Puerta América – brána do sveta otvorená
V oblasti hotelov sa počas uplynulého roka v architektonickej obci pravdepodobne najviac spomína Hotel Puerta America v Madride. Je to ojedinelý projekt považovaný za veľký španielsky experiment dizajnového hotela. Okrem iného je zaujímavý už tým, že sa na ňom autorsky podieľalo devätnásť svetových osobností z oblasti architektúry, medzi ktorými žiarili Zaha Hadid, Jean Nouvel či Ron Arad.
Vlastná podoba hotela Puerta América, navrhnutá architektonickým štúdiom SGA Estudio, v čele ktorého stojí Felipe Sáez de Gordoa, by sa mohla na prvý pohľad javiť fádne. Štrnásťposchodová budova pripomína 150° uhlom zvierajúcim dve hotelové krídla otvorenú knihu. Dva cylindrické útvary v prízemí upozorňujú na hlavný vstup z bulváru Avenida de América a na zadný vstup z triedy Corazón de Maria. Tu sa skrývajú kongresové sály a parkoviská, ktoré sa terasami otvárajú do okolitého terénu. Po fasáde v konvexnom „chrbte“ jazdí päť presklených výťahov ústiacich v každom poschodí do lobby, nad ktorými sa vznáša tvarovo i farebne výrazná markíza. Na jej úrovni sa nachádza penthouse s odpočinkovou terasou, barom, telocvičňou a bazénom.
Experimenty s materiálmi i priestorom
V hoteli sa, samozrejme, objavili aj experimenty s inými materiálmi, napríklad s oceľovým plechom (Eva Castro a Holger Kehne), akrylátovými doskami (Richard Gluckman) i tradičnými prírodnými materiálmi, ako sú drevo, keramika, žula, koža, textílie atď. (Norman Foster, Victorio&Lucchino, Mark Newson, Arata Isozaki, John Pawson, Javier Mariscal a Fernando Salas).
Spoločné priestory
Priľahlý bar ponúka originálny barový pult z jedného kusa mramoru, ktorý meria 8,25 m. Váži 6 ton, preto musel byť neopracovaný kváder usadený na miesto ešte pred tým, než sa dokončila fasáda domu. Bez zásahu dizajnérov neostali ani podzemné garáže, navrhnuté štúdiom Teresy Sapey. Sú plné svetla a optimistických farieb. Steny „zdobia“ veľkoplošné grafiky s motívmi básne Paula Éluarda Liberté (Sloboda).
Reštauráciu Lágrimas Negras (Čierne slzy) navrhol v duchu španielskej kultúry Francúz Christian Liagre, ktorý do nej koncentroval prvky Andalúzie, Galície a Katalánska. Fascinujúci je presvetlený, jemne tvarovaný barový pult z LG Hi-Macsu, ktorého dekor korešponduje s koženými závesmi, v ktorých je vyrazený podobný dekor. Náročné ornamenty na veľkoplošných zakrivených doskách z tohto materiálu s hrúbkou 6 mm boli vyfrézované do transparentných čipiek s hĺbkou len 2 mm. Podobných príkladov nekonvenčného spracovania materiálov sa však v tomto hoteli nájde nepreberné množstvo.
„Pokožka na lešení“ od Jeana Nouvela
Nielen Jean Nouvel umiestnil kúpeľňu z LG Hi-Macsu do centra dispozície. Na jeho poschodí je táto kúpeľňa prepojená s izbou presklenými posuvnými stenami s transparentnými veľkoplošnými fotografiami. |
Medzi vybranými svetovými špičkami nechýbal ani sir Norman Foster a jeho ateliér. |
Hotel po roku prevádzky
V septembri 2006 oslávil hotel prvé výročie svojej existencie. Ukázalo sa, že niektoré experimentálne riešenia alebo materiály neboli pre rušnú hotelovú prevádzku vhodné. Niektoré sa v prevádzkovo rušných miestach znečistili natoľko, že ich nemožno vyčistiť (biele podlahy a sedacie prvky potiahnuté plastom, kovové steny a podlahy), iné nevydržali zvedavé návštevnícke „dotyky“ (porezané alebo potrhané plastové stropy a steny), niektoré nevhodne zvolené materiály popraskali (napr. niektoré umývadlá). Materiál LG Hi-Macs, s ktorým sa robili najväčšie experimenty, však zatiaľ všetkým náporom odoláva bez úhony.
Lenka Žižková
Foto: www.rosskopf-partner.com, www.diephotodesigner.de, autorka a archív