Keď vstúpite do domčeka osadeného do mierneho svahu nad brehom Bečvy, dýchne na vás príjemný pocit pokoja a harmónie. Interiér je jemný a ľahký a dáva vyniknúť slobode priestoru.
montovaný dom
Modulárne domy si u nás v minulom storočí vybudovali zlú povesť a boli pokladané skôr za prechodné stavby. Karta sa ale obracia a popularita modulárnych domov rastie. Ich výstavba trvá kratšie a celková cena je nižšia ako cena murovanej stavby zhotovenej dodávateľským spôsobom. Ako je to ale s ich energetickou efektivitou?
Freedomček číslo 61 je postavili v českom Tachove len za jediný deň. Je to drevený modulárny dom, ktorý nadväzuje na medzivojnové teórie Karla Teigeho a jeho predstavu o podobe minimálneho bytu. Autori projektu tento nezvyčajný dom charakterizujú: „Šesťdesiatjednotka sa týči za trnkami a kamaráti sa so slimákmi.“ Za ich prácou sa však skrýva omnoho viac...
V súčasnej dobe sú v rôznych oblastiach najpopulárnejšie riešenia, ktoré sú rýchle, ekonomicky výhodné a zároveň ekologické. To platí aj pre oblasť stavby rodinných domov. Ekologické v tomto prípade neznamená len to, že sú postavené z ekologických, teda recyklovaných materiálov, ale predovšetkým to, že na ich prevádzku je potrebný znížený objem energií.
Tento domček je jedným z mnohých bývaní vyrobených pod názvom Freedomek. Zvláštnosťou zlínskeho domčeka je, že jeho interiérové obloženie tvoria biodosky, z ktorých je tiež vyrobený nábytok. Predstavme si na jeho príklade a fotografiách tento zaujímavý typ domčeka.
Prvý je len jeden. Centennial Park Residence stojí na predmestí kanadského Toronta, pričom minimálne pol roka od dokončenia bude v skúšobnej prevádzke. Zároveň bude slúžiť ako vzorový dom. Už teraz je jasné, že jeho ekologické parametre mu prinesú nezanedbateľné úspory energie. Mimoriadne príťažlivý je aj zvolený prístup k dizajnu, ktorý maximalizuje príležitosti na denné svetlo a čerstvý vzduch.
Mať vlastný dom je azda snom každého z nás. Keď už sa ale rozhodneme pre jeho realizáciu, zistíme, že sme vkročili do vôd plných rozmanitých druhov materiálov, stavebných postupov aj technológií. Naša slovenská povaha nás zvádza, aby sme sa riadili tradíciou. Na druhej strane, čo je moderné, vzniklo vo väčšine prípadoch ako inovácia a vylepšenie niečoho už existujúceho.
Čoraz viac mladých ľudí, a to nielen študentov, zaujímajú možnosti mobilného bývania a rôzne malé domčeky, ktoré ladia s novodobým trendom moderného kočovníctva a života v súlade s prírodou.
Známy nemecký architekt Werner Aissilinger si zaumienil prispieť do prostredia najrôznejších ubytovacích jednotiek možnosťou lacného, a pritom moderného, dokonca futuristického bývania. Najskôr vytvoril takzvaný Loftcube – mobilný dom navrhnutý ako reakciu na nedostatok lacného obytného priestoru v mestských oblastiach. Z projektu Loftcube vznikol ešte zaujímavejší Fincube – pevná, a pritom futuristická obytná jednotka.
Pred montážou veľkoplošných viacvrstvových panelov je veľmi dôležitá príprava základovej dosky. Je potrebné čo najpresnejšie rozmerať základovú dosku a pozície jednotlivých stien, a to z dôvodu hladkého priebehu montáže a napojenia jednotlivých panelov. Pred montážou by sa mali skontrolovať dĺžky uhlopriečok. Podľa výkresovej dokumentácie sa rozmiestnia montážne kotvy – na jeden panel so šírkou 2,5 m pripadajú približne dve kotvy, ktoré sa umiestňujú približne 20 cm od krajov.
Spoločnosť Lindab nie je vo svete stavebného priemyslu žiaden nováčik. Hovoria za ňu výsledky, množstvo zrealizovaných stavieb a známych referencií, ako aj tisícky spokojných zákazníkov.
V dnešnej uponáhľanej dobe sú montované stavby ideálnym riešením pri realizácií akýchkoľvek objektov. Rýchlosť montáže je kritérium, ktoré zohráva významnú úlohu pri výbere dodávateľa a zhotoviteľa stavby. Ak sa k tomu pridá kvalita materiálu, dlhá životnosť a prívlastky ako nízkoenergetický, úsporný či energeticky pasívny, vyjde Vám konštrukčný systém Lindab Construline.
V dnešnej modernej dobe si výstavba rodinného domu vyžaduje optimálny spôsob stavby z hľadiska ekonomického, technologického i ekologického. Nájsť riešenie bez kompromisov tak, aby spĺňalo všetky tieto kritériá, nie je jednoduché. Inovatívny konštrukčný systém Lindab Construline však prináša revolučný spôsob výstavby rodinných domov s prívlastkom nízkoenergetický.
V dnešnej modernej dobe si výstavba rodinného domu vyžaduje optimálny spôsob stavby z hľadiska ekonomického, technologického i ekologického. Nájsť riešenie bez kompromisov tak, aby spĺňalo všetky tieto kritéria, nie je jednoduché. Inovatívny konštrukčný systém Lindab Construline však prináša revolučný spôsob výstavby rodinných domov s prívlastkom nízkoenergetický.
Modulárne a kontajnerové stavby sú alternatívou k tradičným stavebným postupom. V súčasnosti aj u nás dochádza k znovuobnoveniu záujmu o objekty vyhotovené z prefabrikovaných priestorových modulov a čoraz častejšie máme možnosť stretnúť sa s realizáciami stavieb z rôznych systémov modulárnej výstavby. Stavby z lodných kontajnerov, ktoré sú de facto typologicky podskupinou stavieb modulárnych, môžeme relatívne často vidieť najmä na miestach blízkych prístavom, kde sa kontajnery využívajú ako špecifický konštrukčný a architektonický prvok.