RenovActive – trend rekonštrukcií budúcnosti
Projekt RenovActive predstavuje inšpiratívny príklad prestavby sociálneho bývania v aktívnom štandarde neďaleko Bruselu.
Spoločnosť VELUX sa na celosvetovej úrovni angažuje v oblasti znižovania energetickej náročnosti budov. Dlhodobo upozorňuje na to, že okrem minimalizácie spotreby energie sa treba zamerať aj na dosiahnutie komfortu pre používateľov budov.
Skúma, ako možno dosiahnuť v novopostavených i rekonštruovaných budovách optimálnu energetickú účinnosť, a zároveň zaručiť vysoký komfort bývania a minimálny dosah na životné prostredie. Ide o tzv. princíp aktívnych domov.
Premyslená rekonštrukcia sa postará o kvalitnejšie a zdravšie vnútorné prostredie.
Inšpiratívny RenovActive
Projekt je dielom architektonickej kancelárie ONO architectuur v Antverpách. Hlavného architekta projektu, Jonasa Lindekensa, myšlienka projektu RenovActive hneď zaujala. „Uvedomili sme si, že práve aktívny dom vytvára lepšiu rovnováhu medzi viacerými architektonickými cieľmi a my môžeme dosiahnuť vynikajúce parametre z hľadiska spotreby energie, komfortu a kvality života bez značných obmedzení.“
Hlavnými kritériami pre projekt boli: dobrá merateľnosť, cenová dostupnosť a reprodukovateľnosť. Architekti zvolili pri svojom postupe modulárny koncept. Objekt rozdelili na sedem individuálnych prvkov. Vďaka tomu sa podarilo zladiť otázku financií s požiadavkami investora.
Hlavnými kritériami pre projekt boli: dobrá merateľnosť, cenová dostupnosť a reprodukovateľnosť. |
Sedem krokov k cenovo dostupnej udržateľnej rekonštrukcii
Výhodou modulárneho konceptu je možnosť prispôsobenia typológii akéhokoľvek bytového domu a jeho opakovateľnosť. Sedem krokov možno aplikovať v rozličnej miere v závislosti od dispozície existujúcej budovy a finančného stropu renovácie.
1. Zobytnenie podkrovia
Využitie potenciálu najvyššieho poschodia; ide o premenu nevyužitých priestorov na obytné. Pri prestavbe podkrovia sa veľká pozornosť venuje dennému svetlu. Vzniká veľkorysý priestor, do ktorého preniká množstvo prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu.
2. Väčšia plocha okien
Veľké fasádne aj strešné okná prinášajú do interiéru viac denného svetla. Vyrovnané rozloženie okien zaisťuje príjemné vnútorné prostredie plné prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu v každej miestnosti a na každom poschodí.
3. Otvorená schodisková šachta
Otvorený koncept vetrania zaisťuje distribúciu denného svetla a efektívnejšie vetranie prostredníctvom komínového efektu – ten pomáha odvádzať nahromadený vzduch cez strešné okná v hornej časti schodiska.
4. Dynamická ochrana proti slnku
Tretí plášť domu hrá dôležitú úlohu v otázke zaistenia komfortu vnútri bytu; stará sa o príjemnú teplotu počas celého dňa a všetkých ročných období. Externé tienenie, napríklad rolety, zmierňujú prehrievanie interiéru počas leta.
5. Hybridné vetranie
Hybridný vetrací systém kombinuje mechanické a prirodzené vetranie pomocou automatizácie okien a vykurovania. V lete sa na chladenie budovy využíva vetranie prostredníctvom komínového efektu. Počas zimy mechanické vetranie pomáha udržať dobrú kvalitu vzduchu v byte.
6. Kvalitnejšia obálka domu
Obálka domu sa skladá z fasádneho plášťa a z moderného systému vykurovania, ktorý optimalizuje energetické parametre a tepelný komfort v byte. Fasáda bola doplnená o dodatočnú povrchovú izoláciu, dom má novú strešnú konštrukciu a nové fasádne okná. Je vybavený podlahovým vykurovaním. Na horných poschodiach sa vykuruje modernými radiátormi.
7. Zväčšenie obytného priestoru
Zväčšenie budovy znamená viac cennej úžitkovej plochy v dome, ktorú môžu využívať jeho obyvatelia. Zväčšenie je podmienené veľkosťou pozemku a okolitého prostredia.
Predtým a potom: čo urobí kvalitná rekonštrukcia s neobývateľným priestorom.
www.velux.sk
Fotograf: Adam Mørk