Rodinný dom s nárokmi na netradičnú kvalitu
Záhorská Bystrica – časť Strmé Vŕšky, často nazývaná aj Beverly Hills, predstavuje nový obytný súbor územne nadväzujúci na pôvodnú urbanistickú štruktúru sídla. Pozostáva z vyše sto rodinných domov realizovaných v rokoch 1995 až 2005. Hoci možno viac ako inde na Slovensku tam vznikali veľkolepé rodinné príbytky, pejoratívne pomenované ako podnikateľské baroko, aj v tejto štvrti sa nájdu realizácie, ktoré jeho tvár kultivujú a posúvajú sa k dobrej architektúre. K takým patrí aj rodinný dom od architekta Mariána Malovaného.
Pri návrhu týchto objektov s nadštandardnými požiadavkami na funkcie bývania (väčšina rodinných domov má vnútorné bazény s fitnessom) vznikol problém disproporcie v ich objemovom koncepte medzi veľkosťou úžitkovej plochy prvého a druhého nadzemného podlažia.
Minimalizovanie tvarov
Táto disproporcia si v mnohých prípadoch vynútila vznik nefunkčných objemov v šikminách striech, len aby sa dodržal regulatív určujúci použitie prestrešenia so šikmými strechami. „Tomuto riešeniu sa chcel investor tohto rodinného domu vyhnúť a jeho predstava o budúcom dome bola podriadená požiadavke na jednoduchosť riešenia s minimalizovaním tvarovo zložitých prvkov strechy,“ hovorí architekt Marián Malovaný.
Okolo parcely už boli postavené rodinné domy s architektonickým výrazom typickým pre danú lokalitu. Dokonca na susednom pozemku zo severovýchodnej strany stavebný úrad povolil rodinný dom s plochými strechami.
Ako ďalej hovorí architekt Malovaný, v tomto architektonicky zložitom prostredí sa najdôležitejšou požiadavkou pri tvorbe objemového konceptu stala predstava investora o orientácii všetkých obytných miestností a priľahlých exteriérových plôch na západnú stranu, kde je aj najkrajší výhľad. Ďalšou špecifickou požiadavkou investora boli štrbinové okná, ktoré mali umožniť osvetlenie priestorov denným svetlom pri zachovaní určitej vizuálnej intimity.
Z hľadiska funkčno-prevádzkových väzieb neboli mimoriadne požiadavky. Investor chcel mať klasicky prepojenú dennú časť rodinného domu v nadväznosti: kuchyňa – jedálenský kút – obývacia izba s priamym kontaktom na exteriér, kde je navrhnutá terasa a netradičné zakomponované schodisko do dennej časti. Pri vstupe požadoval jednu malú miestnosť ako pracovňu, ktorá v prípade potreby bude slúžiť ako hosťovská izba. V druhom nadzemnom podlaží chcel dve detské izby so samostatnou kúpeľňou a balkónom a oddelenú manželskú spálňu so samostatnou kúpeľňou a so šatníkom. Z ekonomických dôvodov požadoval minimalizovanie chodieb. Takisto z dôvodu minimalizovania zastavanej plochy požadoval začleniť do celkového objemu domu aj dvojgaráž, čím sa dosiahol kompaktný pôdorysný tvar.
Architektonické motívy
Keďže úžitková plocha druhého nadzemného podlažia v porovnaní s prvým je podstatne menšia, navrhlo sa prestrešenie objektu jednoduchou pultovou strechou, ktorá spĺňala zastavovací regulatív a zároveň jej orientácia umožňovala umiestnenie slnečných kolektorov. Toto tvarovanie strechy vyústilo do logického architektonického výrazu – trojuholníkovej hmoty horného podlažia posadenej na hmote prvého nadzemného podlažia farebne a čiastočne aj materiálovo odlíšenej. Výrazný motív dvoch vertikálnych kovových prvkov komínov na bočnej fasáde spolu s pevnými horizontálnymi žalúziami na štrbinových oknách spálňovej časti prináša celkové materiálové oživenie.
Táto základná idea architektonického stvárnenia sa počas realizácie v princípe aj dodržala. Aj tu však investor počas výstavby zasiahol do konceptu tým, že v prvom nadzemnom podlaží nepostavil pozdĺžne steny vybiehajúce zo základného pôdorysu pri obývacej izbe a garáži. Tieto steny mali slúžiť na vymedzenie exteriérových plôch nadväzujúcich na príslušné interiérové funkcie a zároveň v celkovom architektonickom výraze vytvoriť podnož trojuholníkovej hmoty horného podlažia. Takisto na základe požiadavky investora sa na hornom podlaží pridali štrbinové okná v bočných fasádach, ktoré zmenšili architektonický účinok čistých bočných fasád.
Z konštrukčného hľadiska je rodinný dom navrhnutý ako jednoduchý objekt so stredným nosným múrom kombinovaným so železobetónovými stĺpmi. Podlažia sú prepojené otvoreným schodiskom presvetleným horným zasklením a bočným prisvetlením farebným sklobetónom. Toto riešenie prináša do interiéru kultivované osvetlenie a vytvára príjemnú atmosféru v kontraste so zasklenými plochami z obývacej izby a jedálenského kúta. V redukovanom podzemnom podlaží, ktoré vzniklo v dôsledku svahovitosti terénu sú navrhnuté dva priestory – sklad a polyfunkčná miestnosť s vykurovacou technikou.
Dopravný prístup k objektu je z existujúcej komunikácie. Pred garážou je spevnená plocha pre dve vonku stojace autá a komunikácia od vstupnej bránky po vstupné dvere je prekrytá samostatnou markízou na betónových stĺpoch. Rodinný dom pôsobí od prístupovej komunikácie jednoduchým dojmom prízemného objektu a osobité je použitie konštrukčného detailu skrytého žľabu na odvod dažďovej vody s oblým ukončením pultovej strechy na obidvoch hranách jej zakončenia.
Názov stavby: rodinný dom
Miesto (obec): Bratislava – Záhorská Bystrica-Strmé Vŕšky
Charakteristika: novostavba
Objednávateľ – investor: súkromná osoba
Dodávateľ a subdodávatelia prác, technológií, materiálov a vybavenia: RETEP s. r. o.
Dodávateľ projektovej dokumentácie: Architektonický ateliér Marián Malovaný
Architekt: Ing. arch. Marián Malovaný, PhD.
Projektant: Ing. arch. Marián Malovaný, PhD.
Dodávateľ inžinierskych činností: HREC s. r. o.
Začiatok realizácie: 2003
Koniec realizácie: 2004
Investičné náklady na realizáciu: 6,5 mil. Sk
Funkcia objektu: rodinný dom pre jednu rodinu
(pet)
Foto: archív Mariána Malovaného