image 64133 25 v1
Galéria(19)

Rodinný dom získal LEED Platinum

Partneri sekcie:

Rodinný dom postavený na malom pozemku, ktorý sa nachádza na ulici RossStreet v meste Madison v štáte Wisconsin. Na pohľad jednoduchá novostavba, ktorá zapadá do okolia, medzi rodinné domy vybudované po 2. svetovej vojne. Toto bývanie však v sebe ukrýva viac, než sa môže na prvý pohľad zdať. Ide totiž o prvý a zatiaľ jediný rodinný dom v americkom štáte Wisconsin, ktorý získal platinový LEED certifikát (Leadership in Energy & Environmental Design).

4
5
6
7
8
9
10
11

Carol Richardsová – majiteľka a zároveň architektka tohto domu – sa v spolupráci so svojím manželom Fredom Bergom rozhodla splniť si sen – postaviť dom, ktorý by efektívne využíval nielen slnečné svetlo, ale aj iné dostupné zdroje a tým minimalizoval náklady na svoju prevádzku. Ich vízia sa splnila. Dnes ich dom stojí na malom pozemku 15 × 40 m a nenápadne zapadá medzi susedné domy.


Je orientovaný smerom na juh, pričom priečelie bolo navrhnuté tak, aby prepúšťalo čo najviac slnečného svetla počas zimných dní a naopak, počas letných dní bránilo jeho vstupu do interiéru. Podarilo sa to dosiahnuť zabudovaním radu dlhých okien a systému predsadených žalúzií. Tento sofistikovaný systém bol navrhnutý pomocou modelu vytvoreného v ArchiCAD-e, ktorý simuloval osvit budovy počas letného a zimného slnovratu. Žalúzie sú vymyslené tak, aby umožnili prirodzené osvetlenie interiéru v období od októbra do februára a zatienili časť fasády medzi májom a augustom. Osvetľovať interiér pomáhajú aj vhodne zvolené bledé odtiene, ktoré nielen dobre odrážajú svetlo, ale aj opticky zväčšujú priestor. Naopak, exteriérové farby sú tmavé, aby vytvárali dojem, že stavba je menšia.


Dom je dvojpodlažný, podpivničený, so zastavanou plochou 250 m2 a jednoduchým pôdorysom. Prízemie je prevažne otvorené, veľká spoločná miestnosť slúži ako obývačka, jedáleň i kuchyňa. V severnej časti sa nachádza zimná záhrada spolu s terasou. Výrazný priestorový efekt prináša aj otvorené schodisko, ktoré spája jednotlivé podlažia. Pri vstupe na druhé podlažie sa nachádza študovňa spolu s priestranným šatníkom, ďalej spálňa s kúpeľňou. Na podzemnom podlaží nájdete ďalšie obytné miestnosti – pracovňu, kúpeľňu, technickú miestnosť, sklad a miestnosť na výrobu piva.  
Snaha o úsporu vody sa naplnila použitím záchodov s funkciou dvojitého splachovania, úsporných batérií s nízkym maximálnym prietokom, prietokových ohrievačov a systému na zachytávanie dažďovej vody na zavlažovanie záhrady.

Na zabezpečenie zdravého vzduchu v interiéri boli použité nátery a lepidlá bez prchavých organických zložiek. Tie sú bežným javom v štandardných rodinných domoch a znižujú kvalitu ovzdušia. Súčasťou pozemku je aj samostatná garáž, na ktorej sú umiestnené fotovoltické panely, ktoré dokážu zabezpečiť viac než polovicu ročnej spotreby elektrickej energie.
Dom bol navrhnutý tak, aby minimalizoval intenzitu výmeny vzduchu na hodnotu menšiu než 1 h-1, čo sa dosiahlo striekanou tepelnoizolačnou penou a dokonalým zatesnením okien, dverí a iných detailov. Po odstránení prirodzeného vetrania však bolo potrebné zabezpečiť nútené vetranie vylepšené o rekuperátor na spätné získavanie tepla pri výmene vzduchu a efektívny ohrievač. V okolí domu sa nachádzajú záhrady s trvácnymi rastlinami, bez trávnatého porastu, čo výrazne uľahčuje údržbu. V zadnej časti pozemku vedľa garáže situovali „dažďovú“ záhradu a časť na pestovanie zeleniny. Pod terasou je nádrž na zachytávanie dažďovej vody s objemom 2,5 m3.


Podľa slov Carol Richardsovej nebolo ľahké zrealizovať projekt ich rodinného domu v LEED štandarde, pretože s tým boli spojené nemalé výdaje počas výstavby, napríklad na zavedenie systému fotovoltických panelov. Na oplátku však získali mnoho skúseností pri navrhovaní a rodinný dom, ktorý môže byť vzorom pre iné moderné ekodomy.

Peter Rypák
Foto: Zane Williams, Richard Wittschiebe Hand Architects