Princรญp energeticky pasรญvneho domu je vลกeobecne znรกmy: obvodovรฝ plรกลกลฅ budovy je tepelne izolovanรฝ do takej miery, ลพe systรฉm riadenรฉho vetrania so spรคtnรฝm zรญskavanรญm tepla je schopnรฝ bez ฤalลกรญch technickรฝch zariadenรญ dodรกvaลฅ do miestnostรญ potrebnรฉ mnoลพstvo vykurovacieho tepla a pritom zรกroveล zabezpeฤuje hygienicky nevyhnutnรฉ mnoลพstvo ฤerstvรฉho vzduchu. Energeticky pasรญvny ลกtandard sa medziฤasom etabloval v celej Eurรณpe, a to hlavne v oblasti novostavieb obytnรฝch budov. Sรบฤasnรฉ trendy smerujรบ k ฤalลกiemu rozvoju tohto konceptu aj vo sfรฉre obฤianskych budov, ale predovลกetkรฝm v oblasti renovรกcie jestvujรบcich stavieb. Sanรกcie budov s pouลพitรญm komponentov charakteristickรฝch pre energeticky pasรญvne domy je tรฉma, ktorรก bude pravdepodobne v blรญzkom ฤase intenzรญvne hรฝbaลฅ stavebnรญctvom.
Energetickรก efektivita sanaฤnรฝch opatrenรญ
Doteraz sa vyuลพรญvanie technickรฉho zariadenia energeticky pasรญvnych budov zameriavalo prevaลพne na novostavby. V poslednom obdobรญ sa tieto inovatรญvne rieลกenia stรกle viac presรบvajรบ do oblasti starลกรญch budov. Vyuลพitie obrovskรฉho potenciรกlu energetickรฝch รบspor v oblasti sanรกcie starลกรญch budov v spojenรญ s inovatรญvnym technickรฝm vรฝvojom predstavuje pre ฤalลกรญ rozvoj stavebnรญctva obrovskรฝ impulz. Optimalizรกciou stavebnรฝch prvkov v sรบฤinnosti s technickรฝmi systรฉmami prostrednรญctvom ลกpecifickรฉho procesu navrhovania sa mรดลพu vyrovnaลฅ navรฝลกenรฉ investiฤnรฉ nรกklady na realizรกciu obvodovรฉho plรกลกลฅa v energeticky pasรญvnom ลกtandarde. Energeticky efektรญvne opatrenia sa realizujรบ v sรบฤinnosti s investรญciami na pravidelnรฉ udrลพiavanie, prรญp. na modernizรกciu budov, ฤo je vo vรคฤลกine prรญpadov zo strรกnky celkovej hospodรกrnosti atraktรญvne. V niektorรฝch prรญpadoch sa dokonca vyplatรญ ihneฤ nahradiลฅ zastaranรฉ technickรฉ systรฉmy novรฝmi. Zvรฝลกenie energetickej efektรญvnosti predpokladรก aj zรกsadnรฉ vylepลกenie inรฝch komponentov budovy. Aj pri nรกroฤnรฝch podmienkach renovรกcie moลพno nรกjsลฅ vzorovรฉ rieลกenia, ktorรฉ sa pri poลพadovanej miere hospodรกrnosti dajรบ ฤalej opakovaลฅ.
Preฤo energeticky efektรญvna sanรกcia?
Pokrytie potreby tepla na vykurovanie budov akรฉhokoฤพvek druhu predstavuje na Slovensku โ podobne ako v prรญpade inรฝch hospodรกrsky rozvinutรฝch krajรญn โ pribliลพne tretinu celkovej koneฤnej energetickej spotreby krajiny. Vo vykurovanรญ budov tkvie najvรคฤลกรญ hospodรกrsky potenciรกl energetickรฝch รบspor. Budovami realizovanรฝmi v energeticky pasรญvnom ลกtandarde moลพno znรญลพiลฅ spotrebu energie na vykurovanie v porovnanรญ s priemernou energetickou nรกroฤnosลฅou jestvujรบcich budov viac ako desaลฅnรกsobne (tzv. faktor 10). V rozvinutรฝch krajinรกch predstavuje roฤnรฝ prรญrastok novostavieb len okolo 1 % podielu existujรบceho objemu budov a mรก neustรกle klesajรบcu tendenciu. Tรฉma energetickej sanรกcie budov sa v nasledujรบcich dvoch desaลฅroฤiach stane hlavnou รบlohou stavebnej sfรฉry.
