Rekonštrukcia historického Solivaru
Historická budova Skladu soli v Solivare, ktorý je mestskou časťou mesta Prešov, sa dočká rekonštrukcie. Objekt Skladu soli, ktorý v roku 1986 vyhorel, čaká na prestavbu, po ktorej tu vzniknú priestory pre múzeum a kultúrne a spoločenské akcie. Objekt je národnou kultúrnou pamiatkou zo 17. storočia a patrí pod Slovenské technické múzeum v Košiciach. Múzeum má na rekonštrukciu budovy Skladu soli hotový projekt, stavebné povolenie a na investičné náklady schválený nenávratný finančný príspevok z regionálneho operačného programu.
SituáciaObjekt je umiestnený na rovinatom pozemku ako súčasť solitérnej zástavby areálu pôvodných historických Solivarov a južného bloku centra tejto historickej zástavby, pričom prístup na pozemok je jednak zo Solivarskej ulice, jednak z námestia pred objektom.
„Rekonštruovaný objekt je tvarovaný do tvaru písmena U s vytvorením polootvoreného átria južným smerom,“ hovorí autor projektu Ing. arch. Ján Katuščák. „Vstup do objektu pre návštevníkov je zo západnej strany, popod vežu a cez otvorenú arkádu. Vstup pre zamestnancov a zásobovanie sme navrhli z východnej strany objektu. Pred severnou fasádou stavby je navrhnutá spevnená plocha vo forme námestia pre pobyt návštevníkov, oddych a relax obyvateľov mesta a okoloidúcich. Objekt je zastrešený systémom manzardových striech nad prevýšenou jednopodlažnou hmotou. Architektúru stavby akcentuje veža vo vstupnej časti objektu. Vnútorné priestory stavby sú presvetlené cez fasády a strešné štíty nad vstupmi, vikiere v pôvodnom tvare slúžia na presvetlenie podkrovného priestoru.“
Funkčné využitie
Z hľadiska využívania sa v rekonštruovanej stavbe plánuje:
- vytvorenie priestorov pre muzeálnu činnosť – prezentácia dobových postupov pri skladovaní soli
- kongresová sála pre 150 účastníkov
- vytvorenie muzeálnej predajne – predaj umeleckých a spomienkových predmetov symbolizujúcich stavby a činnosti v areáli solivarov, predaj kníh
- vytvorenie priestorov pre kultúrno-spoločenské akcie v prvom nadzemnom podlaží stavby
- vyriešenie ubytovania v štyroch dvojposteľových izbách
- stravovacia časť formou banketovou – švédskymi stolmi so zázemím
- vytvorenie hygienických priestorov pre návštevníkov a zamestnancov objektu
- vytvorenie priestorov pre technické vybavenie objektu – kotolňa, VZT
- vybudovanie technickej infraštruktúry k navrhovanej stavbe .
Rekonštruovaný objekt má v dispozícii
I. nadzemného podlažia centrálny priestor, z ktorého sa vychádza do jednotlivých priestorov. Funkcie sú kumulované do jednotlivých častí dispozície: najbližšie ku vstupu je muzeálna činnosť, v centrálnej časti kongresová činnosť a v zadnej – hospodárskej časti objektu sú stravovacie a hygienické priestory.
Samostatne je riešená ubytovacia časť so štyrmi izbami s kompletnou hygienou, dve izby sú doplnené soľnými saunami. Súčasťou bude aj rekonštruovaný krov podľa pôvodného riešenia, pričom sa zabezpečí prezentácia pôvodnej konštrukcie krovu.
NKP – Solivar Prešov – rekonštrukcia objektu Sklad soli Miesto: Prešov-Solivar Autori: Ing. arch. Ján Katuščák, Ing. Jozef Polák Investor: Slovenské technické múzeum, Košice Úžitková plocha: 1 815 m2 Začiatok rekonštrukcie: Uzavreté je verejné obstarávanie, začiatok podľa pokynov Ministerstva kultúry SR, financie z eurofondov sú odsúhlasené Dĺžka výstavby: 24 mesiacov Predpokladaná výška investícií: 1,990 mil. eur Generálny dodávateľ: Dúha, a. s., Prešov |
(pet)
Vizualizácie: Ing. Ladislav Komjáthy
Článok bol uverejnený v časopise ASB.