Rodinný dom Olešná
Zámerom majiteľov domu bolo realizovať dom v pasívnom štandarde alebo aspoň v takom, ktorý by sa mu čo najviac priblížil. Obmedzené finančné prostriedky však nakoniec umožnili realizovať dom v nízkoenergetickom štandarde, s ročnou potrebou energie na vykurovanie na úrovni 24 kWh/(m2 . a).
Rodinný dom sa realizoval uplatnením drevenej stĺpikovej sústavyArchitektonický návrh: Ing. arch. Ondřej Kaluš
Energetický koncept, technické riešenie, projekt, realizácia: Chytrý dům, s. r. o.
Rodinný dom sa nachádza v obci Olešná približne 3 km od Rakovníka (Stredočeský kraj). Zámerom investora bolo postaviť rodinný dom, ktorý by dosiahol pasívny štandard, alebo sa pasívnemu štandardu veľmi približoval. Dom sa nachádza v zástavbe nových rodinných domov, ktoré však nadväzujú bezprostredne na existujúce domy v obci. Parcelácia pozemkov v tejto časti zástavby vychádza z klasického členenia českej dediny. Ide teda o obdĺžnikové parcely orientované kratšou stranou ku ceste. Predmetný pozemok je dlhšou pozdĺžnou stranou orientovaný na juh. Z hľadiska zámeru realizovať dom v pasívnom štandarde išlo o ideálnu orientáciu. V minulosti sa na takýchto parcelách stavali domy s obdĺžnikovým pôdorysom, pričom dlhšia strana pôdorysu domu sa osadila súbežne s dlhšou stranou pozemku. Zároveň sa dom osadil na jednej strane priamo na hranici pozemku. Tým sa dosiahlo jednak optické oddelenie od susedného domu a zároveň maximálna plocha záhrady z oslnenej strany pozemku. Takto logicky a jednoducho však v súčasnosti už sa už stavať nemôže.
Zo záväzných právnych predpisov vyplýva, že každá stavba musí byť vzdialená minimálne 4 metre od hranice pozemku. V prípade pozdĺžnych obdĺžnikových parciel dedinského charakteru však tento predpis značne znižuje využiteľnosť záhrady. Do sa tak musí mnohokrát postaviť v strede parcely, s minimálnymi odstupmi od hraníc pozemku. Potom môže dochádzať k situáciám, keď si susedia pozerajú do okien priamo do tanierov. Pre dodržanie týchto minimálnych odstupov sa aj v tomto prípade významne znížila využiteľnosť záhrady na južnej strane pred domom.
Aj napriek týmto drobným legislatívnym prekážkam bol koncept návrhu úplne jasný. Dom je orientovaný dlhšou pozdĺžnou stranou smerom na juh a na južnej fasáde sú zároveň umiestnené zasklené plochy na pohlcovanie solárnej energie. Dom je vizuálne spojený s východnou časťou záhrady, v ktorej sa nachádza malý sad. Ekologické uvažovanie obyvateľov domu je navonok vyjadrené dreveným obkladom. Kompaktný tvar, ktorý je predpokladom nízkej energetickej náročnosti, rozbíja len cembritový obklad medzi pásovými oknami. Z dispozičného hľadiska ide o štvorizobový dom s kuchyňou a kúpeľňou s využiteľnou podlahovou plochou 93,1 m2.
Základom technického návrhu bola optimalizácia domu do pasívneho štandardu už v rannej fáze projektových prác. Optimalizované riešenie sa potom prispôsobilo finančným možnostiam investora. Z tohto dôvodu sme nakoniec museli upustiť od pôvodného zamýšľaného pasívneho variantu a realizovať dom v nízkoenergetickom štandarde. Nešlo ani tak o to, že by bol nízkoenergetický štandard v porovnaní s pasívnym finančne výhodnejší (toto pravidlo platí naopak), ale o celkovú výšku finančných prostriedkov – tá bola hlavným limitom. Aj napriek tomuto limitu sa však podarilo zachovať kvalitný technický návrh, ktorý zabezpečí nízke prevádzkové náklady a vysoký štandard vnútorného prostredia.
Dobre izolovaný obvodový plášť domu v kombinácii s kvalitnými oknami s izolačným trojsklom je predpokladom nízkych prevádzkových nákladov. Ako zdroj tepla na vykurovanie a ohrev teplej vody slúži tepelné čerpadlo vzduch/voda v kompaktnom vyhotovení. Prísun čerstvého vzduch do vnútorných priestorov je zeabezpečneý systémom núteného vetrania so spätným ziskom tepla z odpadového vzduchu. Použila sa vzduchotechnická jednotka s vysokou účinnosťou Paul Focus (91 % v súlade s certifikátom od PHI). Pri meraní vzduchotesnosti obvodového plášťa blower door testom sa dosiahli hodnoty 0,45 (l/h). Výsledná potreba energie na vykurovanie podľa PHPP je na úrovni 31 kWh/(m2 . a) čo približne zodpovedá hodnote 21 – 24 kWh/(m2 . a) a TNI 73 0329.
Súčasťou obvodovej steny sú OSB dosky
Strešná konštrukcia
Aby sa tepelná izolácia účinne využila, treba používať prvky s prerušeným tepelným mostom. Na konštrukciu strechy sa preto použili drevené I-nosníky.
Hotová hrubá stavba
Dom je orientovaný dlhšou pozdĺžnou stranou smerom na juh.
Ekologické zmýšľanie majiteľov domu je vyjadrené dreveným obkladom.
Kompaktný tvar, ktorý je predpokladom nízkej energetickej náročnosti, rozbíja len cembritový obklad medzi pásovými oknami.
Detail okenného ostenia
TEXT a FOTO: Ing. Ptr Filip, Chytrý dům, s. r. o., wad