Potreba tepla na vykurovanie budov sa dnes pokrรฝva takmer vรฝluฤne fosรญlnymi palivami spaฤพovanรฝmi vo vykurovacรญch kotloch, ฤasto dokonca elektrickou energiou. Z klimaticko-politickรฉho hฤพadiska zaprรญฤiลuje vykurovanie budov tretinu emisiรญ CO2 a s รบฤinnosลฅou pribliลพne 5 % je z exergetickรฉho hฤพadiska dรดkazom, ลพe oblasลฅ vykurovania budov sa dnes nachรกdza v dejinรกch energetickรฉho hospodรกrstva v dobe kamennej. Aj keฤ sa poฤas poslednรฝch 15 rokov preลกlo v mnohรฝch rozvinutรฝch krajinรกch od uhlia a ลฅaลพkรฉho vykurovacieho oleja k zemnรฉmu plynu (chudobnejลกiemu na emisie CO2) a masรญvnemu nasadeniu kondenzaฤnรฝch kotlov, produkcia emisiรญ CO2 zo sfรฉry domรกcnostรญ zostala v dรดsledku nรกrastu obytnej plochy budov konลกtantnรก! Mernรก potreba tepla na vykurovanie sa v sรบฤasnosti nachรกdza na 8-nรกsobne vyลกลกej hladine, ako reรกlne dovoฤพujรบ sรบฤasnรฉ technickรฉ a koncepฤnรฉ moลพnosti a ako je moลพnรฉ alebo ลพiaduce. Nevyhnutnรก cesta z fosรญlnej doby vyลพaduje novรฉ cesty otvorenรฉ novรฝm vรฝvojovรฝm tendenciรกm, integrรกlnym konceptom a realizaฤnรฝm kompetenciรกm.
Preฤo ekologicky efektรญvna sanรกcia?
Radikรกlne znรญลพenie energetickej nรกroฤnosti pasรญvnych budov je nepochybne podstatnรฝm krokom smerom k trvalo udrลพateฤพnej vรฝstavbe. Napriek energetickรฝm vรฝhodรกm by sa vลกak nemalo zabรบdaลฅ ani na ฤalลกie aspekty tejto vรฝstavby, ako napr. flexibilitu pouลพรญvania, dlhovekosลฅ stavby, zdravรบ mikroklรญmu, nรกroฤnosลฅ รบdrลพby, demontovateฤพnosลฅ a recyklovateฤพnosลฅ, ale ani na architektonickรบ kvalitu. Novรฉ prรญstupy vyลพadujรบ interdisciplinรกrne navrhovanie budov, ktorรฉ je dnes, ลพiaฤพ, eลกte stรกle vรฝnimkou. V oblasti ฤalลกieho smerovania stavebnรญctva bude preto vรฝvoj novej kultรบry projektovania jednรฝm z ลฅaลพiskovรฝch bodov.
Priemernรก mernรก spotreba koneฤnej energie na prevรกdzku jestvujรบcich budov sa pohybuje okolo 180 aลพ 250 kWh/(m2 . rok) a klesรก len veฤพmi pozvoฤพna. Viac ako dve tretiny renovovanรฝch budov v sรบฤasnosti nepodliehajรบ zรกsadnej energetickej sanรกcii a v najbliลพลกรญch piatich desaลฅroฤiach budรบ predstavovaลฅ obrovskรบ kapitรกlovรบ priepasลฅ s prรญchuลฅou mnoลพstva premรกrnenรฝch ลกancรญ. V oblasti novostavieb sa rovnako investuje len do tepelnej ochrany na รบrovni platnรฝch normatรญvnych predpisov. Tieto fakty sรบ vรฝsledkom nedostatoฤnej optimalizรกcie pri zohฤพadnenรญ ลพivotnรฉho cyklu fasรกdy, strechy alebo okennรฝch prvkov. Stavebnรฝ ลกtandard sa eลกte v menลกej miere prispรดsobuje perspektรญvam dlhodobej hospodรกrnosti, t. j. zohฤพadลovaniu externรฝch nรกkladov na palivรก.
