Vo francúzskom brownfielde dominuje udržateľný materiál, celá rezidenčná štvrť je z dreva
Jedným z hlavných rečníkov 18. ročníka Salóna drevostavieb, festivalu súčasnej drevenej architektúry, ktorý sa uskutoční v apríli a v máji 2023, bude renomovaný rakúsky architekt Helmut Dietrich, jeden zo zakladateľov Dietrich | Untertrifaller Architekten. Ich aktuálny projekt La Cartoucherie vo francúzskom Toulouse ukazuje, že z dreva možno stavať nielen viacposchodové budovy, ale dokonca celé štvrte.
Projekt v bývalom priemyselnom areáli sa skladá z bytov, obchodov a hotelu. Dominantná časť (72 %) je postavená z dreva, ktoré je vo Francúzsku čoraz žiadanejšie.
Práve obľúbenosť dreva ako udržateľného materiálu je v západných krajinách téma, o ktorej príde Helmut Dietrich 19. apríla 2023 prednášať a diskutovať s nórskym architektom Reiulfom Ramstadom do priestorov pražského CAMP-u, kde sa uskutoční úvodný galavečer Salóna drevostavieb.
Územný plán rozdeľuje plochu s rozlohou 13-tisíc štvorcových metrov na dve časti: 10-poschodová hotelová veža zvýrazňuje rušné námestie Place des Halles na východe, 2-poschodové obytné budovy sú umiestnené na pokojnejšej západnej strane. Všetky budovy sú prepojené spoločným trávnatým povrchom, na ktorom sa nachádzajú obchody a verejné zázemie.
Hotel je postavený z prefabrikovaných drevených modulov, podlahy a steny obytných budov sú z prefabrikovaných drevených plošných prvkov. Táto konštrukcia má nielen pozitívny vplyv na spotrebu energie a vnútornú klímu, ale aj skracuje obdobie výstavby, a tým i náklady a možnú chybovosť na stavbe. V hotelovej hale, na fasádach, stropoch a balkónoch navodzuje drevo vizuálnu atmosféru a pocit útulnosti.
Obytná štvrť La Cartoucherie ukazuje, že drevo je vynikajúcim stavebným materiálom nielen vďaka svojim ekologicky udržateľným vlastnostiam a pozitívnemu vplyvu na kvalitu bývania, ale aj vďaka svojej cenovej dostupnosti a konštrukčným vlastnostiam v rozsiahlych mestských stavbách.
Drevo = ekonomika
Projekt odráža premenu vo vnímaní dreva posledných niekoľkých rokov, a to tak z hľadiska stavebného využitia, ako aj z hľadiska ekonomického.
Nad prvým poschodím, kde sa pracuje aj s inými materiálmi, bude celá nosná konštrukcia z dreva. Toto úsporné riešenie dokazuje, že spoluprácou medzi projektovým managementom a zadávateľom je možné realizovať architektonický program na mieru.
Hotel z drevených prefabrikovaných modulov (priestorová prefabrikácia) a vo výrobe vopred vyrobených stien a stropov (plošná prefabrikácia) umožní dosiahnuť mimoriadne konštrukčné a tepelnotechnické vlastnosti. Optimalizácia vyplývajúca z úsporného návrhu a obmedzenia zbytočných nákladov vytvorí jedinečnú konštrukciu, ktorá umožňuje dosiahnuť pozoruhodne nízke náklady na výstavbu nielen svojou rýchlosťou vyhotovenia.
V uliciach a stavbách samotných sa objavuje čoraz viac dreva, ktoré ponúka úplne iný komfort bývania. Tento projekt, ktorý je z 72 % vytvorený z dreva, zapája do hry, okrem pri architektúre bežného zraku, prekvapivo aj čuch a hmat. Ponúka pocit prírodného a hrejivého prostredia. Atmosféra v interiéri vyvoláva terapeutický zážitok a navodzuje stav pohody.
Akustické požiadavky a snaha zachovať obnažené drevo na strope viedli k realizácii liatych podláh. Betón umožňuje podlahové vykurovanie, ktoré je napojené na centrálnu tepelnú sieť a nové ekologické štvrte. Zároveň je podlahové vykurovanie veľmi hospodárne a ponúka úsporu miesta a väčší komfort vďaka rozptýleniu a prestupu tepla.
Drevené priečky sú pripravené tak, aby v strednodobom alebo dlhodobom horizonte mohli slúžiť aj ako priechody a umožňovali skutočnú multifunkčnosť vnútorných dispozícií. Toto riešenie je už zapracované aj v ďalších podobných projektoch, ktoré štúdio práve realizuje. Bude ho ďalej rozvíjať riešením aj s použitím stĺpov a trámov, kedykoľvek to bude možné, aby sa maximalizovali možnosti ďalšieho funkčného využitia.