sng 2023 matejhakar© M2A0641 2048x1366

Rekonštrukcia galérie vznikla nielen vďaka, ale často aj proti ministerstvu kultúry, znejú hlasy z SNG po odvolaní Alexandry Kusej

Partneri sekcie:

Slovenská národná galéria je fenomén. A to nielen v oblasti kultúry, ale aj v kontexte architektúry. Stala sa oázou umenia pre všetky generácie ľudí a od svojho znovuotvorenia roku 2022 sa teší obrovskému záujmu širokej verejnosti. O tieto prívlastky sa veľkou mierou zaslúžila aj generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá, ktorú pred 2 dňami odvolalo Ministerstvo kultúry SR. Stalo sa tak krátko po odvolaní Mateja Drličku z postu riaditeľa SND.

Je to už 20 mesiacov, od kedy SNG otvorila svoje brány pre návštevníkov po siahodlhej generálnej rekonštrukcii. Slovenská národná galéria sa stala vyhľadávanou inštitúciou, čo sa ukázalo už v deň otvorenia – 11. decembra 2022. Ľudia stáli v radoch, aby sa dostali dnu, pričom galériu v tento deň navštívilo až 4 000 ľudí.

Rekonštrukciu zrealizovala renomovaná kancelária Architekti BKPŠ – Kusý, Paňák, ktorí majú za sebou mnohé významné realizácie ako novú budovu Slovenského národného divadla či objekt Národnej banky Slovenska. Bratislava, ako aj celé Slovensko, tak konečne získalo galériu medzinárodného štandardu.

Za tento čas SNG potvrdila pozíciu kultúrnej špičky. Za rok 2023, počas testovacieho režimu, ju navštívilo až 134 685 ľudí. V marci roku 2024 nabehla na plnú prevádzku a výstavami zaplnila všetky svoje priestory. Čo je dôležité, získala aj niekoľko domácich či zahraničných ocenení, vrátane ceny za architektúru CE ZA AR či nomináciu na Európsku cenu za architektúru EU Mies Award 2024, kde sa prebojovala medzi 40 najlepších európskych stavieb.

1B9A3968
Pohľad na zrekonštruované nádvorie SNG | Zdroj: Miro Pochyba

Pevnou súčasťou Slovenskej národnej galérie, na poste generálnej riaditeľky, je od roku 2010 aj Alexandra Kusá. Po 14 rokoch úspechoch a výziev sa jej pôsobenie na tejto pozícii k dňu 7.8.2024 skončilo, pretože ju odvolalo Ministerstvo kultúry SR, ktoré tak spravilo deň po odvolaní riaditeľa Slovenského národného divadla, Mateja Drličku.

V tomto kontexte zorganizovala SNG tlačovú konferenciu na nádvorí galérie, kde sa Alexandra Kusá vyjadrila k svojmu odvolaniu. „Človeku sa trochu aj uľaví, ale potom zistíte, že v tom vôbec nie ste sami. Začnete myslieť na svojich kolegov a na všetku prácu. A mňa uráža, že sa niekto takto vyjadruje o práci toľkých ľudí v divadle či galérii. Musím sa priznať, že mňa to urazilo,” zneli prvé slová Alexandry Kusej.

K priebehu odovzdania odvolacieho dekrétu povedala s nadhľadom: „Prečítala som si včera noviny, takže som si pripravila župan.” Bývalá riaditeľka SNG tým reagovala na odvolanie Mateja Drličku, ktorý si odvolací dekrét preberal doma v župane. U Alexandry Kusej však tento úkon prebehol inak. „Prišli za mnou kolegovia z ministerstva kultúry do práce. Dostala som kyticu a poďakovanie za svoju prácu,” povedala.

„Môj pracovný pomer, ako som si prečítala v dekréte, nezaniká. Rátala som si to a pracujem v Slovenskej národnej galérii 25 rokov. Neviem si svoj život bez nej predstaviť. Zatiaľ teda zostávam ako kurátorka a uvidíme, či krízový manažér ohodnotí moju kurátorskú prácu ako dostatočne prínosnú pre túto inštitúciu,” narážala odvolaná riaditeľka SNG na svojho nástupcu, ktorým sa stal Anton Bittner.

DSC08753 2
Alexandra Kusá, bývalá riaditeľka Slovenskej národnej galérie | Zdroj: Jakub Gulyás

K dôvodom odvolania, medzi ktoré patrí konflikt záujmov, neefektívne hospodárenie s verejnými financiami, manažérske zlyhania či údajná ignorácia škály slovenských umelcov, Alexandra Kusá uviedla: „Keďže neefektívne využívame naše priestory, rozhodli sme sa sprístupniť počas nasledujúcich dní SNG zadarmo.” Podľa informácií redakcie ASB bolo novým riaditeľom toto rozhodnutie zrušené a nariadené opäť vyberať vstupné.