V Eurรณpskej smernici pre budovy sรบ definovanรฉ aj novรฉ pojmy: skutoฤnรฉ nรกklady a nรกslednรฉ nรกklady: โPri akomkoฤพvek stavebnom zรกmere sa poฤas celej projektovej fรกzy odvรญja hlavne otรกzka skutoฤnรฝch nรกkladov. … Hlavne oblasลฅ nรกslednรฝch nรกkladov sa vรคฤลกinou podceลuje a doteraz sa do celkovรฝch kalkulรกciรญ vรดbec nezahลลalaโ. Podฤพa tohto materiรกlu predstavujรบ nรกslednรฉ nรกklady 80 % nรกkladov celkovรฉho ลพivotnรฉho cyklu budovy. Obr. 2 ukazuje, ลพe aj pri predpoklade nezmenenรฝch cien energiรญ pri investiฤnรฝch nรกkladoch 1 mil. eur na vรฝstavbu dnes konvenฤnej budovy predstavujรบ nรกslednรฉ nรกklady na energiu 2,667 mil. eur (267 %!). V prรญpade tej istej, avลกak energeticky optimalizovanej budovy moลพno uลกetriลฅ pribliลพne 16 % nรกslednรฝch energetickรฝch nรกkladov. Z toho vyplรฝva, ลพe vฤaka รบspornej prevรกdzke sa mรดลพu uลกetriลฅ celรฉ investiฤnรฉ nรกklady na jej vรฝstavbu.
Obr. 2 Nรกklady celkovรฉho ลพivotnรฉho cyklu konvenฤnej a energeticky optimalizovanej stavby pri predpoklade sรบฤasnรฝch cien energiรญ
Na zรกklade tรฝchto ฤรญsiel je celkom zrejmรฉ, ลพe by bolo chybou โลกetriลฅโ prรกve pri nรกvrhu budovy. Omnoho perspektรญvnejลกรญm a lukratรญvnejลกรญm prรญstupom je myslieลฅ uลพ v projektovej fรกze na minimalizรกciu nรกslednรฝch nรกkladov, t. j. prevรกdzkovรฝch nรกkladov alebo nรกkladov na udrลพiavanie budovy. Proces optimalizรกcie pritom zahลลa aj otรกzky okrajovรฝch podmienok lokality, orientรกcie vzhฤพadom na svetovรฉ strany, stavebnej formy a parametrov obvodovรฉho plรกลกลฅa budovy, alebo aj otรกzky zosรบladenia technickรฝch zariadenรญ, stavebnofyzikรกlnych kvalรญt a pod.
Vรฝpoฤet nรกkladov a rentabilita
Prรญฤinou zvyฤajne nesprรกvneho rozhodnutia investorov je nedostatok ich kapitรกlu alebo ich nevedomosลฅ, v dรดsledku ฤoho sa orientujรบ na najlacnejลกiu ponuku. Tento jav je mnohรฝm architektom a realizaฤnรฝm firmรกm dรดverne znรกmy, preto sa radi zรบฤastลujรบ na takejto hre v zรกujme zรญskania zรกkazky. Najฤastejลกรญm argumentom proti excelentnej tepelnotechnickej kvalite budov je zvรคฤลกa spochybลovanie jej rentability. Otรกzkou vลกak zostรกva, ฤi bola vykonanรก analรฝza celkovรฉho ลพivotnรฉho cyklu budovy a s akรฝmi cenami energiรญ v nasledujรบcich desaลฅroฤiach sa uvaลพuje v kalkulรกciรกch. K tomu eลกte pristupuje ฤalลกรญ problรฉm, ลพe sa do vรฝpoฤtov rentability zahลลa len vyฤรญsliteฤพnรก poloลพka energetickรฝch รบspor a zabรบda sa na pridanรบ hodnotu รบลพitkovosti energetickej sanรกcie. V analรฝzach hospodรกrnosti sa aj pri zahrnutรญ celkovรฉho ลพivotnรฉho cyklu budovy (prvotnรก investรญcia, udrลพiavanie, energie, prรญp. aj demolรกcia a zneลกkodลovanie) zvyฤajne neuvaลพuje o dodatoฤnรฝch faktoroch zvรฝลกenia celkovej hodnoty budovy, ktorรฝmi sรบ napr.:
- vyลกลกรญ obytnรฝ komfort dosiahnutรฝ zvรฝลกenรญm povrchovรฝch teplรดt prvkov obvodovรฉho plรกลกลฅa a vylรบฤenรญm tepelnรฝch mostov a netesnostรญ,
- zlepลกenie kvality vnรบtornej mikroklรญmy neustรกlym prรญsunom filtrovanรฉho ฤerstvรฉho vzduchu a regulรกciou vlhkosti riadenรฝm vetranรญm,
- znรญลพenie hlukovej zรกลฅaลพe vฤaka akustickรฝm kvalitรกm tepelnoizolaฤnรฝch trojskiel a nahradeniu klasickรฉho vetrania otvรกranรญm okien systรฉmom riadenรฉho vetrania,
- vรคฤลกia bezpeฤnosลฅ โ zvรฝลกenรก ochrana proti vlรกmaniu vฤaka niลพลกej frekventovanosti otvรกrania okien,
- zvรคฤลกenie รบลพitkovej plochy streลกnรฝmi nadstavbami, adaptรกciou streลกnรฉho priestoru na podkrovie, zaฤlenenรญm loggiรญ do tepelnej obรกlky budovy a pod.,
- zvรคฤลกenie vonkajลกรญch priestorov a ich rรดznorodรฉ vyuลพรญvanie (presklenรฉ balkรณny, zimnรฉ zรกhrady),
- zvรฝลกenie celkovej hodnoty budovy smerom k uลพรญvateฤพovi, vyลกลกia predajnosลฅ alebo prenajรญmateฤพnosลฅ priestorov a lepลกie รบrokovรฉ podmienky pri vstupe cudzieho kapitรกlu.
