justicny palac
Galéria(8)

Rozžiari ho generálna rekonštrukcia: Prestížny ateliér ukázal budúci vizuál a priblížil detaily obnovy Justičného paláca

Partneri sekcie:

Takmer 90 rokov starý Justičný palác získa nový šat. Masívny komplex budov na Záhradníckej ulici v Starom Meste prejde rekonštrukciou, ktorá zlepší nielen jeho vizuál, ale najmä skvalitní prevádzku a zvýši energetickú efektívnosť. Za jeho obnovou stojí známy ateliér Siebert + Talaš, ktorý redakcii ASB ukázal budúci vizuál inštitúcie a prezradil ďalšie detaily obnovy.

Symetrická monumentálna stavba

Týmito slovami sme v článku z decembra minulého roka opísali Justičný palác. Rozsiahla bratislavská stavba, ktorú ľudia hovorovo nazývajú aj „Justičák“, vytvára celý obytný blok lemovaný štyrmi ulicami – Šoltésovej, Chorvátskou, Justičnou a Záhradníckou. Aj napriek tomu, že palác má už 88 rokov, jeho stav je vďaka pravidelným údržbám akceptovateľný.

Jeho autormi sú Alexander Skutecký v spolupráci s Vojtechom Holeschom a komplex bol dokončený bol v roku 1936. Najväčších zmien sa dočkal v 70. až 80. rokoch minulého storočia, keď sa areál rozšíril doplnkovou výstavbou a prístavbami a tým aj uzatvoril.

justicak5 2 840x560
Súčasný stav Justičného paláca v Bratislave | Zdroj: ZVJS

Od tohto obdobia nadobudol Justičný palác vizuál, ktorý poznáme dnes. V súčasnosti je domovom niekoľkých inštitúcií – Krajského súdu v Bratislave, Mestského súdu Bratislava I, Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Bratislava.

Justičný palác rozžiari rekonštrukcia

Aj napriek akceptovateľnému stavu sa budova nemôže rovnať s projektmi postavenými v súčasnosti. A to najmä pre starú technickú infraštruktúru, nízku prevádzkovú efektivitu či nové štandardy pre súdy v rámci Plánu obnovy a odolnosti. A práve to sú dôvody, pre ktoré sa v dohľadnom čase dočká Justičný palác rozsiahlej rekonštrukcie.

Za projektovou dokumentáciou stojí známa architektonická kancelária Siebert + Talaš, ktorá je autorom mnohých prestížnych projektov v Bratislave. V portfóliu má napríklad realizáciu Polyfunkčného objektu autobusovej stanice Mlynské nivy, veže Twin City Tower alebo Business centra na Einsteinovej ulici v Petržalke. Okrem mohutných projektov stojí aj za rekonštrukciami či interiérovými realizáciami.

S obnovou Justičného paláca už súhlasilo hlavné mesto, ktoré v novembri 2024 vydalo na projekt kladné záväzné stanovisko. Práve táto dokumentácia čiastočne opísala plánovanú rekonštrukciu, ktorá sa týka obnovy fasády, zateplenia obvodového plášťa budovy, sanácie vlhkosti stien a podláh na prvom podzemnom podlaží či obnovy technickej infraštruktúry stavby.

justicny palac1
Budúci vizuál Justičného paláca podľa architektonickej kancelárie Siebert + Talaš | Zdroj: Siebert + Talaš

Uskutoční sa tiež dostavba výťahu v átriu objektu, čím pribudne 14 štvorcových metrov plochy. Dokumentácia striedmo informovala aj o nových dispozičných úpravách v paláci, ktoré sú vyvolané novými predpísanými všeobecnými štandardmi pre súdy v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Obnovia sa aj spevnené plochy a pribudnú sadové úpravy.

Viac miesta pre súdy aj vyššia energetická efektivita

Naše informácie z konca minulého roka doplnila dôležitými faktmi architektonická kancelária Siebert + Talaš, ktorá prostredníctvom našej redakcie zverejnila aj exkluzívne vizualizácie obnovy. „Cieľom modernizácie nie je zmena architektonického výrazu budovy,” začína svoje rozprávanie o rekonštrukcii Marián Vido, šéf projektov ateliéru Siebert + Talaš.

„Rozsah činností v rámci modernizácie spočíva okrem dispozičných úprav v obnove technickej infraštruktúry objektu, v sanácii nevyhovujúceho stavu konštrukcií a primárne sleduje zvýšenie funkčno-prevádzkovej a energetickej efektivity,” konštatuje ďalšie podrobnosti.

Zmena dispozície zohrá pri obnove dôležitú úlohu. Niektoré podlažia bude potrebné prestavať, resp. doplniť novými hmotami – týka sa to najmä zriadenia klientskeho centra s bezbariérovým prístupom verejnosti. Jeho požadovaná kapacita bude doplnená prístavbou umiestnenou v ľavom nádvorí medzi hmotou „Porotky“ a krídla Justičnej ulice.

justicny palac2
Budúci vizuál Justičného paláca podľa architektonickej kancelárie Siebert + Talaš | Zdroj: Siebert + Talaš

„Navrhované dispozičné úpravy sa prevažne zameriavajú na zvýšenie úžitkovej plochy pojednávacích miestností, priestorovú diferenciáciu a zonáciu jednotlivých oddelení v objekte, vybudovanie klientskeho centra a pracovísk pre výkon probácie a mediácie, ako aj vybudovanie nových služobných miestností pre Zbor väzenskej a justičnej stráže,” informuje Marián Vido.

