Projekt Little Island vyvrátil slová kritikov. V úžase je celý New York
Palcové titulky v bulvárnych plátkoch i dlhé state v odborných časopisoch. K tomu bitky právnikov na súde, spory o financovanie realizácie, dohady a nespokojnosť zadávateľov. Nech sa to zdá po toľkých mediálnych eskapádach akokoľvek neuveriteľné, projekt Little Island sa po siedmich rokoch predsa len dočkal dokončenia.
Vyrástol na manhattanskej Lower West Side, na mieste bývalých dokov a rozsiahleho móla č. 55. To sa už pred časom odporúčalo do vĺn a spolu s ním sa rozbehla aj celospoločenská diskusia o tom, ako čo najvhodnejšie využiť poloverejný priestor v majetku mesta.
Obyvatelia New Yorku majú totiž množstvo zaujímavých nápadov, no len obmedzený priestor na ich realizáciu. Stredobodom konfliktu sa stala otázka, či ľudia potrebujú viac zelene, alebo kultúry. A architekti zo štúdia Heatherwick sa vtedy rozhodli, že by mohli metropole ponúknuť oboje. Ťažko teraz po rokoch spätne hodnotiť, či ich prvotné nadšenie pre vec nakoniec nemrzelo.
Množstvo prekážok
Skulpturálne poňatie umelo vytvoreného kusu betónovej súše za 80 miliónov dolárov so zeleňou i priestorom na konanie kultúrnych akcií sa totiž stalo hromozvodom kritiky zo všetkých strán. „Chceli sme ponúknuť viac než len plochú štruktúru – najmä zážitok z miesta,“ trpezlivo reagovali na výčitky tvorcovia projektu.
Ambície dodať rovinatému mestu topografiu, vytvoriť úchvatnú trojrozmernú scenériu s rozhľadom a ponúknuť bezprostredný zážitok z pobytu nad vodnou hladinou – to všetko tu ale narážalo na odpor.
A autorská snaha o súlad a inklúziu nových postrehov len zvyšovala náklady neustále predlžovanej realizácie, až sa samo astronomické nacenenie projektu stalo ďalším zdôvodnením kritiky. Architekti nakoniec vyšli z nekonečnej línie sporov silnejší a súčasná podoba Little Island na to jasne odkazuje. Čo sa tu dá vidieť?
Kultúrne stredisko obklopené zeleňou
Členitá plocha je vybudovaná zo 132 nerovnako vysokých betónových pilierov, ktoré na svojich lievikovito rozšírených vrcholcoch nesú plochu na zeleň i terasy pre návštevníkov. Nachádzajú sa tu tri oddelené miesta na verejné vystúpenia, výstavy i inštalácie umenia. Nechýba tu ani amfiteáter ponúkajúci kapacitu 800 miest.
K tomu množstvo ciest a chodníčkov evokujúcich pohodu Central Parku a jeho bujnú vegetáciu. Tá tu v podobe predsadených stromov i krovín, pochopiteľne, nesmie chýbať. Nejde pritom o skromnú zbierku zelene, ale o exempláre viac ako stovky rozmanitých druhov. Celok má potom funkciu ako rekreačnú, tak aj kultúrnu a edukatívnu. A navyše prispieva k tzv. reziliencii mesta, teda zvýšeniu jeho odolnosti proti negatívnym dosahom klimatických zmien.
Mesto New York sa teraz s finálnou víziou Little Island zmieruje a len na začínajúce prázdninové mesiace je tu už dedikovaných vyše 500 kultúrnych akcií. Ťažko teda povedať, či sa pre zástupy návštevníkov naplní pôvodná vízia tvorcov. Chceli totiž dať Newyorčanom miesto, kde by si mohli od svojej metropoly trochu oddýchnuť.
Miesto: Lower West Side, Manhattan, New York, USA
Architekt: Heatherwick Studio
Vedúci projektu: Thomas Heatherwick
Dodávateľ stavby: Hunter Roberts Construction Group
Štrukturálny inžiniering: Arup
Realizácia: 2021
Plocha: 11 000 m2
Investor: Hudson River Park Trust (HRPT) & Pier 55 Project Fund (P55P)