Lesný trpaslík, do ktorého sa zmestí všetko potrebné
Na východnom cípe Moravskosliezskeho kraja vyrástlo svojské rodinné útočisko. Spojenie oxymoronov otvoreného príbytku s bezpečnou schránkou na samote dáva vyniknúť podstate podčiarknutej kompozíciou tvarov. V popredí tak ostávajú hory, výhľady a pokoj.
Autorka návrhu predstavuje koncept priamočiaro: „Sme na horách, preto je fasáda domu krytá vlnitým plechom s aluzinkovou povrchovou úpravou. Pred oknami sú na fasádach umiestnené posuvné okenice, prípadne roleta. Južnej i západnej fasáde dominujú rozmerné okná, ktoré idú cez dve podlažia. Umožňujú priehľad cez dom a súčasne napojenie interiéru domu na okolitú krajinu.“
Vyrastá z kopca
Dom využíva svahovitosť pozemku, aby nenarúšal charakter krajiny vlastnou hmotou. Súčasne však spĺňa požiadavky na vnútorný priestor.
Vzhľadom na orientáciu pozemku, ktorý sa zvažuje smerom k severovýchodu a okolitému lesnatému porastu, bol rodinný dom umiestnený do spodnej časti parcely približne na miesto pôvodného zbúraného domu. Táto pozícia zaisťuje optimálne osvetlenie a oslnenie, súčasne je to najideálnejšia poloha s ohľadom na ochranné pásmo lesa.
Drevo a betón
Interiéry výrazovo určili pohľadové drevené stropy s priznanými trámami. V suteréne a vo vstupe do domu nájdeme liate podlahy z brúseného betónu. Ostatné podlahy, dolné schodisko, terasa a kúpeľňa na poschodí sú z brúseného terazza.
V obývacej izbe a ďalších obytných častiach sú podlahy z dubových dosiek olejovaných tmavým odtieňom. Prevýšený vnútorný priestor prepája vertikálny prvok, v ktorom je na prízemí umiestnená nika s krbom a na 2. NP schodisko na galériu.
Na obdĺžnikovom pôdoryse je vnútorný priestor domu veľkoryso prevýšený, prepája prízemné podlažie s druhým podlažím až po podkrovie, takže tvoria galériu. V suteréne je umiestnená kúpeľňa nadväzujúca na saunu. Do záhrady sa vstupuje v mieste schodiska, ako aj cez francúzske okno priamo z kúpeľne.
Vstup do objektu je na úrovni prízemia. Malý prístavok rozširuje vstupnú halu, z ktorej je prístupné samostatné WC, suterén aj záhrada.
Teplo rodinného krbu
Hlavnému obytnému priestoru na prízemí dominuje kuchynský kút s výhľadom na prístupovú cestu. V strednej časti je jedálenský stôl a krb. Schodisko je umiestnené na dlhšej z obvodových stien a je prístupné z rohu obývačky.
Cez veľké posuvné okno za sedačkou sa dostanete na balkón, ktorý je vysunutý zo severnej fasády objektu a umožňuje nádherný výhľad na protiľahlý svah Čiernej studnice.
Na druhom nadzemnom podlaží je spálňa s kúpeľňou za sklenenou stenou. Na galérii nad obývacou izbou sa okrem pracovne nachádza aj vstup do podkrovia, ktoré slúži väčšinou ako telocvičňa alebo herňa pre deti. Táto najvyššia úroveň domu je presvetlená posuvným oknom 2 × 2 m. Keďže je aj táto časť otvorená do hlavného obytného priestoru galérie, presvetľuje okno väčšinu obytného priestoru.
Druhý objekt záhradného skladu a garáže plní funkciu doplnkovej stavby s rýdzo ekonomickým charakterom. Vzhľadom na umiestnenie objektu na samote mimo obce sa ukázala potreba takého priestoru na uskladnenie záhradnej techniky a na parkovanie ako nevyhnutná. Najmä v zimných mesiacoch.
RODINNÝ DOM KRÁSNÁ
Architekt: Ing. arch. Barbora Kopečná/BARAAK Architekti
Zastavaná plocha: 71,13 m2
Realizácia: 2019 – 2020
Konštrukcia: murovaný stenový systém s drevenými trámovými stropmi, strešná krytina z profilovaného plechu. Fasáda prevetrávaná s obkladom z toho istého profilovaného plechu. Plechy sú opatrené aluzinkovou povrchovou úpravou.
Foto: Lukáš Žentel
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: BARAAK Architekti
FOTO: Lukáš Žentel