Rekonštrukcia a dostavba knižnice
V roku 1911 bola chebskej verejnosti odovzdaná do užívania budova novej knižnice, ktorú v secesnom štýle navrhol architekt Max Loos z Teplíc. V súčasnosti sa pripravuje projekt na jej rekonštrukciu a dostavbu.
Podobne ako väčšina významných verejných stavieb z prelomu 19. a 20. storočia bola aj knižnica umiestnená do pásu po bývalej mestskej fortifikácii, v tesnom kontakte s mestskými hradbami. Spolu s budovami divadla, škôl a mestských úradov definuje kultúrno-spoločenskú funkciu prstenca okolo historického jadra. Vyše sto rokov po otvorení je zrejmé, že knižnica morálne a funkčne starne.
Citlivý zásah do histórie
Zachovanie miesta je z pohľadu kontextu a historickej tradície zásadný. Nedá sa totiž ignorovať fakt, že knižnica bola súkromným darom podnikateľa Dominika Krezingera obyvateľom mesta Cheba v kontexte historického jadra si vydobyla výnimočné miesto. Nedalo sa teda uvažovať o inom mieste ani inom objekte.
Autori projektu z ateliéru A69 Architekti koncipovali rekonštrukciu a prístavbu knižnice ako citlivý zásah do historického prostredia, ktorý bude udržiavať a rozvíjať obraz tejto inštitúcie v kontexte mesta. Projekt úprav chebskej knižnice získal už vo fáze štúdie náklonnosť a súhlasný postoj verejnosti. Autori v súčasnosti rokujú s mestom Cheb o vypracovaní projektu na územné rozhodnutie.
Návrh modernizácie a rozšírenia prevádzky knižnice vychádza z niekoľkých zásad. Prístavba nemá konkurovať historickej budove, ale ju v prospech autenticity posilniť. Úpravy knižnice by mali zachovať a posilniť aj pás hradieb ako jasnú a čitateľnú kontúru historického mesta.
Knižnicu treba morálne modernizovať, umožniť naplnenie súčasnej predstavy o jej fungovaní, zväčšiť kapacitu na prírastky kníh, umožniť rozvíjať sprievodný spoločenský a vedecký program a taktiež sprístupniť objekt z hľadiska bezbariérovosti. Modernizácia by mala naplno využiť potenciál miesta na dokomponovanie zeleného parkánového pásu a jeho zapojenia do celomestského systému zelene. Vďaka novým úpravám knižnice by mali byť sprístupnené taktiež predchádzajúce intímne mestské priestory.
Schovaná knižnica
Zásadným problémom bolo umiestnenie kapacitne najnáročnejšieho voľného výberu kníh s celkovým počtom stotisíc zväzkov. Je zrejmé, že tento priestor sa nedá realizovať v objeme súčasnej budovy. Požiadavka na voľný výber a bezbariérovosť všetkých častí sa dá zrealizovať iba v prístavbe. Nový návrh umiestnil prístavbu knižnice do línie bývalej hradnej priekopy, ktorý je dnes z väčšej časti zasypaný navážkou.
Po jej čiastočnom odstránení možno objem prisadiť do línie južnej časti priekopy pozdĺž ulice Obrněné brigády, prístavbu realizovať ako ustúpenú z hlavných pohľadov a zároveň revitalizovať parkánové hradby priekopy. Vizuálne skrytý objem prístavby sa prejaví v rovine verejného priestoru iba motívom rozšíreného chodníka ulice Obrněné brigády do podoby postupne sa zvyšujúcej rampy, ktorá zaisťuje bezbariérový prístup a otvára knižnicu do adekvátneho verejného priestoru.
PRÍSTAVBA KNIŽNICE V CHEBE
Miesto: Cheb
Architekt: A69 Architekti
Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
Investor: Mesto Cheb
Spolupráca: Jitka Macáková, Zuzana Urbancová, David Poloch
CHEB
TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ,
VIZUALIZÁCIE: A69 ARCHITEKTI
Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2016.