image 63665 25 v1
Galéria(5)

Rekonštrukcia do pasívneho štandardu

Partneri sekcie:

Starších domov a bytov je u nás a v Českej republike mnoho a väčšina z nich spadá podľa noriem do kategórie „nevyhovujúce až mimoriadne nehospodárne“. Tieto budovy teplo skôr vyžarujú, než by ním šetrili, a tak väčšinu čaká v dohľadnom čase komplexná rekonštrukcia.

Pasivni dum Rekonstrukce 4
Pasivni dum Rekonstrukce 1
Pasivni dum Rekonstrukce 2
Pasivni dum Rekonstrukce 3

Skúsenosti z novostavieb v pasívnom štandarde by mali jednoznačne viesť k rekonštrukciám zlepšujúcim energetické vlastnosti starších budov. V zahraničí sa v tejto súvislosti hovorí o faktore 10, teda o desatinovej spotrebe energie po renovácii budov do pasívneho štandardu. Pri starších budovách sa spotreba tepla na vykurovanie pohybuje medzi 150 až 250 kWh/(m2 . a), v prípade objektov postavených po roku 2002 je to medzi 80 až 140 kWh/(m2 . a). Rekonštruované objekty v pasívnom štandarde by mali mať spotrebu tepla na vykurovanie menšiu než 25 kWh/(m2 . a). V porovnaní s pôvodným stavom by sa teda usporilo 80 až 90 %.


Ak odporúčame rekonštruovať staršie objekty, je potrebné upozorniť na to, že na rozdiel od novostavieb so sebou zvyčajne prinášajú mnoho nečakaných problémov. Preto je dôležité prvotné posúdenie, ktoré eliminuje maximum nepredvídaných situácií a pomôže pri spracovaní kvalitného návrhu rekonštrukcie. Ak by sa totiž nevykonala správne, pre objekt by to znamenalo ujmu na desiatky rokov, čo je obdobie životného cyklu, na ktorý sa prvky a zmeny navrhujú. Počas tohto obdobia často nie je možné tieto prvky z finančných ani z morálnych dôvodov opätovne vylepšovať.

Napríklad zateplenie domu polystyrénom v hrúbke 10 cm, a to v čase, keď je známe, že ani 20-centimetrová izolácia nie je zbytočnosť, na dlhý čas zabráni radikálnemu vylepšeniu hospodárnosti celého objektu.  

Ako teda postupovať? Domy zo 70. až 90. rokov disponujú množstvom prvkov, ktoré sú funkčne v poriadku, ale z energetického hľadiska už nevyhovujú. Domy z ešte starších čias však potrebujú už generálnu opravu. V oboch prípadoch je jednoduchšie a predovšetkým vhodnejšie zvoliť pri rekonštrukcii radikálnejšie riešenie.

Polovičné riešenia môžu totiž pri náraste cien energie objekt značne znevýhodniť. Presadenie zásadných zmien si však často vyžaduje zdĺhavé rokovanie s vlastníkmi bytov, ktorí sa zameriavajú len na najnižšiu možnú cenu. Tu sa uplatnia správna argumentácia, jednoznačné vysvetlenie prínosu a inšpirácia vydarenými príkladmi. Výsledkom je potom dlhoročná spokojnosť užívateľov objektu.


(uca)