Slovenský rozhlas

Rozhlasová pyramída oslávila 40 rokov vysielania. Ikonická budova dodnes fascinuje architektúrou aj akustikou

Budova Slovenského rozhlasu, obrátená Pyramída, si vo štvrtok 27. marca 2025 pripomenula 40. výročie pravidelného vysielania zo svojich priestorov. Táto výnimočná budova spája odvážne inžinierske riešenia, ktoré vo svojej dobe stanovili nové štandardy v Európe aj vo svete.

V deň výročia sa priamo na streche budovy vysielala špeciálna relácia, v ktorej bol hosťom aj predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov prof. Vladimír Benko. Rozhlasová pyramída je vďaka revolučnej konštrukcii je jedinou budovou na svete, ktorá vo svojom vnútri ukrýva menšiu obrátenú pyramídu.

„Táto vnútorná pyramída je zavesená na 12 oceľových lanách a ukotvená do železobetónového jadra,“ vysvetlil prof. Benko. „Slúži na umiestnenie najcitlivejších rozhlasových prevádzok, ako sú nahrávacie a vysielacie štúdiá, prehrávacie pracoviská a fonotéky, čím zabezpečuje ochranu pred vonkajším hlukom a vibráciami.“

V čase výstavby na projekte pracovali najlepší odborníci, ktorí dokázali, že budova je spoľahlivá napriek jej komplikovanému tvaru. Benko ďalej vysvetlil: „Architekti dnes často pripravujú špeciálne budovy, ktoré sú staticky komplikované, najmä ak steny nie sú nad stenami a stĺpy nie sú nad stĺpmi. Najlepšie budovy sú symetrické v tuhostiach a hmotách.“

Bratislavská pyramída
Pri príležitosti výročia pravidelného vysielania z Pyramídy sa po rokoch opätovne rozsvietil ikonický nápis na streche budovy. | Zdroj: Slovenská komora stavebných inžinierov

Architektúra budovy samozrejme ovplyvnila aj výber a inštaláciu technológií. „Technické priestory v nej boli navrhnuté a vybudované s dôrazom na čo najlepšiu akustiku,“ povedal šéf rozhlasovej techniky Ing. Igor Zachar.

Ako doplnil: „S vývojom rozhlasového vysielania sme sa museli popasovať s niektorými technickými limitami ako je napríklad stavebná dispozícia vysielacích pracovísk alebo hudobných réžií, ktoré pri implementácií súčasných rozhlasových technológií vyžadovali aj stavebné zmeny. Typickým príkladom je vybudovanie nových vysielacích priestorov pre Rádio Slovensko, kde bolo nutnosťou prispôsobiť technický priestor tak, aby nedošlo k zmene architektúry vo vnútri budovy.“

Dôkaz inžinierskej geniality

Bratislavská pyramída, ktorá sa vyznačuje obráteným tvarom, je dôkazom inžinierskej geniality. Hoci takýto dizajn môže prinášať výzvy z hľadiska dynamických účinkov, inžinieri ich prekonali dvojitým systémom. „Lievik stojí na deviatich stĺpoch, ktoré idú až na základovú dosku,“ priblížil prof. Vladimír Benko. „Vďaka tomu celá konštrukcia funguje spoľahlivo, a to aj v oblastiach bez výrazného seizmického ohrozenia.“

Pri príležitosti výročia pravidelného vysielania z Pyramídy sa po rokoch opätovne, aj za prítomnosti profesora Benka, rozsvietil ikonický nápis na streche budovy. Budova Slovenského rozhlasu, ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a v roku 2001 získala titul Stavba storočia na Slovensku v kategórii Spoločenské stavby, je unikátnym dielom architektov Štefana Svetka, Štefana Ďurkoviča a Barnabáša Kisslinga.

Výstavba trvala 16 rokov a svojim originálnym tvarom a technickým riešením patrí medzi architektonické dominanty hlavného mesta. Interiér riešila architektka Mária Skočková. Asi najšpecifickejším priestorom v nej je Veľké koncertné štúdio, známe svojou výnimočnou akustikou.

Štúdio je architektonicky navrhnuté tak, aby dosahovalo špičkové zvukové vlastnosti – jeho sála je postavená na princípe „dom v dome“, pričom celá konštrukcia je odpružená oceľovými pružinami, ktoré pohlcujú nežiaduci hluk a vibrácie. Vďaka týmto technickým riešeniam je považované za jedno z najlepších nahrávacích a koncertných štúdií v Európe.

Zdroj:  Slovenská komora stavebných inžinierov