aj pozorovateľna zvierat Vydrica, ktorá ponúka vyhliadku na nedotknutú časť lesov. Dokončila sa aj obnova areálu Malý Slavín v Malých Karpatoch, kde revitalizáciou vznikol kompaktný altánok. 

Ďalším dokončeným projektom je bufet na Partizánskej lúke, hneď pri vstupe do bratislavských lesov. Hlavné mesto spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy zrealizovali aj pobytové schody pri brehu štvrtého rybníka, čím boli ľudia prepojený s vodnou hladinou. 

Nateraz sa neuskutočnili štyri zámery. Ambiciózny projekt klziska v priestore amfiteátra na Partizánskej lúke, vyhliadková plošina na Kamzíku, promenáda na Železnej studničke, čím by vznikol bezbariérový prístup k hladinám rybníkov i nové móla, a projekt lávky na Partizánskej lúke. 

05 dolny nastup
Vizualizácia novej lávky na Partizánskej lúke – dolný nástup | Zdroj: plusminusarchitects

Práve posledná menovaná iniciatíva mesta a MIB-u sa konečne dostala do štádia realizácie. „V Mestských lesoch v Bratislave sa snažíme, aby bol náš lesopark najlepší rekreačný prírodný areál v regióne. Postupne sa preto venujeme oprave chodníkov a ciest, citlivému rozvoju rekreačných areálov, projektom ochrany prírody, či oprave a dopĺňaniu rekreačného mobiliáru v celom území mestských lesov,” začalo svoje rozprávanie hlavné mesto.

V stanovisku ďalej priblížilo svoj nasledujúci plán: „Na Partizánskej lúke vytvoríme bezbariérovú lávku, aby sa sem dostali jednoducho všetci, či s kočíkom, alebo na vozíku!” Partizánska lúka je jedným z najobľúbenejších miest v Mestských lesoch. „Dostať sa na ňu z neďalekej zastávky či z parkoviska nie je ľahké. Teda, nie pre všetkých. Máte na výber schody alebo strmú, hrboľatú rampu. Pre ľudí s kočíkmi či na vozíku je to veľká komplikácia,” znejú fakty.

Svoje stanovisko poskytol aj námestník primátora pre životné prostredie, Jakub Mrva: „Vstupy na Partizánsku lúku od parkoviska a zastávok MHD sú však momentálne pre rodičov tlačiacich detský kočík či ľudí na vozíku príliš strmé, a v upršané dni aj šmykľavé. Mnohí návštevníci sú preto odkázaní na dlhú obchádzku okolo mlyna Klepáč. Aj preto sme sa tento dlhoročný problém rozhodli vyriešiť a dobudovať bezbariérovú lávku, čím sa zvýši komfort rekreácie pre návštevníkov.“

02 medzipodesta zdola scaled
Vizualizácia novej lávky na Partizánskej lúke – medzipodesta zdola | Zdroj: plusminusarchitects

Architektom projektu je ateliér plusminusarchitects. Konkrétne autori Maroš Fečík, Filip Kandravý a Tomáš Perďoch. Tí na svojom webe komunikujú, že návrh má zabezpečiť debarierizáciu obľúbeného prostredia a umožniť užívanie zóny sprievodných akcií bez rozdielov, čo ako hlavný dôvod realizácie uvádza aj mesto.

Lávka bude viesť od parkoviska pod Červeným mostom pomedzi stromy ponad Vydricu, a vyústi na Partizánsku lúku. V niektorých úsekoch pôjde o prechádzku v korunách stromov, pričom materiálové a technické riešenie lávky bude čo najsubtílnejšie, farebne nenápadné a lávku postupne obrastie brečtan. Projekt má v prvom rade zabezpečiť bezpečnejší prechod, ale aj možnosť poskytnúť pohľad na lesopark z inej perspektívy. 

Vybudovanie lávky si bude vyžadovať dočasné obmedzenie v podobe uzavretia dvoch schodísk vedúcich na Partizánsku lúku, čo sa podľa všetkého už deje. Toto obmedzenie bude trvať do októbra, kedy by mal byť projekt hotový.

Zámer, ktorý bol navrhnutý ešte v roku 2020, tak po štyroch rokoch konečne získava finálnu podobu. Ide o dlhé obdobie, čo je pravdepodobne zapríčinené nedostatkom finančných prostriedkov v minulosti. Rovnako je možné, že mesto skrátka uprednostnilo iné zámery. Tak či onak, dnes už práce na lávke prebiehajú. Relatívne jednoduchá myšlienka zvýši atraktívnosť mestských lesov a poskytne bezpečnejší priestor pre ďalšie skupiny ľudí. 

rampa situacia1
Podrobnejšia situácia lávky na Partizánskej lúke | Zdroj: plusminusarchitects

Bezpečnosť sa mestu darí zabezpečiť aj odstraňovaním ruín, o ktorých sme písali na začiatku článku. Nefunkčné objekty hyzdia prírodné prostredie dlhé roky. V predošlom období už bola odstránená napríklad stará schátraná reštaurácia „Snežienka“ a minulosťou sú aj zvyšky objektu bývalého školiaceho strediska ministerstva vnútra. 

Aj napriek tomu, že objekty sú väčšinou vo vlastníctve súkromných firiem alebo štátu, čo komplikuje celkový proces, mesto tento rok oznámilo ďalší progres. Bratislavský lesopark vyčistilo od hotela Verona, resp. od starej lesnej správy pri kaplnke na druhom rybníku. 

„Na základe dohody s hlavným mestom sme zrušili prenájom objektu starej lesnej správy súkromnej spoločnosti a túto budovu zbúrame,“ uviedol ešte v máji tohto roka Radomír Nečas, riaditeľ OZ Karpaty, Lesy SR š.p. Z dnes prázdneho miesta má v budúcnosti vzniknúť plocha pre rekreačné využitie. 

Všetky tieto iniciatívy robia z bratislavských mestských lesov výnimočnú lokalitu, ktorá bude európskou raritou medzi hlavnými mestami. Aby sa tento predpoklad naplnil, potrebné bude uskutočniť aj projekty, ktoré sú zatiaľ len na papieri. A na to budú potrebné ďalšie finančné prostriedky. Nakoľko ich ale Bratislava nemá dostatok, pokrok možno očakávať až v druhej polovici tohto desaťročia.

448941794 771341158519096 5229865363860127081 n
01 horny nastup scaled
448927783 771366068516605 5086962812793551932 n
448965146 771341125185766 4038840043647693708 n
02 medzipodesta zdola scaled
05 dolny nastup
03 chodnik
rampa situacia1