Pripojte sa k zbierke na dostavbu drevenej kaplnky v Poprade-Kvetnici
S výzvou na účasť na verejnej zbierke na dostavanie drevenej Kaplnky Vzkriesenia v Poprade-Kvetnici sa na priaznivcov dobrej architektúry z dreva, ako aj na zástancov zmysluplných činov a na všetkých ľudí dobrej vôle obracajú organizátori nesúťažnej prehliadky Salón drevostavieb 2016.
Projekt, ktorého autorom je mladý slovenský architekt Samuel Netočný, sa realizuje za podpory Farského úradu v Poprade a mesta Poprad. Stavebníkom chýbajú finančné prostriedky na dokončenie zastrešenia kaplnky a na dotvorenie prvkov Krížovej cesty, vedúcej ku kaplnke. Realizátori stavby budú povďační za zaslanie finančných príspevkov v akejkoľvek sume. Veľkorysejší darcovia si môžu „adoptovať“ s umiestnením venovania niektorý z krížov Krížovej cesty. Detailné informácie o zbierke a údaje účtu určeného na zasielanie príspevkov nájdete na www.krizova-cesta-poprad.blogspot.com
Organizátori zbierky jednotlivých darcov radi zverejnia, alebo naopak – zachovajú ich anonymitu – podľa konkrétneho želania. Zbierka prebieha do Veľkého piatka, 25. 3. 2016.
V mene všetkých, ktorí budúcnosti budú môcť načerpať silu, povzbudenie a potešenie v Kaplnke Vzkriesenia v Poprade-Kvetnici vopred ďakujeme za pomoc!
„Stena bráni vstupovať svetlu do miestnosti. V zadymenej katedrále v Santiagu de Compostela prenikal jasný slnečný lúč cez otvor pod kupolou. Okno presvetľuje interiér. Je to jasný symbol kam sa oko otáča, keď sa chce vymaniť z temnoty. Štyri masívne steny bez okien, ktoré zároveň prepúšťajú slnko do vnútra reprezentujú metaforu Božej prítomnosti v našom živote. Boh je tu v každom momente a detaile. Závisí len od nás, či si jeho záblesk všimneme a začneme ho nasledovať. Priestor kaplnky reprezentuje náš obmedzený svet, za hranicami ktorého môže byť iný, dokonalý a nekonečný. Jediným spojením týchto svetov je práve svetlo. Pohyb slnka po oblohe vytvára dynamickú hru svetla a tieňa v interiéri. Svojou komplexnosťou rytmov a zdanlivo monotónnym opakovaním pripomína kompozície Steva Reicha. Skladba Proverb vystihuje tento nestabilný svetelný obraz najlepšie. Spočiatku archaický spev chorálu je prekladaný novými patternami rytmov a jednoduchá linka sa postupne rozšíri do nebývalej navrstvenosti.
Konštrukcia je založená na unikátnom rozložení asi stovky stĺpov. Ich vzájomná poloha vytvára masívnu stenu, cez ktorú ľudské oko neprehliadne a izoluje človeka od okolitej prírody. Naopak, ostré a precízne slnko prežiari cez malé štrbiny interiér a v každom momente mu prepožičia neopakovateľnú atmosféru.“
MArch Samuel Netočný, architekt
Za Centrum architektúry ARCHA matériO a organizátorov podujatia Salón drevostavieb 2016
Ľubica Fábri
Foto a vizualizácie: Samuel Netočný