Pri výstavbe vily Larisch využili BIM technológiu
Príbeh vily Larisch má viacero rovín. Ako sme ich pri obhliadke samotného objektu a jeho okolia odkrývali v rozhovore s architektom, uvedomili sme si, že sa nám k moravsko-poľským hraniciam oplatilo cestovať.
Ešte pred pár rokmi stála v Petroviciach u Karviné ruina starého zámočka, ktorej sa napokon ujal investor, firma Trestles. Postupne bol schátraný zámoček opravený, vznikla v ňom vyhľadávaná reštaurácia a limitované ubytovacie kapacity. Okolo zámku majiteľ obnovil rozsiahly park. Na základe referencie z Karlových Varov sa stretol so slovenským architektom Michalom Pasiarom a rozbehla sa dlhodobá spolupráca, ktorá sa začala vybudovaním luxusného wellnessu s rozlohou 600 m2 zakopaného do návršia pod zámočkom. Majiteľ a investor nevníma budovanie oddychového areálu ako podnikateľský plán s krátkodobou návratnosťou svojej investície, ide skôr o zveľaďovanie rodinného majetku a budovanie reprezentatívneho prostredia určeného na relax. Zámocký park napríklad okrem obnovených prírodných jazierok zdobia aj sklenené sochy od Blanky Matragi či skulptúry od slovenského sochára Nora Kelecsényiho.
Fasády vily sú obložené travertínom a čiernym mramorom z talianskej Verony/Architektonicky pomerne jednoduchý objekt architekti ozvláštnili hrou tvarov a materiálov na fasádach.
Dominantný celok
Keďže samotný zámoček ponúka len niekoľko izieb, padlo rozhodnutie vybudovať nové ubytovacie kapacity. Aby sa nenarušila hierarchia jednotlivých existujúcich funkcií, pre objekt vily Larisch bola vybraná parcela hneď pri vstupe do areálu. Larisch bolo priezvisko niekdajšieho vlastníka zámku a nová vila pôdorysne a do istej miery aj tvarovo zodpovedá objektu, ktorý na jej mieste stál kedysi – jeho rekonštrukcia však už pre schátralý stav neprichádzala do úvahy. Pri pohľade od zámočka je nová vila schovaná za stromami a za prirodzene zvlneným terénom, akoby za hradnou priekopou. Neupozorňuje na seba, necháva dominovať park, ktorý sa rozprestiera na miernom kopci a vrcholí objektom zámku.
Vila Larisch stojí na okraji rekreačného areálu akoby za hradnou priekopou.
Kvalitne pripravený 3D model v technológii BIM ušetril pri výstavbe veľa času. Po demolácii pôvodného objektu na jeseň 2014 sa v decembri rozbehla výstavba a na jeseň 2015 už bude vila Larisch s úžitkovou plochou 872 m2 hotová. Na troch podlažiach je spolu 23 izieb vyššieho štandardu, časť z nich je prepojiteľná so susednou izbou. Sedlová strecha necháva objekt s pôdorysom v tvare L zapadnúť do blízkej zástavby rodinných domov. Celkovo je architektúra stavby striedma, podriadená ubytovacej funkcii. Výnimočná je prevetrávaná fasáda s vešaným travertínovým obkladom v kombinácii s čiernym mramorom na nadpražiach okien.
Interiér izieb je riešený vo vyššom štandarde, ale striedmo a nadčasovo.
Kontrolné dni s tabletom
Architekt Michal Pasiar vo svojom ateliéri s kolegami pracuje s BIM aplikáciami a intenzívne presadzuje ich používanie v praxi. „Modelujeme objekt rovno vo virtuálnej realite. Tak to bolo aj v prípade vily Larisch, ktorá je naším najnovším dôkazom, že tento spôsob projektovania a výstavby má budúcnosť.“ Do architektom navrhnutého objektu cez zdieľaný priestor vstupujú všetci, ktorí sa na projekčnej fáze podieľajú: profesisti, statici, a dokonca aj sám investor. „Ešte v projekčnej fáze sme dokázali vychytať všetky „muchy“, ktoré neskôr na stavbe robia problémy, napríklad kolízie inžinierskych sietí, prestupy cez steny a podobne. Systém bude dokonalý, ak ho bude používať aj realizačná stavebná firma. Kontrolné dni neprebiehajú porovnávaním stavby s tým, čo je vo výkresoch. Zrealizované časti kontrolujeme priamo v 3D modeli.
Zámocký park prešiel kompletnou revitalizáciou, dnes je pre hostí oázou pokoja.
Akékoľvek zmeny vieme vyriešiť priamo na stavbe, všetky zmeny sa hneď prejavia vo výkaze výmer, v rozpočte, okamžite vidíme možné kolízie,“ vysvetľuje architekt Pasiar. Dôležitým posunom v rozšírení BIM projektovania do praxe bolo, že s ním pracoval aj stavbyvedúci. „V ateliéri si vychovávame vlastných profesistov, schopných pracovať v BIM technológii na našich ďalších projektoch. V prípade vily Larisch sme mali miestnych profesistov, ktorých výstupy sme transformovali do nášho modelu. Hoci to bola tak trochu dvojitá práca, aj tak sme ušetrili čas a množstvo otázok, ktoré obvykle prichádzajú počas výstavby. Teraz ich bolo minimum.“ Architekt tvrdí, že na Slovensku je práca v BIM technológii ešte v plienkach, ale budúcnosť stavebníctva je jasná. „Investori musia pochopiť, že BIM technológia, to nie sú iba 3D obrázky, ale nástroj na výrazné šetrenie ich peňazí. Stavebníctvo už nikdy nebude ako predtým.“
Vstupná rampa a oporný múr
Vila Larisch
Miesto: Petrovice u Karviné
Investor: Trestles, a. s.
Generálny dodávateľ: DC JOMIS, s.r.o.
Architekt: Acrea, s. r. o.
Začiatok výstavby: zima 2014
Koniec výstavby: jeseň 2015
Zastavaná plocha: 361 m2
Obstavaný priestor: 2 262 m3
Úžitková plocha: 872 m2
Orientačné náklady stavby: 34,5 mil. Kč
text: Mária Nováková
foto: Dano Veselský
Dokumentácia: Acrea
Článok bol uverejnený v časopise ASB.