Premiérový čínsky projekt sociálneho bývania efektívne začlenil 10-tisíc ľudí do mestskej štruktúry
Sociálne bývanie Baiziwan je prvým projektom cenovo dostupného bývania od MAD Architects. Projekt sa nachádza v blízkosti centrálnej obchodnej štvrte v Pekingu a pokrýva plochu takmer 94-tisíc m2. Rezidenčný komplex pozostáva z 12 obytných budov, do ktorých sa nasťahuje až 4-tisíc domácností.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Tento projekt je vyvrcholením rozsiahleho výskumu architekta Ma Yansonga zo štúdia MAD Architects v oblasti sociálneho bývania, ktorý sa začal v roku 2014 a zameriava sa na historický vývoj a dizajn sociálneho bývania v rôznych krajinách.
Cieľom MAD Architects v projekte Baiziwan bolo vytvoriť otvorené vertikálne obytné priestory s prístupom do spoločných priestorov plných zelene. „Takáto výstavba je výrazne odlišná od komerčného bývania – veľkosť bytu je v sociálnom bývaní oveľa menšia a zároveň musíte kontrolovať náklady,“ povedal zakladajúci partner MAD Ma Yansong.
„Otvorenie komplexu, zvýšenie objemu zelene a vertikálne usporiadanie pomáha ľuďom zlepšiť zmysel pre priestor,“ dodáva.
Spojenie s mestom
Štúdio MAD v rezidenčnom komplexe integruje komunitu do mestskej štruktúry a spája štvrť s mestom. Architekti rozdelili pozemok do šiestich blokov, ktoré prepojili bulvárom pretínajúcim stred pozemku. Veľká lokalita je tak rozdelená do menších, stráviteľnejších mierok.
Na úrovni ulíc sú obchody, kaviarne, reštaurácie, škôlky, lekárne i zariadenia pre seniorov, čím sa podporuje kontakt projektu s mestom.
Zatiaľ čo prízemie je otvorené širokej verejnosti, druhá úroveň ponúka spoločný vonkajší priestor výlučne obyvateľom. Okolo všetkých šiestich blokov sa vinie červený peší a bežecký okruh, ktorý spája jednotlivé obytné časti a tvorí tzv. plávajúci park. Okrem komunitných záhrad tu obyvatelia nájdu telocvične, bedmintonové a detské ihrisko či ďalšie služby pre obyvateľov.
Takmer polovica plochy je zeleň
Projekt sa snaží poskytnúť dostatok zelene nielen na úrovni terénu, ale aj v nadzemnom podlaží či na streche. Sú tu aj vyhliadkové plošiny rôznych veľkostí, vďaka čomu sa architektom podarilo pokryť zeleňou až 47 % priestoru. Toto číslo je oveľa vyššie ako štandardné pokrytie zelene v komerčných obytných súboroch (tam sa hýbe okolo 30 %).
Hora v meste
Domy vďaka rozdielnej výške vytvárajú dojem hory v meste. Rozhranie medzi budovami tvoria polouzavreté priestory, ktoré podporujú pocit intimity a komunity v celej lokalite. Jednoduchá biela fasáda a nerovnaká výška budov vytvárajú z diaľky pôsobivý doplnok k celkovej panoráme mesta.
Dostatok svetla vďaka ypsilonu
Pri navrhovaní sa MAD Architects snažili zabezpečiť, aby každá prenajímateľná miestnosť v projekte mala dostatok denného svetla. Výsledné pôdorysy budov majú preto tvar písmena Y so spoločnými chodbami umiestnenými pozdĺž severnej strany každej budovy, aby sa zlepšilo vystavenie bytových jednotiek slnečnému žiareniu.
4-tisíc bytov projektu zahŕňa šesť štandardných typológií a tri typológie s extrémne nízkou spotrebou energie, ktoré majú rozlohu 40, 50 a 60 m2. Ako steny v bytoch sú použité ľahké deliace priečky, ktoré umožňujú jednoduchú údržbu a flexibilitu pri dekorovaní priestorov obyvateľmi. Celkovo tu môže bývať až 10-tisíc ľudí.
Prefabrikácia a trvalá udržateľnosť
Projekt Baiziwan postavili z prefabrikátov, vďaka čomu bol proces výstavby ekologickejší a rýchlejší. „Použitie prefabrikovanej konštrukcie síce obmedzilo tvar a štruktúru projektu, a tým sťažilo vyjadrenie akejkoľvek umeleckej formy, ale pomohlo urýchliť výstavbu,“ povedal Ma Yansong. Mimo staveniska bolo prefabrikovaných viac ako 80 % stavebných prvkov. Prefabrikát umožňuje zároveň vyššiu kvalitu výstavby.
Ekologický aspekt zohľadnili architekti aj pri návrhu, keď dve z budov navrhli v pasívnom štandarde, vďaka čomu je v nich o 90 % nižšia spotreba energie.
Dôstojné sociálne bývanie
Za posledné desaťročia sa čínsky rezidenčný trh dramaticky zmenil. Aktuálne Čína napreduje v investíciách do sociálneho bývania pre obyvateľov s nízkymi príjmami a migrantov.
„Najväčším problémom bývania v Číne je homogenizácia,“ povedal Ma Yansong. „Obytné komplexy po celej Číne vyzerajú rovnako, podobne sú na tom dispozície bytov.“ Yansong dúfa, že projekt Baiziwan prispeje k rozmanitejšiemu rezidenčnému bývaniu v Číne.
Sociálne bývanie Baiziwan, Peking, Čína
Architekt: MAD Architects
Investor: Pekinské verejné centrum výstavby a investícií
Celková zastavaná plocha: 93 900 m2
Celková úžitková plocha: 473 346 m 2
Realizácia: 2014 – 2021