Robotický balet s oceľovými plechmi
Viete, kto je najväčším odberateľom valcovaných oceľových plechov v Nemecku? Samozrejme, automobilový priemysel. Iste, to nebola ťažká otázka. A kto je na druhom mieste? To už by ste asi neuhádli. Je to firma Kaldewei, najväčší výrobca oceľových smaltovaných vaní a sprchovacích vaničiek v Európe.
Koniec liatinových vaníEšte v polovici minulého storočia by ste vo väčšine kúpeľní márne hľadali inú než liatinovú vaňu. To, že sú dnes už minulosťou, je z veľkej časti dôsledkom inovácií nemeckej firmy Kaldewei.
V roku 1918 založil Franz Kaldewei v mestečku Ahlen vo Vestfálsku manufaktúru na výrobu kotlíkov, aké v tom čase nemohli chýbať v žiadnej kuchyni. V roku 1934 rozšíril výrobu o prvé samostatne stojace oceľové vane – v tom čase ich ešte zvárali z viacerých kusov. V roku 1956 zaradila firma do svojho výrobného programu aj smaltované sprchovacie vaničky. O rok neskôr spôsobili inžinieri spoločnosti Kaldewei vo svojom odbore ozajstný rozruch: vyrobili prvú vaňu bez švov, z jediného kusa oceľového plechu, a v roku 1958 spustila firma do prevádzky prvú linku na lisovanie oceľových vaní na svete. V priebehu jediného desaťročia potom vane zo smaltovanej ocele značky Kaldewei vytlačili z čelnej pozície na nemeckom trhu dovtedy dominantné liatinové vane. Dôvody boli v zásade dva – hrúbka 3,5 mm, ktorá sa stala značkou ich kvality, a 30-ročná záruka, ktorú si firma mohla dovoliť vďaka mimoriadne odolnému smaltovanému povrchu.
Made in Germany
Celý proces výroby smaltovaných vaní a sprchovacích vaničiek sa začína oceľovým plechom hrubým 2,9 mm – vzhľadom na obrovskú spotrebu vedie do areálu firmy dokonca osobitná železničná trať, po ktorej sa vagóny s plechmi dopravia takmer až do výrobnej haly. Z tohto materiálu sa za studena pod extrémne vysokým tlakom lisuje základný tvar produktu. Závod Kaldewei pritom patrí k najmodernejším na svete a veľká časť výroby je automatizovaná – robotické ramená, pohybujúce sa s priam neuveriteľnou gráciou, plynule presúvajú produkt v súlade s výrobnými krokmi – od hladkého plechu cez formovanie v hydraulickom lise až po konečnú formu so všetkými otvormi a prípravkami potrebnými na jeho upevnenie. Linku opúšťa každých 12 sekúnd jedna oceľová vaňa alebo sprchovacia vanička. Automatizácia pritom prináša nielen obrovskú produktivitu, ale aj potrebnú presnosť výroby.
Keďže ide o ťažkú strojárenskú výrobu, ktorá je technicky náročná a nákladná – napríklad jedna lisovacia forma stojí v priemere 400 000 eur – je logické, že sa vypláca pri naozaj hromadnej produkcii (forma vydrží asi 100 000 použití). Príjemným dôsledkom tejto skutočnosti je, že firma Kaldewei nepresunula výrobu za hranice, ale všetky produkty sa vyrábajú v jedinom závode v Ahlene. Nemecká značka tak ostáva skutočne Made in Germany, čo dnes už, žiaľ, v iných odvetviach nebýva pravidlom.
Neuveriteľný smalt
Spoločnosť Kaldewei stavila už takmer pred 80 rokmi na vane a sprchovacie vaničky s povrchom zo smaltu, materiálu, ktorý vzniká z prírodných surovín a vo výsledku dosahuje priam bezkonkurenčné vlastnosti. Ako jediná v tomto odvetví si pritom smalt vyrába vo vlastnej réžii – podľa receptúry utajovanej rovnako ako recept na Coca-Colu. Podobné suroviny, aké sa používajú aj pri výrobe skla, sa nanesú na oceľový základ a roztavia. Pri teplote viac ako 850 °C vznikne sklovitý povlak, ktorý vytvorí s kovom spojenie na molekulárnej báze – smaltovanú oceľ.
