Rozsiahla rekonštrukcia jedinečného divadla: Mesto konečne ohlasuje väčšiu modernizáciu zastaraného DPOH
Otvorili ho v päťdesiatom piatom Hviezdoslavovou hrou Herodes a Herodias a budova sa na vyše 50 rokov stala hlavným sídlom Činohry SND. Dnešné Divadlo P. O. Hviezdoslava má skutočne bohatú históriu, ale, žiaľ, aj zastarané a nevyhovujúce priestory. Mesto preto pripravuje jeho rozsiahlejšiu obnovu, čím DPOH nadviaže na nedávne rekonštrukcie kultúrnych stánkov v Bratislave.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vzácna budova v srdci historickej Bratislavy
Stojí priamo v historickom centre hlavného mesta – v bývalej budove Slovenskej národnej banky na rohu Laurinskej a Štúrovej ulice. Divadlo Pavla Orságha Hviezdoslava (DPOH) je obyvateľom Bratislavy veľmi dobre známe. Za sebou má niekoľko významných predstavení a pozornosť púta aj vzácnymi umeleckými dielami.
Jeho konkrétna funkcia bola zrejmá už od začiatku. Budova mala disponovať okrem administratívnych priestorov aj divadelnou scénou, a tak banka vypísala v prvý augustový deň roku 1941 architektonickú súťaž. Po mnohých neúspešných návrhoch zverila projekt architektovi Eugenovi Kramárovi, ktorý si k spolupráci prizval architekta Štefana Lukačoviča.
Mestský stavebný úrad vydal stavebné povolenie v roku 1943 a projekt sa začal realizovať. O pät rokov neskôr bola budova pridelená Slovenskému národnému divadlu. Bohužiaľ, pre poškodenia počas druhej svetovej vojny či zmenu stavebníka, bola dokončená až po necelých 13 rokoch. Stalo sa tak na jar roku 1955. Divadlo P. O. Hviezdoslava slávnostne otvorili Hviezdoslavovou hrou Herodes a Herodias a budova sa na viac než 50 rokov stala hlavným sídlom Činohry SND.
Objekt sa stal na svoju dobu skvostom. Stavbu realizovali domáce stavebné spoločnosti, pričom technologické zariadenie divadelnej scény dodali zahraničné firmy Wiener Brückenbau a Siemens. Riešenie divadla je nezvykle úsporné, tak v zázemí, ako aj vo vstupných a spoločenských priestoroch.
Kým pôdorysný koncept ešte sleduje zásady medzivojnového funkcionalizmu, forma reaguje na monumentalizačné tendencie Slovenského štátu a zároveň dokumentuje i výrazovú neistotu architektúry povojnových rokov. Informuje register modernej architektúry Historického ústavu SAV.
Dve hlavné, netradične spojené funkcie – administratívna a divadelná – sú prevádzkovo i dispozične úplne nezávislé. V parteri administratívnej časti sa nachádzajú obchody, na poschodiach kancelárie a v suteréne reštaurácia. Divadlo sa stalo taktiež umeleckým dielom pre výnimočný dizajn interiéru či mnohé výzdoby. O podobu hľadiska, foyerov a opony sa postaral výtvarník František Gajdoš, mozaikové vitráže vo foyeri vytvoril významný slovenský maliar Janko Alexy.
Prvé rekonštrukcie aj odpredanie budovy
Divadlo prešlo prvou rekonštrukciou v roku 1968, keď sa zmenilo usporiadanie hľadiska a znížil sa počet diváckych miest. Ďalšia modernizácia prebehla v roku 1983, ktorá trvala dva a pol roka. Architektonické riešenie rekonštrukcie pripravil Ferdinand Zbuško, interiérové riešenie zase kolektív autorov. Súčasťou modernizácie bola napríklad výmena sedadiel a parapety balkóna či renovácia dreveného obkladu v divadelnej sále.
Činohra Slovenského národného divadla sa v roku 2007 nakoniec presťahovala do Novej budovy SND na Pribinovej ulici. V tomto období Ministerstvo kultúry SR odpredalo budovu bývalej banky mestu a Bratislava sa zaviazala, že stavba bude naďalej slúžiť na kultúrne účely. Budova na Laurinskej tak pokračovala ako Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava – MDPOH.
