IL6A9283
Galéria(20)

Učebnicový príklad dobrej premeny. Rekonštrukcie križovatiek na Vazovovej a Mudroňovej sú dokončené, mesto chce pokračovať Blumentálom

Partneri sekcie:

Ak by ste sa tadiaľto prešli pred rokom, pravdepodobne by ste sa tu dlho nezdržali. Križovatky na Vazovovej a Mudroňovej ulici v Starom Meste charakterizoval nebezpečný, bariérový a chaotický priestor. Tomu je už dnes koniec. Ulice sa zmenili na priestory 21. storočia s populárnou Bratislavskou mestskou dlažbou, novým mobiliárom a zeleňou. Cesta za lepšou časťou Bratislavy sa však nezaobišla bez problémov.

Je rok 2023 a obyvatelia Bratislavy prechádzajú po križovatke Vazovovej a Mýtnej. Víta ich betónová pláň s pozliepaným asfaltom, chýbajúca zeleň, trúbiace autá na chaoticky organizovanej križovatke a chýbajúce priechody pre chodcov. To isté platí pre Mudroňovu ulicu na hradnom kopci, prelínajúcu sa s Myjavskou ulicou a Slávičím údolím.

Obe lokality majú spoločnú aj ďalšiu vec. V ich okolí sa nachádzajú školy. V prípade Vazovovej ide o Základnú školu Vazovova 4, ktorá je budovami prepojená s Gymnáziom Jána Papánka. V oblasti Mudroňovej na hradnom kopci sa zase nachádza Základná škola Mudroňova 83.

Obe lokality boli zaradené do projektu Mesto pre deti, ktorý má zlepšiť nebezpečné ulice v blízkosti bratislavských škôl. Vytvoril ho Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spolu s hlavným mestom a úplne prvý zásah zrealizovali ešte v roku 2022 pri Základnej škole na Tbiliskej v Rači. Celkovo je do tohto projektu zapojených 12 vzdelávacích inštitúcií, pričom pri 7 školách už mesto s MIB-om urobili aj konkrétne zmeny.

IL6A9275
Revitalizovaný priestor na križovatke Vazovovej a Mýtnej ulici v Starom Meste | Zdroj: Miro Pochyba

V prípade Vazovovej a Mudroňovej sa tieto zmeny začali dočasnými riešeniami. Znížila sa najvyššia povolená rýchlosť, osadené boli nové prvky upokojujúce dopravu a reorganizáciou prešli aj križovatky. Cestu upravili aj umelecké zásahy v podobe tzv. aspahlt-artu, čím sa pobytový priestor vizuálne odčlenil od priestoru pre autá.

U časti verejnosti to však vyvolalo rozpačité reakcie. Obyvatelia kritizovali najmä novovytvorené pobytové priestory na Vazovovej, ktoré mali podľa nich slúžiť na hranie detí, na čo reagovali posmechom a ironickými reakciami. Rovnako argumentovali znečisteným prostredím, čo by negatívne vplývalo na zdravie detí.

V posledný januárový deň roku 2024 zareagoval aj Krajský dopravný inšpektorát Bratislava (KDI), podľa ktorého bola časť projektu Mesto pre deti v rozpore s legislatívou. Metropolitný inštitút si však za svojimi zmenami stál. Koniec koncov, rozhodnutie inšpektorátu nemalo pre mesto ani MIB záväzný charakter.

Dané riešenia však skutočne pomohli upokojiť dopravu na Vazovovej i Mudroňovej ulici a splnili svoj cieľ. Priestor konečne patril všetkým účastníkom cestnej premávky, autá jazdili pomalšie a ohľaduplnejšie voči ostatným, pričom na Vazovovej ulici vznikol cyklopruh, ktorý pokračuje z Mýtnej ulice.

IL6A9283
Revitalizovaný priestor na križovatke Vazovovej a Mýtnej ulice v Starom Meste | Zdroj: Miro Pochyba

V máji predstavilo mesto konečnú podobu oboch frekventovaných miest. Vo finálnom stavebnom riešení zostala veľkosť novej plochy aj nové usporiadanie križovatky na Vazovovej takmer rovnaké ako pôvodné. Priestor na Mudroňovej bol oproti dočasnému riešeniu prezentovaný so zmenami. V oboch prípadoch však finálne riešenia ponúkali vysoký štandard premeny.

Chodníky boli po novom vydláždené Bratislavskou mestskou dlažbou a od cesty boli oddelené zelenými pásmi a obrubníkmi. Vizualizácie zobrazovali aj novú zeleň a stromy, stojany na bicykle, lavičky a nové, vyvýšené priechody pre chodcov. Mesto s MIB-om tiež navrhli parkovacie miesta na krátkodobé zastavenie. Na Vazovovej išlo o 10 stojísk, na Mudroňovej o 16.

Zmeny sa začali realizovať začiatkom letných prázdnin, pričom dokončenie prišlo len v posledných dňoch. „Zmeny na Vazovovej, Mudroňovej, ale aj v ďalších, či už ukončených, alebo plánovaných lokalitách, prinesú pre rodičov aj deti príjemnú a hlavne bezpečnú cestu do školy. Verím, že finálnymi riešeniami sme presvedčili aj tých, ktorí zo začiatku kritizovali dočasné riešenia,“ vyjadril sa na dnešnej tlačovej konferencii primátor Bratislavy Matúš Vallo.