Dispozičné úpravy sa najviac dotknú partera, kde sa uskutočnia zmeny v rozsahu 710 štvorcových metrov a hlavného prvého nadzemného podlažia, kde budú zrealizované zmeny v rozsahu 1 683 štvorcových metrov.

Doplnia sa tiež dva nové výťahy, k pôvodnému panoramatickému pribudne nákladný, v krídle klientskeho centra zas osobný výťah. Priestory prízemia budú komunikačne sprehľadnené a logicky diferencované, okrem toho vzniknú aj átriové priestory, vhodné pre oddych a relax verejnosti a zamestnancov.

Repasu sa dočkajú zábradlia a nášľapné vrstvy z terazza na schodiskách, dverné výplne v interiéri a exteriéri, ale aj vonkajšie obvodové steny na prvých dvoch podlažiach zo spišského travertínu. Justičný palác sa však rovnako dočká búracích prác, ktoré prebehnú v nevyhnutnom rozsahu najmä v časti parteru. Po rekonštrukcii poskytne pracovisko pre približne 480 až 500 zamestnancov.

justicny palac
Budúci vizuál Justičného paláca podľa architektonickej kancelárie Siebert + Talaš | Zdroj: Siebert + Talaš

Marián Vido rovnako prezradil aj pripravovaný termín realizácie či finančné náklady na rekonštrukciu. „V súlade s Plánom obnovy a odolnosti sú stavebné práce naplánované v priebehu roka 2026. Cieľová výška výdavkov na realizáciu diela je približne 19 miliónov eur,” uzavrel.

Zo zverejnených vizualizácií je zrejmé, že Justičný palác obnova rozžiari. Obloženie zo spišského travertínu na prvých dvoch podlažiach zostane zachované a sivý odtieň fasády sa podľa vizualizácií zmení na biely. Atraktívne je aj zobrazenie átria, ktoré obsahuje miesta na sedenie, ale aj rôzne druhy drevín či vysadené vzrastlé stromy. Fasáda budovy je aj v tejto časti zobrazená v bielom vyhotovení.

Časť Justičného paláca už rekonštruovali

Justičný palác, resp. jeho väzenská časť, už prešiel obnovou a stalo sa tak len nedávno. Táto rekonštrukcia sa uskutočnila v rokoch 2015 až 2018, vďaka nej bol odstránený dlhodobo nepriaznivý technický stav objektov a zariadení ústavu na výkon trestu.

Zároveň boli vytvorené vyhovujúce prevádzkovo-technické, dispozičné a bezpečnostné podmienky na zabezpečenie bezkolízneho chodu celej väznice. Zlepšili sa aj ubytovacie podmienky väznených osôb, vybudovali a zrekonštruovali sa priestory ako kuchyňa, spoločenská miestnosť, zdravotné stredisko v administratívno-prevádzkovej časti objektu či viacúčelové ihrisko v exteriéri.

Vtedajší minister spravodlivosti Gábor Gál pre TASR priblížil, že upravené boli aj priestory pre orgány činné v trestnom konaní a právnych zástupcov, pre prijímanie osôb do výkonu väzby a výkonu trestu. Opravou prešli tiež návštevné miestnosti, garáže, jedáleň, vonkajšie ihriská a dvory. Rekonštrukcia stála 23 miliónov eur a trvala 39 mesiacov.

justicny palac3
Budúci vizuál Justičného paláca podľa architektonickej kancelárie Siebert + Talaš, átrium | Zdroj: Siebert + Talaš

Rezort spravodlivosti vtedy označil zrekonštruovanú väzenskú časť Justičného paláca za jedno z najmodernejších väzenských zariadení na Slovensku. Okrem týchto stavebných prác prebehla ešte v roku 2019 rekonštrukcia strechy, ktorá obsahovala opravu a revíziu krovu a výmenu strešnej krytiny.

Pôvodne mal vyrásť na inom mieste

História Justičného paláca je dlhá. Jedna z dôležitých informácií však je, že pôvodne nemal vyrásť na parcele v Ružinove. Pôvodne sa uvažovalo so vznikom na Námestí slobody, čo nevyšlo pre nevyhovujúce stavenisko. Napokon sa rozhodlo pre Záhradnícku ulicu, kde boli v tom čase záhrady a obytné prízemné domy.

Vybudovaná väzenská časť je navrhnutá podľa pensylvánsko-panoptického vzoru v tvare kríža. Z kruhovej centrály budovy vychádzajú schodištia na tri poschodia, odkiaľ vedú chodby k jednotlivým celám. V čase jej odovzdania do užívania mala kapacitu 358 osôb, dnes sa toto číslo navýšilo na 773. V objekte sa do roku 1982 uskutočňovali aj popravy odsúdených na trest smrti.

Podľa odborníkov z Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV je celá stavba typickým príkladom architektúry tradične chápaných verejných inštitúcií. „Monumentalizmus v duchu dobových klasicistických tendencií sa okrem pôdorysu prejavuje aj na stvárnení fasád s priebežnými medziokennými piliermi, rímsami a vysokým soklom obloženým travertínom,” uviedli v registri modernej architektúry.

justicny palac2
justicny palac1
justicny palac
justicny palac3
justicak 2
justicak3 2
justicak5 2 840x560

Modernizácia budovy Krajského súdu v Bratislave – Justičný palác, Bratislava – Staré Mesto

Stavebník: Krajský súd v Bratislave
Architekt: Siebert + Talaš
Začiatok realizácie: 2026
Finančné náklady: 19 miliónov eur
Stav: v príprave