Menšími úpravami prešlo ešte v roku 2013, keď sa uskutočnili stavebné práce, zahŕňajúce bezbariérový prístup do divadla prostredníctvom nájazdovej rampy, úpravu hľadiska či toaliet pre osoby so zníženou pohyblivosťou.
Významný zlom nastal v júni roku 2022, keď divadlo prešlo reštrukturalizáciou. Od odpredania inštitúcie mestu totiž fungovalo pod záštitou Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS). Od reštrukturalizácie, teda ozdravenia podniku, funguje nezávisle a pod svojou historickou skratkou DPOH. Je naďalej obľúbeným kultúrnym stánkom a navštevuje ho množstvo ľudí.
Začiatok veľkej obnovy?
Budova DPOH je však v nevyhovujúcom stave a podpísal sa na nej zub času, čo sa týka interiéru aj exteriéru. Ešte v septembri minulého roka sme informovali o prvotných zámeroch opráv, ktoré oznámilo Staré Mesto na svojej úradnej tabuli v rámci upovedomenia o začatí stavebného konania. O projektovú dokumentáciu sa postaral architekt Michal Kostka, ktorý už s Divadlom P. O. Hviezdoslava spolupracoval v rámci dodania nového nábytku na mieru.
Dokumentácia z minulého roka popisovala len čiastočné úpravy divadla. Rekonštrukcia súvisela s novou elektroinštaláciou v nových trasách, novými rozvodmi kanalizačných vedení, ale aj osvetlením. Uskutočniť sa má aj vybúranie priečok či vybúranie dverí a ich následné zamurovanie. Na iných miestach sa zase majú zrealizovať nové dverné otvory.
Obnova počíta aj s výmenou podlahových krytín, vymení sa aj keramická dlažba a zariaďovacie predmety. Stavebné konanie sa začalo len v auguste minulého roka, stavebné povolenie podľa informácií ASB zatiaľ nebolo vydané.
Rozsiahla rekonštrukcia zastaraných priestorov
Dnes je zrejmé, že národná kultúrna pamiatka prejde rozsiahlejšími stavebnými úpravami. Staré Mesto v predposledný májový deň tohto roku zverejnilo ďalšie upovedomenie o začatí stavebného konania. V tomto prípade sa o rekonštrukciu postará architektonické štúdio Atrium s.r.o. a zodpovedný projektant je Michal Burák.
Obnova v tomto prípade rieši zateplenie striech, strešných terás a doplnenie ich zábradlí, zateplenie stropov či opravu interiérových dverí a obnovu sociálnych zariadení. Uskutoční sa aj výmena akustického obkladu v interiéri divadla či výmena nášľapných vrstiev. Vymenené budú aj vzduchotechnické (VZT) jednotky, doplnená bude vzduchotechnika či výmenené potrubia k VZT.
V rámci elektroinštalácie prebehne výmena svetelných a zásuvkových rozvodov nízkeho napätia, bleskozvody a svietidlá budú nahradené novými a nainštalovaný bude aj nový kamerový systém. Pri zdravotechnike sa počíta s výmenou rozvodov vody, splaškovej a dažďovej kanalizácie, novej zbernej nádrži na dažďovú vodu v suteréne, vybudovaním vodovodu, ale aj výmenou zariaďovacích prvkov. V divadle bude tiež nový vykurovací systém a elektronický požiarny systém EPS.
Lepšie DPOH na dosah
Zastarané priestory a technológie Divadla P. O. Hviezdoslava môžu byť v dohľadnej dobe konečne minulosťou. Aj keď je podľa povoľovacieho procesu zrejmé, že obnova divadla prebieha v rámci rozdelených konaní, ide o znamenitý progres, ktorý v konečnom výsledku prinesie kultúrnej obci, verejnosti i celej Bratislave kvalitnejší kultúrny stánok. Kedy sa začne so stavebnými úpravami nateraz známe nie je, v oboch prípadoch prebieha stavebné konanie.
DPOH však disponuje všetkými predpokladmi na to, aby sa dotiahlo na väčšie divadlá. Či už predstaveniami, kvalitným marketingom a reklamou alebo pripravovanými rekonštrukčnými prácami. DPOH tak nadväzuje na ďalšie obnovy kultúrnych inštitúcií, ktoré prebiehajú dnes alebo sa uskutočnili nedávno. Sem možno zaradiť Divadlo Aréna, Bratislavské bábkové divadlo i Slovenskú národnú galériu, ktorá bude v rekonštrukcii pokračovať obnovou historického Esterháziho paláca.