Bratislava

Projekty s potenciálom zmeniť náš životný priestor

Partneri sekcie:

ASB Almanach je známy v odbornej verejnosti vďaka rebríčkom stavebných spoločností a užitočným analytickým dátam. No temer polovica publikácie je venovaná pripravovaným a rozostavaným stavebným projektom na území Slovenska, ktoré mapujú aktuálnu situáciu na trhu. Na metodiku prípravy a výber projektov sme sa opýtali šéfredaktora časopisu ASB Ľudovíta Petránskeho, ktorý projekty pre Almanach vyberá a zaraďuje.

ASB Almanach je známy v odbornej verejnosti vďaka rebríčkom stavebných spoločností a užitočným analytickým dátam. No temer polovica publikácie je venovaná pripravovaným a rozostavaným stavebným projektom na území Slovenska, ktoré mapujú aktuálnu situáciu na trhu. Na metodiku prípravy a výber projektov sme sa opýtali šéfredaktora časopisu ASB Ľudovíta Petránskeho, ktorý projekty pre Almanach vyberá a zaraďuje.

Aj keď rok 2020 je poznačený turbulentným vývojom spôsobený pandémiou koronavírusu, stavať sa, našťastie, neprestalo. Pravda, viacero projektov vrátane tých najväčších muselo odložiť svoje dokončenie, zmeniť svoj investičný zámer, dokonca pozastaviť svoj obvyklý stavebno-investičný proces. Napriek tomu sa nám opäť podarilo zostaviť pestrú mozaiku toho, čo sa dokončieva, čo je rozostavané a čo sa ešte len pripravuje.

V časopise ASB, ktorého je Almanach špeciálnym vydaním, sa každý mesiac snažíme dôsledne mapovať nielen realizované projekty, ale aj tie, ktoré sú ešte len vo výstavbe alebo sú vo fáze schvaľovania príslušných inštitúcií a majú nárok na svoju realizáciu.

V prípade Almanachu sme išli trochu ďalej a predstavili sme aj projekty, ktoré sú ešte v prvotnom štádiu. Teda majú podobu ideovej architektonickej štúdie investičného zámeru, takže v následnom procese môžu nastať korekcie. Náš cieľ bol jednoznačný: predstaviť odbornej verejnosti i laickému čitateľovi všetko podstatné a zaujímavé, čo raz vyrastie okolo nás a čo má potenciál zmeniť náš životný priestor.

Možno nie všetky projekty majú požadovanú architektonickú a urbanistickú kvalitu, ale hodnoteniu sa venujeme na iných miestach časopisu ASB. Tu je našou ambíciou v rámci možností predstaviť čo najširšiu paletu stavebných projektov – od tých menších investícií (viladomy, zástavba rodinných domov) až po tie najväčšie developerské projekty, ktoré vytvárajú kompaktné mestské štvrte. Samozrejme, nezabudli sme ani na výsledky niektorých architektonických súťaží, ktoré by mohli zmeniť Bratislavu a Slovensko.

Projekty v Bratislave – ako rastie mesto

Projekty v hlavnom meste SR sme aj v tomto Almanachu rozdelili na základe hlavnej typológie: na rezidenčné, multifunkčné, administratívne, občianske a športové, pridali sme aj investičné zámery.

Ako princíp ich zadelenia sme si vybrali jednotlivé bratislavské mestské štvrte, a tak sme pri prezentácii začínali v Starom Meste a pokračovali do Ružinova, Nového Mesta, Rače, Vrakune, Podunajských Biskupíc, prešli na pravý breh Dunaja do Petržalky a Jaroviec a skončili sme v západnej časti mesta – v Karlovej Vsi, Dúbravke, Lamači, Devínskej Novej Vsi a Záhorskej Bystrici. Aj preto sa v jednotlivých mestských častiach vedľa seba ocitajú rôzne stavebné typológie – jednoducho tak, ako rastie mesto.

Snažili sme sa však, aby zoskupenie projektov malo svoju logiku – t. j., keď prezentujeme projekty v tzv. downtowne, dávali sme do súvisu projekty jednotlivých developerov na danom území, a keď sme následne prechádzali do Ružinova a ďalej, tak sme hľadali „brány“ a iné súvislosti medzi mestskými časťami.

V niektorých prípadoch sme vybrali aj širší pohľad na riešené územie, aby bolo zreteľné, čo tam v budúcnosti vyrastie a ako sa to potom v praxi „rozmieňa na drobné“.

Projekty Slovensko – od západu na východ

Druhou homogénnou časťou pripravovaných a rozostavaných projektov na Slovensku je ich mapovanie v mimobratislavskom priestore. Pri ich prezentácii sme si vybral západo-východnú os, čiže sme začali na Záhorí a skončili v Košickom a Prešovskom kraji. Opäť sme predstavovali projekty v ich základných typológiách, ako aj v Bratislave a snažili sa o čo najširší záber projektov v ich investičnom objeme.

Áno, desať rodinných domov sa značne odlišuje od štadióna alebo nákupného centra, ale všetky projekty spájajú rozhodujúce fenomény: ľudská mierka a adekvátna funkcia. Inými slovami, platí to veľakrát opakované, že v stavebníctve či architektúre neexistuje malé zadanie.

Samozrejme, uvedomujeme si aj nevyčerpanosť témy v danom rozsahu, ale princíp tvorby časopisu ASB a jeho špeciálov je aj v tom, že kontinuálne nadväzujú na to predošlé a predstavujú veci v súvislostiach.

Viac ako 200 slovenských projektov nájdete v ASB ALMANACH 2020.