„Vždy, keď sa pýtajú na dôvody, tak si ich musia vymyslieť. Je to vždy taká zlôžka klamstiev a poloprávd. Mne žiadne dôvody tlmočené neboli a nečítala som žiadne dôvody. Myslím si ale, že my nie sme kompatibilný a to bol ten hlavný dôvod. To, že teraz bude chcieť niekto opľuť rekonštrukciu, kolegov, všetku tú prácu čo sme urobili… tak to chodí. Sme na to pripravení, ale je mi to ľúto,” skonštatovala.

Bývalá riaditeľka ďalej priznala, že ministerstvo kultúry nezasahovalo do práce Slovenskej národnej galérie. „To by som klamala. Pracovali sme normálne, ale cítili sme spoločenský tlak. Martina Šimkovičová navštívila priestory SNG na začiatku svojho mandátu. Pozreli sme si priestory, bola to úplne bežná návšteva politického predstaviteľa, o niektoré veci sa zaujímala, o niektoré nie,” dodala Kusá.

Na otázku, či plánuje SNG výstražný štrajk, odpovedala „Nechajte sa prekvapiť.” V tomto kontexte možno očakávať, že sa v blízkej budúcnosti podobné kroky udejú, čo pred pár dňami naznačil aj odvolaný riaditeľ Slovenského národného divadla, Matej Drlička.

snd drlicka 720x1000 web aktualita rozkliknuta snd 2
Matej Drlička, bývalý riaditeľ Slovenského národného divadla | Zdroj: SND

Ten sa rovnako zúčastnil tlačovej konferencie. „Podpisujem všetko, čo povedala Alexandra Kusá a chcem ísť ešte o kúsok ďalej. Chcel by som, aby sme nazývali veci správnymi výrazmi. To, čo sledujeme uplynulé mesiace, nie je odvolávanie riaditeľov, to je kultúrna vojna. Ministerka Šimkovičová a jej ideológ Machala vyhlásili vojnu kultúre a umeniu,” vyhlásil bývalý riaditeľ SND.

„Všetky odvolávania a všetky zmeny v inštitúciách sú nepodložené racionálnymi argumentami. Je to len ťaženie dvoch odbrzdených vagónov, ktorí valcujú všetko, čo im stojí v ceste,” pokračoval asertívne Drlička, podľa ktorého tieto zmeny nerobí rezort kultúry. „Ministerstvo kultúry zamestnáva obrovský počet kvalifikovaných, inteligentných, pracovitých ľudí, ktorí s veľkou nevôľou pracujú pod týmito dvoma šialencami, ktorí likvidujú všetko, čo oni dlhé roky budovali,” hovorí.

„Pomenujme to pravými menami. Kultúru a umenie likviduje Martina Šimkovičová, moderátorka konšpiračnej televízie Slovan bez akejkoľvek kvalifikácie viesť rezort a Lukáš Machala, podporovateľ teórií o plochej zemi. Prosím vás, týchto dvoch ľudí sa nemôžeme predsa zľaknúť,” pokračoval vo svojich vyjadreniach Matej Drlička.

Následne adresoval výzvu kultúrnym inštitúciám, či už dotovaným štátom alebo nie, aby sa postavili za kultúru a umenie, pričom dodal: „Nerobme si ilúzie, ŠTB a Gestapo sú späť.” Druhá výzva smerovala k politikom koaličných strán, aby iniciovali výmenu ministerky kultúry.

Tlačovej konferencie sa zúčastnili odbory, ale aj kurátorka SNG, Katarína Bajcúrová, ktorá v galérii pracuje 30 rokov. Vo svojom vyjadrení podporila Alexandru Kusú, Mateja Drličku a zároveň vyslovila zaujímavú myšlienku: „Rekonštrukcia vznikla nielen vďaka ministerstvu kultúry, ale veľmi často aj proti ministerstvu kultúry a proti mnohým ľuďom, ktorí tam boli, pretože vieme, ako nám hádzali polená pod nohy.”

NÁZOR AUTORA ČLÁNKU

Situácia je vážna

SNG prišla o generálnu riaditeľku, ktorá sa výrazne zaslúžila o rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie. Jej odvolanie je hrubou chybou, ktorú urobilo ministerstvo kultúry aj v prípade odvolania Mateja Drličku či riaditeľky Bibiany Zuzany Liptákovej, ktorú nahradila kamarátka ministerky z Kittsee. Tieto neodborné, impulzívne a pomstychtivé rozhodnutia sú odrazom nevedomosti a nevzdelanosti Martiny Šimkovičovej.

Situácia je taká vážna, že za 2 hodiny od ohlásenia tlačovej konferencie prišla na nádvorie SNG vyše stovka hercov, umelcov, ale aj verejnosť. Ako dlho ešte bude táto mizéria pokračovať, dnes nemožno predpokladať. Isté však je, že to nebude navždy a súčasné figúrky na čele rezortu kultúry budú v istom momente minulosťou. Nám ostáva veriť, že škody, ktoré napáchajú, sa budú dať napraviť a riaditeľov týchto inštitúcií sa podarí vrátiť späť na svoje miesta.