Tieto sprievodnรฉ faktory zvรฝลกenia รบลพitkovosti sa ลฅaลพko oceลujรบ, pretoลพe tu istรบ rolu zohrรกvajรบ subjektรญvne hฤพadiskรก. V praxi sa vลกak ฤasto podceลujรบ, priฤom pre mnoลพstvo investorov mรดลพu maลฅ v koneฤnom dรดsledku vรคฤลกรญ vรฝznam ako hฤพadisko energetickรฝch รบspor. V oblasti energetickรฝch sanรกciรญ je moลพnรฉ dosiahnuลฅ minimรกlne pรคลฅnรกsobnรฉ znรญลพenie energetickej nรกroฤnosti a poลพadovanรบ hospodรกrnosลฅ (vrรกtane komplexnรฉho navrhovania) uลพ pri predpoklade dneลกnรฝch cien energiรญ.
Obr. 3. Dodatoฤnรฉ faktory zvรฝลกenia รบลพitkovosti budovy po jej energetickej sanรกcii
Energetickรก efektivita prinรกลกa vรฝhody
Vรคฤลกina starลกรญch budov sa nachรกdza v dobrom stavebnotechnickom stave, a preto by mali ostaลฅ zachovanรฉ. Avลกak vลพdy, keฤ je to moลพnรฉ, sanรกcia budovy by mala byลฅ spojenรก s opatreniami na energetickรบ modernizรกciu. Znรญลพenie energetickรฝch nรกkladov na vykurovanie minimรกlne o faktor 5 zabezpeฤia energeticky efektรญvne systรฉmovรฉ rieลกenia โ kombinรกcia tรฝchto zรกkladnรฝch prvkov:
- vysokoรบฤinnรก tepelnรก ochrana obvodovรฉho plรกลกลฅa,
- tepelnoizolaฤnรฉ zasklenia okien spojenรฉ s pasรญvnym vyuลพitรญm slneฤnej energie,
- dรดslednรฝ nรกvrh detailov vลกetkรฝch konลกtrukciรญ s dรดrazom na vysokรบ vzducho- a vetrotesnosลฅ a vylรบฤenie tepelnรฝch mostov,
- riadenรฉ vetranie s vysokoรบฤinnรฝm spรคtnรฝm zรญskavanรญm tepla,
- inovatรญvna vykurovacia technika,
- vynikajรบca kvalita realizรกcie.
Tieto kritรฉriรก sa dajรบ dosiahnuลฅ modernรฝmi stavebnรฝmi materiรกlmi, inovatรญvnymi technickรฝmi zariadeniami a systรฉmovรฝm know-how.
Ing. arch. Eugen Nagy
Foto: archรญv autora
Autor je autorizovanรฝm architektom SKA. Dlhodobo sa venuje problematike aplikovanej stavebnej ekolรณgie a biolรณgie, vedecko-vรฝskumnej prรกci a publikaฤnej ฤinnosti v tejto oblasti. V projekฤnej praxi sa zaoberรก navrhovanรญm energeticky รบspornรฝch budov s ลฅaลพiskom na uplatnenie zรกsad udrลพateฤพnej vรฝstavby a tvorby optimรกlnej vnรบtornej klรญmy.