s box ako priklad kontajnerovej vystavby
Galéria(12)

S-BOX ako príklad kontajnerovej výstavby

Partneri sekcie:

Úspornosť výstavby sa nemusí vždy hodnotiť len cez vyspelé špičkové technológie s inteligentným ovládaním zabudované do objektu. O úspornej výstavbe môžeme hovoriť aj vtedy, keď sú stavby flexibilné, ľahko sa prispôsobujú novej funkcii, alebo ich dokonca možno rozobrať, preniesť za primerané náklady na úplne iné miesto a tam opätovne zmontovať.

mg 7872 big image
pohlad vychodny big image
img 8774 big image
img 8766 big image
img 7083 big image
mg 9753 big image
sbox1 big image
sbox11 big image
Kontajnerový spôsob výstavby je celosvetovo veľmi populárny, u nás sa skôr spája s pomerne nevzhľadnými bunkami, ktoré si stavebné spoločnosti premiestňujú z jedného staveniska na ďalšie. Ide primárne najmä o funkčnosť a estetika vôbec nie je dôležitá. S-Box z dielne pezinského Karpatského ateliéru pod vedením architekta Vladimíra Halamíčka je však príkladom, že dočasná stavba sa dá zvládnuť aj s elegantným výsledkom.

Cit pre mierku
Vrátane všetkých povolení výstavba objektu na potreby architektonického ateliéru a realitnej kancelárie trvala len päť mesiacov. Okrem ceny (130 000 eur bez DPH) je na S-Boxe najpríťažlivejšia práve jeho tvarová jednoduchosť a nadčasovosť, striedma farebnosť, a pritom nápadité použitie materiálov a vybavenia. To, čo na veľkých stavbách administratívnych budov pôsobí fádne až opozerane, to na takomto malom objekte vyznieva sviežo a odvážne. Navyše, jeho prvé osadenie v brezovom hájiku v centre Pezinka veľa prezrádza o cite architekta pre kompozíciu a zvolenie vhodnej mierky. Áno, S-Box trochu pripomína klasické unimobunky, ale vo veľmi sviežom a súčasnom vyhotovení. Nedá sa to povedať inak: S-Box pôsobí dojmom, akoby sa jeho autor chcel len trochu pohrať, vyskúšať si použitie materiálov, na ktoré bežní klienti pri rodinných domoch vôbec nemajú (na škodu veci) odvahu. A popri tom, akoby mimochodom, sa mu podarilo vyriešiť aj priestorové potreby svojho ateliéru. Univerzálnosť S-Boxu je aj v tom, že z pôvodných kancelárskych priestorov hocikedy môže vzniknúť rodinný dom alebo môžu dostať aj inú funkčnú náplň.

Bez pivnice
Dvojpodlažný objekt má jednoduchý obdĺžnikový tvar v pôdoryse aj v pohľadoch. Jeho maximálne plošné rozmery sú 15,42 × 6,69 m. Je riešený ako jeden dilatačný celok bez podpivničenia. Opláštený skelet rámového typu tvoria oceľové nosníky typu HEA spájané skrutkovaním. Skelet je priečne zavetrený oceľovými tiahlami a  obvodovým plášťom z  PUR panelov hrubých 100 mm. Stropnú a  strešnú konštrukciu tvoria oceľové profily typu IPE, na ktoré sa ukladala ľahká podlahová strešná skladba. Základy sú z prefabrikovaných železobetónových pätiek v kombinácii so základovými pásmi.

Interiér bez okrás
Strecha je plochá, spádovaná, jednoplášťová so štrkovým násypom. Priestory v interiéri oddeľujú plné sadrokartónové alebo sklenené priečky. Podlahy sú plávajúce s pochôdznou vrstvou z PVC krytiny a koberca. Na prvom nadzemnom podlaží sa aplikovala protiradónová hydroizolačná vrstva. O čo bola rýchla montovaná výstavba lacnejšia, o to viac sa mohlo investovať do kvalitného vybavenia. Napríklad okná a francúzske okná sú na S-Boxe hliníkové s izolačným dvojsklom. Interiér chránia proti preslneniu exteriérové alebo interiérové žalúzie. Jeho industriálnemu charakteru s priznanými konštrukciami sekunduje jednoramenné priame schodisko pozvárané z oceľovej pásoviny, rúrok a jaklových profilov.
–>–>

S-Box, Pezinok
Investor: Vista Real, s. r. o.
Architekt: Karpatský ateliér, s. r. o., Ing. arch. Vladimír Halamíček
Štúdia a projekt: 2006
Realizácia: 2008
Realizácia: 10/2006 – 02/2009
Oceľová konštrukcia a obvodový plášť: TERMSTAV a. s.
Podlahová plocha: 160 m2 (2 podlažia)
Investičné náklady: 130 000 €

TEXT: Mária Nováková
FOTO A DOKUMENTÁCIA: Ing. arch. Vladimír Halamíček

Článok bol uverejnený v časopise ASB.