Dom na brehu austrálskej rieky ponúka jednoduchý život s rešpektom k miestu, kde sa nachádza
Kancelária Breathe Architecture je v Melbourne, ale aj celej Austrálii, známym menom. Podľa ich vlastných slov ide o najoceňovanejšiu austrálsku firmu v oblasti udržateľnej architektúry a dizajnu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
“Naše projekty sú úspešné, pretože každý z nich zohľadňuje jedinečné potreby ľudí a miesta,” pokračuje charakteristika kancelárie. Tento popis presne sedí aj na realizáciu Domu na brehu rieky Edgar (Edgars Creek) v austrálskom Coburgu, predmestia Melbourne, dokončeného v roku 2019. Projekt bol zaradený do viacerých súťaží, napríklad DRIVENxDESIGN Melbourne Design Awards 2021 ocenili Dom v
kategórii Rezidenčnej architektúry prvým miestom.
Tri pavilóny
Stavba je situovaná uprostred zalesnenej oblasti, na strmom brehu rieky Edgar, s výhľadom na pieskovcové útesy a stromy eukalyptov. Cieľom architektov bolo prispôsobiť dom pozemku, nie upraviť pozemok podľa potrieb budovy. “Rešpektovanie pôvodnej krajiny a existujúcej topografie bolo pre nás skutočne dôležité.” spomína tím.
Strmý a nestabilný svah bol najnáročnejším konštrukčným aspektom projektu. Z tohto dôvodu sa architekti rozhodli rozdeliť dom na tri samostatné bloky, postavené na systéme skrutkových pilót. Každý z nich je citlivo vložený okolo existujúcich stromov a individuálne reaguje na sklon lokality.
Dom vytvára v pôdoryse tvar písmena U. Vzniknuté nádvorie uprostred je orientované na západ, smerom k rieke. V severnom bloku objektu sú vedľa seba situované denné miestnosti, kde trávia obyvatelia najviac času. Kuchyňu, špajzu s práčovňou, jedáleň a na mierne zníženom prízemi osadenú obývaciu izbu lemujú veľkorozmerné okná.
Popri spojovacej chodbe a schodisku je umiestnený druhý, menší obytný blok s kúpeľňou a pracovňou. Najjužnejšie boli navrhnuté súkromné miestnosti. Na prízemí garáž na bicykle a hlavná spálňa s balkónom a kúpeľnou, na poschodí oddychová miestnosť a ďalšie dve spálne s balkónmi.
“Chrbticou” stavby je otvorená chodba, chránená tieniacimi lamelami, ktorá všetky priestory prepája. Pomáha vetrať interiér domu a filtruje svetlo, ktoré sa mení v závislosti od počasia a ročných období. “Niekedy je vlhko a hmla a chodba vonia ako les, inokedy vrhajú lamely do interiéru ostré, dramatické tiene,” opisuje štúdio.
Navrhnutý s ohľadom na udržateľnosť
Dom tvorí prelínajúca sa séria vnútorných a vonkajších, svetlých a tmavých priestorov. Pri výbere materiálov do interiéru, ale aj na fasádu objektu, architekti uprednostnili etiku pred estetikou. “Menej aplikovaných povrchových úprav, robustnejšie materiály a efektívnejšia konštrukcia – v konečnom dôsledku s cieľom stavať menej a dávať viac,” vysvetľujú svoj prístup k udržateľnosti.
Hlavné materiály, použité pri výstavbe, pochádzajú ideálne z miestnych zdrojov, sú recyklované, recyklovateľné a zbavené nadbytočných náterov. Podlaha v obývačke je z kameňa, zvyšok domu pokrývajú opakovane použité dosky z tasmánskeho duba.
Namiesto kachličiek sú mokré plochy obložené nespracovaným eukalyptovým drevom. Kde to bolo možné nahradili vodovodné batérie ohýbané medené rúry s mosadzným kohútikom, vytvorené na mieru zo zvyšných kusov. Pracovná doska v kuchyni slúžila pôvodne ako lavica.
Exteriérom objekt reaguje na miestne buše. Južná, kamenná fasáda, pripomína pieskovcové skaly rieky Edgar. V reakcii na okolité stromy sú zvyšné strany domu obložené doskami eukalyptového dreva.
Vzájomné porozumenie s majiteľmi
Majitelia boli odhodlaní vytvoriť rezidenciu, ktorá by mala “fyzické aj duchovné spojenie s krajinou,” čo sa zhodovalo s presvedčením a skúsenosťami kancelárie Breathe Architecture. “Klienti sú skromní, s rovnako skromným prístupom k životu. Od začiatku projektu zdieľali naše hodnoty týkajúce sa udržateľnosti,” objasňujú architekti.
Súčasťou stavby sú aj dve podzemné nádrže na dažďovú vodu, každá s objemom 5000 l. Elektrické tepelné čerpadlo, zabezpečenie pre hydronické vykurovanie a strešné solárne panely s akumulátorom zaručujú, že dom je v prevádzke bez využitia fosílnych palív. Dvojité okná a zdvižno-posuvné dvere dopĺňajú pasívnu solárnu orientáciu domu a udržujú jeho vnútornú teplotnú stabilitu.
Dom na brehu rieky Edgar je pokojné útočisko, ktoré je textúrne, jednoduché a poctivé v prístupe ku kontextu a materiálnosti, s minimálnym vplyvom na prírodu.
Dom na brehu rieky Edgar
Autor: Breathe Architecture
Architektonický tím: Madeline Sewall, Jeremy McLeod, Sarah Mealy, Fairley Batch
Dizajnér: Jeremy McLeod
Lokalita: mesto Coburg, Viktória, Austrália
Klient: súkromný
Rozloha: 275 m2
Rok: 2019
Fotografie: Tom Ross