IL6A9295
Revitalizovaný priestor na križovatke Vazovovej a Mýtnej ulice v Starom Meste | Zdroj: Miro Pochyba

„Sme presvedčení, že spôsob od dočasných k trvalým riešeniam je dobrý spôsob, ako sa prepracovať k udržateľnej zmene, ktorá maximálne zohľadňuje miestne špecifiká, šetrí časom a vo výsledku aj finančné prostriedky mesta,“ uviedol primátor. Ten rovnako povedal, že finálne zmeny už magistrát výrazne konzultoval s krajským inšpektorátom. Mesto sa tak evidentne chcelo vyhnúť nedorozumeniam z minulosti.

Na projekte sa podieľala aj organizácia UNICEF, pričom jej bližšie zapojenie do projektu už vysvetlil primátor: „Kritizované dočasné riešenie, ktoré sme tu mali, bolo platené UNICEF-om. Nebolo platené z mestskej pokladnice. S touto organizáciou sme nadviazali výbornú spoluprácu aj vďaka prílevu utečencov pre vojnu na Ukrajine pred dvomi rokmi. Pre náš program Mesto pre deti sa nadchli.“

Mesto však s úpravami nechce skončiť a do lokality Vazovovej ulice sa v budúcnosti vráti. Zámerom je obnoviť aj zvyšnú časť ulice vrátane križovatky s Blumentálom a frekventovaných združených zastávok mestskej hromadnej dopravy pre električky aj autobusy. „Je to otázka financií. Križovatkou, ktorú tu máme, prejde ráno tisíc ľudí a určite nás v budúcnosti čaká (obnova),” doplnil Matúš Vallo.

IL6A9334
Revitalizovaný priestor na Mudroňovej ulici v Starom Meste | Zdroj: Miro Pochyba

Revitalizáciou časti Blumentálu by sa vytvorila skutočne dlhá a súvisle ucelená zóna, ktorá je v podstate prítomná už dnes. Začína sa zrekonšrtuovaným Námestím slobody, pokračuje zveľadenou Mýtnou a končí sa obnovenou križovatkou na Vazovovej a Mýtnej ulici. Pokračujúce úpravy na Blumentáli by výrazne zmenili dôležitú časť mesta, pričom v časti pri zastávke MHD je už dlhšie naplánovaná revitalizácia parčíka.

Podľa informácií redakcie ASB plánuje Bratislavskú mestskú dlažbu osadiť vo verejnom priestore aj developer Alto Real Estate, ktorý v blízkosti tejto lokality stavia projekt Florian Residence. Developer má s hlavným mestom o tejto téme komunikovať. Matúš Vallo však túto informáciu potvrdiť nevedel.

Projekt Mesto pre deti sa má v budúcnosti rozširovať aj do ďalších lokalít, na tlačovej konferencii to povedala riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy Petra Marko. „Program budeme určite rozširovať, zatiaľ sa nám to podarilo na 12 školách. Budeme oslovovať priamo školy alebo sa školy môžu hlásiť spolu s mestskými časťami. S podobnými iniciatívami chceme v ďalších rokoch určite prísť na školy v každej mestskej časti,“ potvrdila riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy.

„Dobrá spolupráca je aj o načasovaní a flexibilite,“ doplnil riaditeľku starosta Starého Mesta Matej Vagač. Ten ďalej hovorí o revitalizácii na Mudroňovej ulici: „Preto sa naša mestská časť pridáva k tejto investičnej akcii úpravou nároží križovatky ulíc Slávičie údolie a Na hrebienku. Časť upravená mestom a časť upravená mestskou časťou tak budú tvoriť jeden celok – nadväzujú na seba, či už po technickej, alebo po vizuálnej stránke materiálovým riešením.“

IL6A9319
Revitalizovaný priestor na Mudroňovej ulici v Starom Meste | Zdroj: Miro Pochyba

Celkové finančné náklady boli 500-tisíc eur pre každú z lokalít, čo znamená, že rekonštrukcie Vazovovej a Mudroňovej stáli milión eur. Obe revitalizácie ukázali potenciál bratislavských ulíc, ktoré po jednoduchých zmenách môžu u ľudí výrazne zmeniť vnímanie mesta.

V konečnom dôsledku sú projekty  učebnicovým príkladom, ako robiť dobré zmeny v meste. V oboch lokalitách sa premávka upokojila, priestor je bezpečnejší a vhodný aj na trávenie voľného času. V neposlednom rade je štandard rekonštrukcie na vysokej úrovni a Bratislava sa konečne zbavila dvoch škaredých území v centre mesta. Tento trend treba udržať, čo ale bude vzhľadom na finančné možnosti mesta – a to potvrdil aj primátor – komplikovanejšie.

IL6A9275
IL6A9283
IL6A9289
IL6A9291
IL6A9293
IL6A9295
IL6A9297
IL6A9298