Lesklý hladký smalt je pritom nielen estetický, ale aj hygienický, praktický a odolný. Právom sa považuje za jeden z najpríjemnejších povrchov zariaďovacích predmetov v kúpeľni. Na povrchu bez pórov a s tvrdosťou skla (podľa Mohsovej stupnice má smalt tvrdosť 7) sa neusádzajú nečistoty či mikroorganizmy a pri bežnom používaní na ňom nevznikajú ani najmenšie škrabance. Navyše, ľahko sa udržiava – stačí mäkká vlhká handra a leskne sa ako nový.
Podstatná je hrúbka
Zabudnite na socialistické vane s odpraskanými kúskami smaltu a drsným nevyčistiteľným povrchom.
Okrem zloženia smaltu je receptom firmy Kaldewei na úspech pomer hrúbky ocele a smaltu na jej povrchu – oceľový plech by mal byť dostatočne hrubý, aby sa pri zaťažení deformoval len minimálne, naopak, vrstva smaltu čo najtenšia, aby si zachovala čo najväčšiu pružnosť (podobnú, aká je typická pre sklené vlákna), a dokázala tak prípadným deformáciám odolať bez poškodenia.
Aby sa dosiahla rovnomerná vrstva v potrebnej minimálnej hrúbke, nanášajú smalt vo výrobnej hale Kaldewei mimoriadne presné, počítačom riadené roboty. Povrchová vrstva sa potom spája s oceľovým podkladom v najväčších vypaľovacích peciach na svete na materiál s výslednou hrúbkou 3,5 mm. Ideálna kombinácia hrúbok týchto dvoch materiálov je spolu s kvalitou základných surovín a špičkovo zvládnutým výrobným procesom dobrým dôvodom na to, že firma Kaldewei prezentuje hrúbku 3,5 mm svojej smaltovanej ocele ako značku kvality a na produkty z nej sebavedome poskytuje záruku až 30 rokov.
Špičkový dizajn
Aby bola výroba kúpeľňového vybavenia zo smaltovanej ocele efektívna, musí firma vyprodukovať až neuveriteľné množstvo totožných produktov. Táto nevyhnutná podmienka sa však v Kaldewei neplní na úkor dizajnu či šírky ponuky, ako to bolo napríklad u niekdajšieho československého výrobcu smaltovaných vaní a sprchovacích vaničiek z Fiľakova. Kaldewei vyrába až 74 typov produktov s odlišným dizajnom, dovedna v 350 veľkostiach a rozmerových kombináciách, ktoré sa predávajú vo viac ako 70 krajinách sveta. Na to je potrebná nielen nemecky dôkladná logistika a pokrokové skladovacie priestory. Nevyhnutnou podmienkou celosvetového úspechu je najmä špičkový dizajn, ktorý vyhovie požiadavkám globálneho trhu. Kaldewei preto spolupracuje s renomovanými dizajnérskymi štúdiami ako Sottsass Associati, Miláno, alebo Phoenix Design, Stuttgart/Tokio. V ich návrhoch sa spája funkčnosť, ergonómia a nadčasový dizajn, vďaka čomu dokážu dlhodobo udávať smer v dizajne súčasných kúpeľní – dôkazom je takmer 90 národných a medzinárodných cien za dizajn, s ktorými patrí Kaldewei medzi najviac oceňovaných výrobcov kúpeľní na svete.
Veľká časť výroby je plne automatizovaná – výsledkom pôsobivého baletu robotických ramien je jeden oceľový výlisok sprchovacej vaničky alebo oceľovej vane každých 12 sekúnd.
Erika Kuhnová
Foto: Franz Kaldewei GmbH & Co. KG
–>–>