Prispôsobivý rodinný dom
Rodinný dom, ktorý je súčasťou dánskeho projektu "The MiniCO2 houses" je výnimočný svojou myšlienkou, ktorá spočíva v premene dispozície domu podľa meniacich sa požiadaviek členov rodiny.
Tým odpadá potreba sťahovať sa do nového domu alebo prerábať interiér, čím sa znižujú emisie CO2 z dlhodobého hľadiska. Prispôsobivosť interiéru zohľadňuje potreby rodiny od jej počiatku až do konca, či už sa jedná o narodenie dieťaťa, jeho odchod z domu alebo odchod rodičov na dôchodok.
Na prvom podlaží sa nachádzajú prevažne fixné steny. Tie prenášajú zaťaženie z druhého podlažia, kde sa nachádzajú okrem obvodových nosných stien aj pohyblivé prvky – skrine, ktoré rozdeľujú priestor na jednotlivé miestnosti.
Meniť sa dá nielen dispozícia interiéru, ale aj jeho objem. Na prízemí je možné rozšíriť priestor pod vystúpeným priečelím a na prvom podlaží zas uzavretím terás.
Súčasťou fasády sú aj drevené clony, ktoré bránia prehrievaniu interiéru.
Vďaka modulárnym rozmerom sú rozoberateľné časti kompatibilné a dajú sa medzi sebou vymieňať.
Pohyb priečok umožňujú hliníkové profily umiestnené na strope, v ktorých sú umiestnené rozvody
Tento flexibilný domov je dokonca pripravený na prípadný rozvod manželov, kedy je možné ho rozdeliť horizontálne na dve samostatné podlažia s vlastným vchodom.
Architekti pri návrhu brali ohľad na to, aby pri každej „konfigurácii“ domu boli dodržané požiadavky na denné svetlo, ventiláciu vzduchu a reguláciu teploty.
Projekt MiniCO2 Houses pozostáva zo 6 rodinných domov postavených v Dánskom meste Nyborg. 5 z týchto domov je zameraných na určité metódy zníženia emisií CO2 (recyklované materiály, bezúdržbové systémy, inteligentná regulácia vykurovania, ohrevu vody a podobne) a šiesty má skombinovať tieto metódy dohromady.
Text: Peter Rypák
foto: Henning Larsen Architects